«Ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ» քարտեզներ չկան. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, պատասխանելով «Ականադաշտի քարտեզներ տրամադրելու Բաքվի պահանջներին» լրատվամիջոցների հարցմանը հայտնել է, որ Հայաստանը 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին միակողմանիորեն, առանց նախապայմանների Ադրբեջանին տրամադրել է ականապատ տարածքների 972 ռեգիստր։
«Ընդգծելով հումանիտար խնդիրների լուծման կարևորությունը՝ Հայաստանը 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին միակողմանիորեն, առանց նախապայմանների Ադրբեջանին տրամադրել է ականապատ տարածքների 972 ռեգիստր։ Ավելին, հավատարիմ մնալով հումանիտար հարցերում համագործակցության սկզբունքներին՝ Հայաստանը հարցումների միջոցով կազմել և 2024 թվականի սկզբին ականապատ տարածքների նոր ռեգիստրներ է փոխանցել Ադրբեջանին։
Ադրբեջանը շարունակաբար կասկածի տակ է դնում այդ քարտեզների ճշգրտությունը՝ չնայած մեր բազմաթիվ հայտարարություններին, թե «ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ» քարտեզներ չկան։ Հայաստանը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ, պատրաստ է ստուգել այդ քարտեզների ճշգրտությունը միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ։
Հավելենք, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը միանշանակ մերժել է Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու հայցը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրել էր հանքարդյունաբերության մեջ», - նշել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։

There are no "better or more accurate" maps. Foreign Ministry spokesperson
Ani Badalyan, the spokesperson for the RA Ministry of Foreign Affairs, responding to a media inquiry on “Baku’s demands to provide minefield maps,” stated that Armenia unilaterally, without preconditions, provided Azerbaijan with 972 registers of mined areas on June 12, July 3, October 19, November 1, and November 29, 2021.
"Emphasizing the importance of resolving humanitarian issues, Armenia unilaterally, without preconditions, gave Azerbaijan 972 registers of mined areas on June 12, July 3, October 19, November 1, and November 29, 2021. Moreover, adhering to the principles of cooperation in humanitarian matters, Armenia compiled new registers of mined areas through surveys and transferred them to Azerbaijan in early 2024.
Azerbaijan continues to question the accuracy of these maps despite our numerous statements that there are no “better or more accurate” maps. As in the past, Armenia is ready to verify their accuracy with the involvement of international experts.
Let us add that the International Court of Justice has unequivocally rejected the claim for interim measures against Armenia, in which Azerbaijan accused Armenia of mining" the Ministry of Foreign Affairs spokesperson noted.