«Խաղաղությանը և կայունությանը երբեք այսքան մոտ չենք եղել»․ Միրզոյան
Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել թուրքական NTV հեռուստաընկերությանը։
- Ես խոսելու եմ այն խաղաղության համաձայնագրի մասին, որի շուրջ երկու կողմերն արդեն համաձայնության են եկել։ Սակայն նախ կցանկանայի անդրադառնալ այն պանելային քննարկմանը, որն արդեն կայացել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ։
Մենք հասկանում ենք, որ երկու կողմերն էլ փորձել են ներկայացնել իրենց դիրքորոշումները։ Իսկ Դուք ինչպե՞ս կգնահատեք այդ քննարկումը։ Այն որոշ չափով լարված էր, թե՞ պարզապես կողմերը ներկայացրին իրենց տեսակետները։ Ի՞նչ կասեք այդ մասին։
- Կասեմ, որ դա կառուցողական քննարկում էր։ Գիտեք, մենք բազմաթիվ հնարավորություններ ենք ունեցել իմ գործընկերոջ՝ պարոն Բայրամովի հետ մտքերի փոխանակման՝ ինչպես փակ դռների հետևում, բանակցությունների ընթացքում, այնպես էլ բաց հրապարակային քննարկումներում։ Սա ևս մեկ հնարավորություն էր կարծիքների փոխանակման համար։
Իհարկե, ընկալումների տարբերություններ կան, և ամենայն հավանականությամբ հիմա մենք այդ մասին ևս մի փոքր կխոսենք։ Սակայն միևնույն ժամանակ դա հնարավորություն է՝ փորձելու մոտեցնել դիրքորոշումները։ Այս առումով ցանկացած քննարկում միշտ օգտակար է։
- Այո, դա, անշուշտ, ամենաճիշտ մոտեցումն է։ Կցանկանայի անդրադառնալ խաղաղության համաձայնագրին։ Ինչպես հայտնի է, երկու կողմերն արդեն համաձայնեցրել են փաստաթուղթը։ Ձեր կարծիքով, հաշվի առնելով կողմերի ներկայիս դիրքորոշումները, երբ կարող է այդ ստորագրումը տեղի ունենալ։
- Իրապես, նախևառաջ հարկ է արժևորել այն, ինչ արդեն իսկ տեղի է ունեցել։ Սա աննախադեպ, պատմական իրադարձություն է: Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնեցրել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստը։ Տեքստ, որով Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն սահմաններում, որոնք գոյություն ունեին որպես խորհրդային սոցիալիստական հանրապետություններ Խորհրդային Միության փլուզման պահին։
Կողմերը համաձայնել են չմիջամտել միմյանց ներքին գործերին, ինչպես նաև համաձայնության են եկել մի շարք այլ կարևոր դրույթների շուրջ։ Բացի այդ, վերոնշյալ փաստաթղթի վավերացման և ուժի մեջ մտնելու դեպքում, նախատեսվում է ստեղծել երկկողմ հանձնաժողով, որը կվերահսկի պայմանագրի իրականացումը և կծառայի որպես հարթակ տեղում առաջացող ցանկացած թյուրըմբռնման կամ կոնկրետ իրավիճակների լուծման համար։ Այս ամենը, իրապես, պատմական իրադարձություն է։ Այժմ մենք կարծում ենք, որ հնարավոր է անմիջապես սկսել խորհրդակցությունները՝ պայմանագրի ստորագրման վայրը, ժամանակը և հստակ ամսաթիվը որոշելու նպատակով։
- Հնարավո՞ր է, որ պայմանագրի ստորագրումը տեղի ունենա երրորդ երկրում։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այդ հարցը, և ի՞նչ կարծիք ունեք այդ հնարավորության վերաբերյալ։
- Դա կարող է լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին, կարող է լինել որևէ երրորդ երկրում, որը ընդունելի կլինի թե՛ Երևանի, թե՛ Բաքվի համար։ Այս ամենը կարող է քննարկման առարկա դառնալ։ Սակայն պետք է արձանագրել, որ տեքստի շուրջ համաձայնության գալու փաստի հրապարակումից անմիջապես հետո ադրբեջանական կողմը հանդես եկավ մի շարք նախապայմաններով, որոնք վերաբերվում էին, մասնավորապես, Մինսկի խմբին և Սահմանադրությանը։ Կարող են լինել նաև այլ մտքեր, ինչքան, որ հասկանում եմ։
- Այդ մասին նշեց նաև պարոն Բայրամովը քննարկման ընթացքում։
- Մեր մոտեցումը հետևյալն է. մենք կարող ենք սկսել գործընթացը՝ դնելով մեկ աղյուս, ապա ևս մեկը, և մի որոշ ժամանակ անց կարող ենք տեսնել, որ միասին կառուցել ենք, օրինակ, մի ամուր կամուրջ։ Կամ կարող ենք նստել և սպասել ևս մի քանի հարյուր տարի՝ փորձելով հասկանալ՝ արդյո՞ք նախկին մոտեցումներն այլևս կիրառելի չեն, արդյո՞ք հակամարտությունն իսկապես ավարտված է, թե՞ դեռևս առկա են խոչընդոտներ։ Սակայն մեր դիրքորոշումն այն է, որ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ հարցի կառուցողական կողմի վրա, կենտրոնանալ հնարավորությունների, ապագայի վրա, այլ ոչ թե շարունակ խորանալ անցյալում և տեսնել միայն խոչընդոտներ։
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի կողմից հնչեցված որոշ գաղափարների՝ մասնավորապես Մինսկի խմբի թեմային՝ ցանկանում եմ նշել, որ մեր դիրքորոշումը հստակ հայտնի է։ Եթե մենք ընդունում ենք, որ հակամարտությունն ավարտված է և այդ փաստը հաստատված է խաղաղության պայմանագրով, ապա այդ դեպքում ո՛չ Մինսկի խումբը, ո՛չ էլ նրա ենթակա կառույցներն այլևս նպատակահարմարություն չեն ունենում։ Հենց այդ տրամաբանությամբ մենք առաջարկել ենք ստորագրել երկու փաստաթուղթ միևնույն օրը՝ խաղաղության պայմանագիրը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ին կամ նրա անդամ պետություններին ուղղված համատեղ դիմումը, որով կսկսվի Մինսկի խմբի լուծարման գործընթացը։
- Իսկ այդ համատեքստում, ի՞նչ կասեք Եվրոպական միության առաքելության մասին։
- Ներկայումս մենք ունենք Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելություն, որը մշտադիտարկում է իրականացնում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին: Առաքելության մանդատը, ինչպես նաև նրա վերջնական նպատակը, կայունության և խաղաղության ամրապնդումն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Եթե ստորագրվի խաղաղության համաձայնագիր, եթե մենք շարունակենք սահմանազատման գործընթացը, և այս ամենի արդյունքում հասնենք կայունության, ապա սահմանամերձ շրջաններում բնակվող մարդիկ, թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի կողմից, կզգան անվտանգություն և կկարողանան ապահով կազմակերպել իրենց առօրյա կյանքը, ապա մշտադիտարկման առաքելության անհրաժեշտություն նույնպես չի լինի: Այսպիսով, այն խնդիրները, որոնք Դուք նշեցիք կամ մեր ադրբեջանցի գործընկերները նշել են, լուծելու ամենակարճ և արդյունավետ ուղին խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն ու վավերացումն է:
- Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հիշատակեց Հայաստանի Սահմանադրությունը և, ինչպես դուք նշեցիք, այն դիտարկում եք որպես նախապայման: Ադրբեջանն ակնկալում է, որ անհրաժեշտ է փոփոխություն կատարել, և Դուք նաև նշել եք քննարկման ընթացքում, որ ձեր Սահմանադրությունում փոփոխման պնդում չկա։ Բայց Սահմանադրությունը հղում է կատարում Անկախության հռչակագրին: Այն ինչ Դուք ասում եք, ունի մեծ արժեք։ Բայց դա նաև իրավական խնդիր է, հետևաբար ինչպե՞ս է այն ավարտվելու։ Ինչպես կասե՞ք այս առնչությամբ։
- Եթե խոսքը վերաբերում է Սահմանադրությանն, ապա պետք է հստակ ընդգծել, որ մեր Սահմանադրության մեջ որևէ տարածքային հավակնություն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ գոյություն չունի։ Սահմանադրության նախաբանում առկա է հղում Անկախության հռչակագրին, որտեղ նշվում է, որ Սահմանադրությունը հիմնված է այդ հռչակագրի վրա՝ մի շարք նպատակների և արժեքների համատեքստում։ Այնուհետև ներկայացվում են Սահմանադրության հիմնական դրույթները։ Ադրբեջանական կողմy կարծում է, որ Անկախության հռչակագրում կա պահանջ։
Ինչպես արդեն նշել եմ, և այժմ չեմ ցանկանում խորանալ մանրամասների մեջ, սակայն սա հեշտությամբ կարող է ապացուցվել իրավաբանների կողմից, քանի որ բոլոր համապատասխան փաստաթղթերը բաց և հասանելի են։ Միաժամանակ, մենք ինքներս լուրջ մտահոգություններ ունենք այն հարցում, որ հենց Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ առկա են տարածքային պահանջներ։ Եվ ես պատրաստ եմ բացատրել՝ ինչու։ Իրենց Սահմանադրության մեջ նրանք հղում են կատարում իրենց Անկախության հռչակագրին, որում նշում են, որ այս Ադրբեջանի Հանրապետությունն Առաջին Հանրապետության իրավահաջորդն է, որը գոյություն է ունեցել մինչև Խորհրդային Միությունը: Այսպիսով, Ադրբեջանի Առաջին Հանրապետությունն իր ինքնիշխանությունը հայտարարել է շատ ավելի լայն տարածքների նկատմամբ, քան ժամանակակից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններն են։
Այդ տարածքների ավելի քան 60 տոկոսը կազմում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան և միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը։ Սա, բնականաբար, խնդիր է։ Եթե մենք խորանանք Սահմանադրության մեջ, ապա, սա անշուշտ խնդիր է: Սակայն առաջարկվող խաղաղության պայմանագրում, որի ստորագրմանը մենք պատրաստ ենք, արդեն իսկ ներառված է այդ խնդրի լուծման մեխանիզմը։ Նախ, ինչպես արդեն ասել եմ, կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն՝ ըստ այն սահմանների, որոնք ես արդեն նշել եմ։ Եվ սա այն ձևակերպումն է, որն ընդունելի է երկու կողմերի համար, քանի որ հակառակ դեպքում պարզապես հնարավոր չէր լինի համաձայնության գալ տեքստի շուրջ։ Այսպիսով, վավերացման գործընթացի ընթացքում, ստորագրելուց հետո, այս փաստաթուղթը պետք է գնա և ստանա դրական եզրակացություն մեր Սահմանադրական դատարանից:
- Դուք վստա՞հ եք դրանում:
- Իհարկե, եթե Սահմանադրական դատարանը եզրակացնի, որ առաջարկվող խաղաղության պայմանագիրը` ներառյալ կողմերի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը՝ հենց այդ կոնկրետ ընկալմամբ և սահմաններով, համապատասխանում է Սահմանադրությանը, ապա կարելի է ասել, որ խնդիրը լուծված է, և այն լիարժեքորեն հասցեագրված է։ Իսկ եթե, տեսականորեն, Սահմանադրական դատարանը հայտարարի, որ պայմանագիրը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, ապա դա արդեն կլինի այլ իրավիճակ։ Այդ դեպքում, բնականաբար, կողմերը կրկին կվերադառնան բանակցությունների սեղան՝ գնահատելու հետագա քայլերը։
Բայց կրկնում եմ, սա բացառապես տեսական սցենար է, քանի որ անցյալ սեպտեմբերին մենք ունեցանք մեկ այլ հնարավորություն՝ հասկանալու Սահմանադրական դատարանի մոտեցումը: Եթե հիշում եք, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման համատեղ հանձնաժողովները ստորագրեցին իրենց առաջին միջազգային փաստաթուղթը՝ հանձնաժողովների կանոնակարգը։ Այս փաստաթղթում հստակ նշվում է, որ սահմանազատումը պետք է իրականացվի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա՝ այն նույն սկզբունքի համաձայն, որի մասին խոսեցի՝ կողմերի միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանները Խորհրդային Միության փլուզումից հետո վերածվեցին միջազգայնորեն ճանաչված պետական սահմանների։ Նշված կանոնակարգը ներկայացվել է Սահմանադրական դատարան, և դատարանը տվել է դրական եզրակացություն՝ արձանագրելով, որ այդ փաստաթղթի բովանդակությունն ամբողջությամբ համապատասխանում է Սահմանադրությանը։ Այսինքն, մենք գործ ունենք նույն տրամաբանության, նույն սկզբունքի կիրառման հետ։ Ուստի, քիչ հավանական է, որ միևնույն հարցի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանն ընդամենը մի քանի ամիս անց արտահայտի հակադիր դիրքորոշում։ Սակայն, կրկին նշեմ՝ տեսական հնարավորություն միշտ գոյություն ունի։
Եվ վերջապես, անկախ այն հանգամանքից, թե որ տեսանկյունից ենք նայում իրավիճակին, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ու վավերացումը մնում են խնդիրը լուծելու ամենակարճ և արդյունավետ ուղին։
- Լավ, կտեսնենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները։ Մինչ անցնելը Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների թեմային, խնդրում եմ ասելիքս որևէ կերպ վիրավորական չընդունեք, գիտեմ, որ «Զանգեզուրի անցուղի» եզրույթը Հայաստանում պաշտոնապես չի կիրառվում։ Այնուամենայնիվ, թուրքական հասարակությունն ու մեդիան ծանոթ են այս ձևակերպմանը, և հենց այդ պատճառով եմ օգտագործում «Զանգեզուրի անցուղու» եզրույթը։ Թուրքիան ուշադիր հետևում է, թե երբ կարող է այդ երթուղին բացվել։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր տեսակետը այս հարցի վերաբերյալ։ Կարծում եք՝ հնարավոր է՞, որ դա իրականություն դառնա մոտ ապագայում։
- Դե, նախ և առաջ, ցանկանում եմ ընդգծել, որ մենք սկզբունքորեն որևէ խնդիր չենք տեսնում տրանսպորտային հաղորդակցության, երթուղիների կամ ենթակառուցվածքների բացման հարցում։
- Ես նկատի ունեի ձևակերպումը, որի մասին խոսում էի՝ «Զանգեզուր»։
- Խնդիրը կապված է ոչ թե բովանդակության, այլ ձևակերպման հետ։ Ամբողջ աշխարհը խոսում է նոր տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքների մասին, և մենք լիովին համամիտ ենք այս տրամաբանության հետ։ Ավելին, մենք գիտակցում ենք, որ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման պարագայում Հայաստանը լինելու է առաջին շահառուներից մեկը։ Մեր մտահոգությունն այն է, որ ադրբեջանական կողմի մոտեցման մեջ որոշ նշաններ կան, որոնք կարող են ընկալվել որպես արտատարածքային վերահսկողության բաղադրիչներ։ Այդպիսի «միջանցքի» տրամաբանությունը, որը ենթադրում է որոշակի սուվերենության սահմանափակումներ, մեզ համար անընդունելի է։ Օրինակ, ես կարծում եմ՝ սա կարող է հետաքրքիր լինել նաև թուրքական հասարակության համար. մենք առաջարկել ենք Ադրբեջանի Հանրապետությանը բացել երկկողմ երկաթուղային ենթակառուցվածքները։ Այսինքն, այնպես անել, որ երկու կողմերը կարողանան լիարժեք օգտագործել միմյանց երկաթուղային ցանցերը։
Այն հատվածում, որը կապում է Ադրբեջանի հիմնական տարածքը Նախիջևանի Հանրապետության հետ՝ հնարավորինս կարճ երթուղով, մենք առաջարկել ենք կիրառել ժամանակակից մեխանիզմներ։ Օրինակ, առաջարկել ենք կիրառել էլեկտրոնային սկանավորման համակարգեր՝ ֆիզիկական ստուգումները նվազագույնի հասցնելու նպատակով։ Առաջարկել ենք ներմուծել էլեկտրոնային հայտարարագրում, ինչը կթույլատրի արագացնել բեռների հոսքը։ Բացի այդ, մենք առաջարկել ենք կիրառել ապահովագրության և վերաապահովագրության մեխանիզմներ՝ անցման անվտանգությունն ապահովելու նպատակով։ Մեր ըմբռնումն այն էր, որ ադրբեջանական կողմի նախնական արձագանքը դրական էր։ Սակայն այժմ մենք նկատում ենք որոշակի անորոշություն։ Ինչու՞։ Դժվար է ասել, որովհետև, մեր կարծիքով, այս առաջարկի մերժման համար չկա հստակ ռացիոնալ բացատրություն։ Մենք պատրաստ ենք անհապաղ գործարկել այս նախաձեռնությունը՝ սկսելով առաջին փուլում բեռների երկաթուղային փոխադրումով։ Եթե այս փուլը հաջողությամբ իրականացվի, ապա կարելի է անցնել ուղևորափոխադրմանը և հաղորդակցության այլ ձևերին։
Մենք նաև համոզված ենք, որ հաղորդակցության ապաշրջափակման այս գործընթացը կտանի դեպի տարածաշրջանային փոխկապվածության ամբողջական վերականգնում, այդ թվում՝ երկաթուղային կապի վերագործարկում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև։ Եվ մենք անկեղծորեն շահագրգռված ենք այդ հարցում։ Վերջապես, մեր տեսանկյունից, այս նախագիծն ունի լոգիստիկ պատկերն արմատապես փոխելու ներուժ՝ առնվազն տարածաշրջանային մակարդակով։ Ես չեմ տեսնում որևէ բացասական ազդեցություն ներգրավված կողմերից որևէ մեկի համար:
- Լավ, կտեսնենք, թե երբ և ինչպես այդ հարցը կլուծվի, սակայն կցանկանայի անդրադառնալ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերություններին։ 2021 թվականին երկու երկրները հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակեցին՝ նպատակ ունենալով առաջ մղել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Նրանք աշխատում են արդեն շուրջ չորս տարի։ Այս ընթացքում իրականացվել են մի շարք դրական քայլեր։ Եթե չեմ սխալվում, առաջին համաձայնությունը վերաբերում էր բեռնափոխադրումների իրականացմանը։ Երկրորդ քայլը վերաբերում էր Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացմանը՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ Սակայն, ըստ էության, մենք էական առաջընթաց չենք տեսնում։ Արդյո՞ք իրոք այդպես է, թե՞ Դուք այլ ընկալում ունեք։ Ինչպե՞ս եք գնահատում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
- Այո, Դուք ճիշտ եք, հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակվել՝ Սերդար Քըլըչը Թուրքիայի կողմից և Ռուբեն Ռուբինյանը Հայաստանի կողմից։ Զուգահեռաբար, գործընթացում ներգրավված են նաև երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները։ Այսօր երեկոյան նախատեսված է իմ հերթական հանդիպումը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։ Սա մեր առաջին հանդիպումը չէ, ինչը վկայում է, որ գոյություն ունի բավականին ակտիվ հայ-թուրքական երկխոսություն։ Ընդ որում, այդ երկխոսությունը չի սահմանափակվում միայն երկու նախարարների կամ հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով։ Գործընթացում աստիճանաբար ներգրավվում են նաև այլ համապատասխան կառույցներ։ Տարբեր կառույցների միջև արդեն իսկ իրականացվում են հանդիպումներ։
Դուք նշեցիք նաև բեռնափոխադրումների մասին։ Կցանկանայի հավելել, որ համատեղ կերպով ուսումնասիրվել է Մարգարա–Ալիջան ցամաքային անցակետի ենթակառուցվածքը։ Նմանատիպ ուսումնասիրություն կատարվել է նաև Գյումրի–Կարս երկաթուղու ուղղությամբ։ Մի քանի օր առաջ մեր համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչները քննարկել են Անիի կամրջի վերակառուցման համատեղ նախագիծը։ Կան նաև մի շարք այլ նախաձեռնություններ։ Այս ամենը վկայում է, որ գործընթացը, թեև դանդաղ, բայց շարժվում է առաջ։
- Ինչպե՞ս կգնահատեք ենթակառուցվածքների վերականգնման գործընթացի ընթացքը։
- Հայկական կողմը գնահատել է Մարգարա անցակետի ենթակառուցվածքների ներկայիս վիճակը և արդեն իսկ ավարտին է հասցրել իր հատվածի վերակառուցումը։ Այս հանգամանքը հատուկ եմ նշում՝ ընդգծելու համար, որ գործընթացը շարժվում է առաջ, և մենք շարունակում ենք պահպանել կայուն ու ինտենսիվ երկխոսություն մեր թուրք գործընկերների հետ։ Միևնույն ժամանակ, պետք է արձանագրենք, որ գործընթացի վերջնական նպատակները՝ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորումը, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանի բացումը, այս փուլում դեռ չեն իրագործվել։ Եվ սա, անշուշտ, որոշակիորեն կապված է հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի հետ։ Մեր համոզմունքն է, որ եթե հաջողություն գրանցվի հայ-թուրքական ուղղությամբ և իրականացվի սահմանի բացումը, դա կարող է դրական ազդակ դառնալ նաև հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի համար։
- Դա կարևոր դիտարկում էր, քանի որ Ձեր խոսքից անմիջապես հետո մտածեցի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ հայ-թուրքական գործընթացի կարգավորման վրա։ Սակայն Դուք նշում եք՝ հակառակ տարբերակը ևս հնարավոր է։
- Ընդհանուր առմամբ՝ այո։ Սակայն ես կարծում եմ, որ երկու ուղղություններով էլ գրանցվող ցանկացած առաջընթաց կարող է դրական ազդակ լինել մյուս գործընթացի համար։
- Լա՞վ, իսկ արդյոք կարևոր է, թե ո՞ր ուղղությունն է առաջինը շարժվում առաջ:
- Դա կարևո՞ր է։
- Ես Ձեզ եմ հարցնում։
- Գիտեք՝ այս պահին մենք իսկապես ունենք շոշափելի հնարավորություն։ Սա, ըստ էության, քաղաքական առաջնորդության խնդիր է։ Հարցն այն է, թե ինչ ապագա ենք մենք պատկերացնում ու առաջարկում մեր հասարակություններին, մեր պետություններին և ընդհանրապես՝ մեր տարածաշրջանին։ Մենք կարող ենք լինել լավ հարևաններ։ Կարող ենք զարգացնել փոխշահավետ առևտուրը, նախաձեռնել ու իրագործել համատեղ էներգետիկ նախագծեր։ Աշխարհն այսօր նոր էներգետիկ կապեր է որոնում, և մեր տարածաշրջանն ունի այդ ներուժը։ Ավելին, եթե նայենք տարածաշրջանային քաղաքական գործընթացներին՝ մասնավորապես Մերձավոր Արևելքում, ապա տեսնում ենք, որ մեր դիրքորոշումները հաճախ բավական մոտ են միմյանց։ Այսինքն՝ համագործակցությունը կարող է և պետք է դուրս գա միայն սահմանային առևտրի շրջանակներից։ Ունենք հնարավորություն։ Կկարողանա՞նք արդյոք օգտվել այդ հնարավորությունից՝ սա է հարցը։ Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի կողմից արվում են հնարավորինս կառուցողական քայլեր այս գործընթացում։
- Վերջին հարցս վերաբերում է ոչ միայն տարածաշրջանին, այլև ամբողջ աշխարհին։ Ռուսաստանը լուրջ խնդիրներ ունի Արևմուտքի հետ, Արևմուտքն էլ՝ Ռուսաստանի։ Ուկրաինայի պատերազմը դեռևս շարունակվում է, և դժվար է կանխատեսել դրա ելքը, իսկ Տրանսատլանտյան միասնությունը, Թրամփի վարչակազմից հետո, կարծես թե ենթարկվում է որոշ ճնշումների։ Այս համատեքստում՝ ինչպե՞ս եք գնահատում գլոբալ հակամարտությունների այս պատկերը։
- Կարճ ասած՝ դուք բավականին ճշգրիտ նկարագրեցիք իրավիճակը։ Աշխարհն այսօր բախվում է լուրջ անորոշությունների և ցնցումների։ Մենք գտնվում ենք մի խաչմերուկում, որտեղ միևնույն ժամանակ առկա են և՛ գլոբալ կայունացման հնարավորություններ, և՛ հակամարտությունների խորացման ու երկարաձգման վտանգներ։ Կարծում եմ՝ ներկայումս աշխարհում գրեթե ոչ ոք վստահությամբ չի կարող կանխատեսել զարգացումների ուղղությունը։
Եվ եթե վերադառնում ենք մեր տարածաշրջան, հարցը ձևակերպվում է հետևյալ կերպ՝ մենք նպաստում ենք այդ գլոբալ անկայունությանը, թե՞ ձգտում ենք դառնալ կայունության կղզի։ Սա իսկապես մեր իսկ որոշելիքն է։ Մենք կարող ենք ընտրություն կատարել։ Մենք համոզված ենք, որ այսօր կա եզակի հնարավորություն՝ ապագան կառուցելու համար։ Այն ապագան, որը հիմնված է ներկա պահին ընդունվող համարձակ ու խելամիտ որոշումների վրա։ Կարող ենք ձևավորել ավելի ապահով, ավելի կանխատեսելի ու բարեկեցիկ միջավայր մեր քաղաքացիների և գալիք սերունդների համար։ Բայց կա նաև այլ ճանապարհ՝ շարունակել առաջնորդվել հին մոտեցումներով՝ թշնամանք, հակամարտություն, փոխադարձ անհանդուրժողականություն։ Դա, անկեղծ ասած, երբեմն հեշտ է թվում՝ քան ապագա կառուցելը։ Չէ՞ որ հեշտ է անվերջ թվարկել պատճառներ՝ թե ինչու չի ստացվում հաստատել հարևանություն։ Դուք կարող եք մատնանշել տասը պատճառ, ես կարող եմ ավելացնել ևս տասնհինգը, մեր ադրբեջանցի գործընկերները՝ ևս քսան։ Եվ բոլոր պատճառները կարող են իրենց տրամաբանությունն ունենալ։ Բայց եթե ցանկությունն այն է, որ թշնամությունը շարունակվի, ապա դա անելն ամենահեշտն է։
- Երբ համեմատում եք ներկան անցյալի հետ, արդյո՞ք հիմա է ճիշտ ժամանակը՝ խաղաղություն հաստատելու, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագիր ստորագրելու, ինչպես նաև Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար։ Այսօր ավելի հե՞շտ է։
- Կփորձեմ պատասխանել մի փոքր այլ կերպ, եթե դեմ չեք։ Չեմ կարող պնդել, որ հենց հիմա է «ճիշտ» ժամանակը։ Հնարավոր է՝ նման կատարյալ պահ երբեք էլ չլինի։ Բայց վստահությամբ կարող եմ ասել, և կարծում եմ, որ իմ թուրք և ադրբեջանցի գործընկերները ևս կհաստատեն դա, երբեք այսքան մոտ չենք եղել միմյանց։ Միգուցե ժամանակը հարմար չէ, միգուցե երբեք էլ չի լինի, բայց եթե անկեղծ գնահատենք՝ որտեղ ենք հիմա, ապա կարող ենք ասել, որ երբեք չենք եղել այսքան մոտ խաղաղությանը և կայունությանը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan gave an interview to the Turkish NTV television company as part of the Antalya Diplomatic Forum.
- I will talk about the peace agreement on which the two sides have already reached an agreement. However, first I would like to touch upon the panel discussion that has already taken place with the Azerbaijani Foreign Minister.
- We understand that both sides tried to present their positions. And how would you assess that discussion? Was it somewhat tense, or did the parties simply present their views? What would you say about that?
- I would say that it was a constructive discussion. You know, we have had many opportunities to exchange views with my colleague, Mr. Bayramov, both behind closed doors, during negotiations, and in open public discussions. This was another opportunity to exchange opinions.
- Of course, there are differences in perceptions, and we will most likely talk a little more about that now. But at the same time, it is an opportunity to try to bring the positions closer. In this regard, any discussion is always useful.
- Yes, that is undoubtedly the most correct approach. I want to touch upon the peace agreement. As is known, the two sides have already agreed on the document. In your opinion, taking into account the current positions of the sides, when can this signing take place?
- Indeed, first of all, it is necessary to evaluate what has already happened. This is an unprecedented historical event. Armenia and Azerbaijan have agreed on the text of the draft Armenia-Azerbaijan peace agreement. A text by which Armenia and Azerbaijan have mutually recognized each other's territorial integrity within the borders that existed as Soviet socialist republics at the time of the collapse of the Soviet Union.
The parties agreed not to interfere in each other's internal affairs and also agreed on a number of other important provisions. In addition, in case of ratification and entry into force of the above-mentioned document, it is planned to create a bilateral commission that will monitor the implementation of the agreement and serve as a platform for resolving any misunderstandings or specific situations that may arise on the ground. All this is truly a historic event. Now, we believe that it is possible to immediately begin consultations to determine the place, time, and exact date of the signing of the agreement.
- Is it possible that the signing of the agreement will take place in a third country? How would you assess this issue, and what is your opinion on this possibility?
- It could be on the border of Armenia and Azerbaijan, or it could be in any third country that would be acceptable to both Yerevan and Baku. All this could become a subject of discussion. However, it should be noted that immediately after the announcement of reaching an agreement on the text, the Azerbaijani side came up with a number of preconditions, which related, in particular, to the Minsk Group and the Constitution. There may also be other ideas, as far as I understand.
- Mr. Bayramov also mentioned this during the discussion.
- Our approach is as follows: we can start the process by laying one brick, then another, and after a while, we can see that we have built a strong bridge together, for example. Or we can sit and wait for another few hundred years, trying to understand whether the previous approaches are no longer applicable, whether the conflict is really over, or whether there are still obstacles. However, our position is that it is necessary to focus on the constructive side of the issue, to focus on the opportunities and the future, and not to constantly delve into the past and see only obstacles.
- Turning to some of the ideas voiced by the Azerbaijani side, in particular on the topic of the Minsk Group, I would like to note that our position is clearly known. If we accept that the conflict is over and this fact is confirmed by the peace agreement, then neither the Minsk Group nor its subordinate structures are any longer appropriate. It is with this logic that we have proposed signing two documents on the same day: a peace agreement, as well as a joint application to the OSCE or its member states, which will begin the process of dissolving the Minsk Group.
- And in that context, what would you say about the European Union mission?
- Currently, we have a European Union civilian mission that monitors the border between Armenia and Azerbaijan. The mission's mandate, as well as its ultimate goal, is to strengthen stability and peace between Armenia and Azerbaijan. If a peace agreement is signed, if we continue the border demarcation process, and as a result of all this, we achieve stability, then the people living in the border regions, both on the Armenian and Azerbaijani sides, will feel secure and will be able to safely organize their daily lives, then there will be no need for a monitoring mission either. So, the problems that you mentioned or our Azerbaijani partners have noted that the shortest and most effective way to resolve the issue is to sign and ratify a peace agreement.
- The Azerbaijani Foreign Minister mentioned the Constitution of Armenia, and, as you mentioned, you consider it a precondition. Azerbaijan expects that it is necessary to make changes, and you also noted during the discussion that there is no claim to change in your Constitution. But the Constitution refers to the Declaration of Independence. What you are saying is of great value. But it is also a legal issue, so how will it end? What would you say in this regard?
- If we are talking about the Constitution, then it should be clearly emphasized that there is no territorial claim against the territorial integrity of Azerbaijan in our Constitution. The preamble to the Constitution contains a reference to the Declaration of Independence, which states that the Constitution is based on that declaration in the context of a number of goals and values. Then, the main provisions of the Constitution are presented. The Azerbaijani side believes that there is a requirement in the Declaration of Independence.
- As I mentioned, and I do not want to go into details now, lawyers can easily prove this since all the relevant documents are open and accessible. At the same time, we ourselves have serious concerns about the fact that the Constitution of Azerbaijan itself contains territorial claims. And I am ready to explain why. In their Constitution, they refer to their Declaration of Independence, in which they state that the Republic of Azerbaijan is the successor of the First Republic, which existed before the Soviet Union. Thus, the First Republic of Azerbaijan declared its sovereignty over much wider territories than the internationally recognized borders of modern Azerbaijan.
- More than 60 percent of these territories constitute the sovereign and internationally recognized territory of the Republic of Armenia. This is, of course, a problem. If we delve into the Constitution, then this is undoubtedly a problem. However, the proposed peace treaty, which we are ready to sign, already includes a mechanism for resolving this issue. First, as I have already said, the parties recognize each other's territorial integrity according to the borders that I have already mentioned. This is the formulation that is acceptable to both parties because otherwise, it would simply not be possible to reach an agreement on the text. So, during the ratification process, after signing, this document should receive a positive conclusion from our Constitutional Court.
- Are you sure about that?
- Of course, if the Constitutional Court concludes that the proposed peace agreement, including the recognition of the territorial integrity of the parties, with that specific understanding and borders, complies with the Constitution, then we can say that the problem is resolved and it is fully addressed. And if, theoretically, the Constitutional Court declares that the agreement does not comply with the Constitution, then that will be a different situation. In that case, naturally, the parties will return to the negotiating table again to assess further steps.
But I repeat, this is an exclusively theoretical scenario because last September, we had another opportunity to understand the approach of the Constitutional Court. If you recall, the Joint Commissions for the demarcation of the border between Armenia and Azerbaijan signed their first international document, the regulations of the commissions. This document clearly states that the demarcation should be carried out on the basis of the Alma-Ata Declaration, in accordance with the same principle that I spoke about: the administrative borders that existed between the parties after the collapse of the Soviet Union turned into internationally recognized state borders. The mentioned regulations were submitted to the Constitutional Court, and the court gave a positive conclusion, recording that the content of that document fully complies with the Constitution. In other words, we are dealing with the application of the same logic, the same principle. Therefore, it is unlikely that the Constitutional Court will express an opposing position on the same issue just a few months later. However, let me note again that a theoretical possibility always exists.
And finally, regardless of the perspective from which we look at the situation, the signing and ratification of a peace treaty remains the shortest and most effective way to resolve the issue.
- Well, we'll see how events develop. Before we move on to the topic of Turkey-Armenia relations, please do not take what I am saying as offensive in any way; I know that the term "Zangezur Pass" is not officially used in Armenia. However, the Turkish public and the media are familiar with this formulation, and that is why I use the term "Zangezur Pass." Turkey is closely monitoring when this route can be opened. What is your view on this issue? Do you think it may become a reality in the near future?
- Well, first of all, I would like to emphasize that we do not see any problems in principle with the opening of transport communications, routes or infrastructure.
- I meant the wording I was talking about: "Zangezur."
- The problem is not with the content but with the wording. The whole world is talking about new transport and transit corridors, and we fully agree with this logic. Moreover, we realize that in the event of the unblocking of infrastructure, Armenia will be one of the first beneficiaries. Our concern is that there are some signs in the approach of the Azerbaijani side that can be perceived as components of extraterritorial control. The logic of such a "corridor," which implies certain restrictions on sovereignty, is unacceptable to us. For example, I think this may also be interesting for Turkish society: we have proposed to the Republic of Azerbaijan to open bilateral railway infrastructure. That is, to make sure that both sides can fully utilize each other's railway networks.
In the section that connects the main territory of Azerbaijan with the Republic of Nakhichevan via the shortest possible route, we have proposed applying modern mechanisms. For example, we have proposed to apply electronic scanning systems to minimize physical checks. We have proposed introducing electronic declaration, which will allow us to speed up the flow of cargo. In addition, we have proposed to apply insurance and reinsurance mechanisms to ensure the security of the passage. Our understanding was that the initial reaction of the Azerbaijani side was positive. However, now we notice some uncertainty. Why? It is difficult to say because, in our opinion, there is no clear, rational explanation for the rejection of this proposal. We are ready to launch this initiative immediately, starting with the first stage of cargo transportation by rail. If this stage is successfully implemented, then we can move on to passenger transportation and other forms of communication.
We are also convinced that this process of unblocking communications will lead to the full restoration of regional connectivity, including the resumption of railway communication between Armenia and Turkey. And we are sincerely interested in this issue. Finally, from our point of view, this project has the potential to radically change the logistical picture, at least at the regional level. I do not see any negative impact on any of the parties involved.
- Well, we will see when and how this issue will be resolved, but I would like to touch on the relations between Turkey and Armenia. In 2021, the two countries appointed special representatives with the aim of advancing the process of normalizing bilateral relations. They have been working for about four years now. During this time, a number of positive steps have been taken. If I am not mistaken, the first agreement concerned the implementation of cargo transportation. The second step concerned the opening of the border between Armenia and Turkey for citizens of third countries. However, we have not seen any significant progress. Is this really so, or do you have a different perception? How do you assess the process of normalizing relations?
- Yes, you are right; special representatives have been appointed: Serdar Kilic from Turkey and Ruben Rubinyan from Armenia. In parallel, the foreign ministries of both countries are also involved in the process. This evening, my next meeting with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan is scheduled. This is not our first meeting, which indicates that there is a fairly active Armenian-Turkish dialogue. Moreover, this dialogue is not limited only to the level of the two ministers or special representatives. Other relevant structures are gradually being involved in the process. Meetings are already being held between various structures.
You also mentioned cargo transportation. I want to add that the infrastructure of the Margara-Alijan land checkpoint has been jointly studied. A similar study has also been carried out in the direction of the Gyumri-Kars railway. A few days ago, representatives of our relevant bodies discussed a joint project for the reconstruction of the Ani Bridge. There are also a number of other initiatives. All this indicates that the process, albeit slowly, is moving forward.
- How would you assess the progress of the infrastructure restoration process?
- The Armenian side has assessed the current state of the infrastructure of the Margara checkpoint and has already completed the reconstruction of its section. I specifically mention this circumstance to emphasize that the process is moving forward, and we continue to maintain a stable and intensive dialogue with our Turkish partners. At the same time, we must note that the final goals of the process - the full normalization of relations, the establishment of diplomatic relations, and the opening of the border - have not yet been achieved at this stage. This is certainly somewhat related to the Armenian-Azerbaijani settlement process. We believe that if there is success in the Armenian-Turkish direction and the opening of the border is carried out, it can also become a positive impetus for the Armenian-Azerbaijani settlement process.
- That was an important observation because immediately after your speech, I thought that the signing of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan could have a positive impact on the settlement of the Armenian-Turkish process. However, you mention that the opposite option is also possible.
- In general, yes. However, I think that any progress in both directions can be a positive impetus for the other process.
- Well, does it matter which direction moves forward first?
- Is it important?
- I'm asking you.
- You know, we really have a tangible opportunity at the moment. This is, in essence, a matter of political leadership. The question is what future we imagine and offer to our societies, our states, and our region in general. We can be good neighbors. We can develop mutually beneficial trade and initiate and implement joint energy projects. The world is looking for new energy ties today, and our region has that potential. Moreover, if we look at regional political processes, particularly in the Middle East, we see that our positions are often quite close to each other. In other words, cooperation can and should go beyond border trade. We have an opportunity. Will we be able to take advantage of that opportunity? That is the question. We believe that Armenia is taking the most constructive steps possible in this process.
- My last question concerns the region and the entire world. Russia has serious problems with the West, and the West has problems with Russia. The war in Ukraine is still ongoing, and its outcome is difficult to predict. Transatlantic unity, after the Trump administration, seems to be under some pressure. In this context, how do you assess this picture of global conflicts?
- In short, you have described the situation quite accurately. The world today is facing serious uncertainties and upheavals. We are at a crossroads where there are both opportunities for global stabilization and the dangers of deepening and prolonging conflicts. I think that almost no one in the world can predict with certainty the direction of developments at the moment.
If we return to our region, the question is formulated as follows: are we contributing to this global instability, or are we striving to become an island of stability? This is really up to us. We can make a choice. We are convinced that today, there is a unique opportunity to build the future. A future that is based on bold and wise decisions being made at the moment. We can create a safer, more predictable, and prosperous environment for our citizens and future generations. But there is another way: to continue to be guided by the old approaches: hostility, conflict, mutual intolerance. That, frankly, sometimes seems more straightforward than building a future. Isn't it easy to endlessly list reasons why it is not possible to establish a neighborhood? You can point to ten reasons; I can add fifteen more, our Azerbaijani partners - twenty more. And all the reasons may have their own logic. But if the desire is for hostility to continue, then it is easiest to do so.
- When you compare the present with the past, is now the right time to establish peace, sign an agreement between Armenia and Azerbaijan, and normalize relations between Turkey and Armenia? Is it easier today?
- I will try to answer in a slightly different way if you don't mind. I cannot claim that right now is the "right" time. There may never be such a perfect moment. But I can say with confidence that my Turkish and Azerbaijani counterparts will also confirm this, as we have never been so close to each other. Maybe the time is not right, maybe it never will be, but if we honestly assess where we are now, we can say that we have never been so close to peace and stability.