«Պատրաստ ենք շարունակելու համագործակցությունը». Իրանի Մեջլիսի փոխնախագահ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի փոխնախագահ Համիդ-Ռեզա Հաջի Բաբային արդյունավետ հանդիպում են ունեցել Միջխորհրդարանական միության 150-րդ վեհաժողովի շրջանակում:
Կողմերն ընդգծել են Հայաստանի և Իրանի միջև բազմակողմ հարաբերությունների կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Իրանի հետ հարաբերությունները՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի ևվստահության վրա: Նա ընդգծել է, որ բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում Հայաստանի համար չափազանց կարեւոր է ունենալ հուսալի բարեկամներ, երկու երկրների միջևհամագործակցությունն առանցքային դեր է խաղում տարածաշրջանային կայունության պահպանման գործում:
Հակոբ Արշակյանը խոսել է վերջին դիվանագիտական փոխայցերի, այդ թվում՝ Իրան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի և Իրանի արտգործնախարարի՝ Հայաստան կատարած այցի մասին՝ որպես երկու երկրների միջևաճող քաղաքական ևդիվանագիտական կապերի արտացոլում:
Զրուցակիցները վերահաստատել են ակտիվ համագործակցության կարեւորությունը տնտեսության այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքները, էներգետիկան ևառեւտուրը, Հայաստանի ռազմավարական դիրքը՝ որպես դեպի Եվրոպա և դեպի հյուսիս տարանցիկ երթուղի, ինչպես նաև Իրանի կենսական կապերը Պարսից ծոցի, Հնդկաստանի ևԱրեւելյան Ասիայի հետ: Նշվել են երկու երկրների համար ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի շրջանակում հետագա համագործակցությունը խթանող առանցքային գործոններ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու գործում:
Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը երախտագիտություն է հայտնել Իրանին Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը ևնրա սահմանների անխախտելիությանը մշտապես սատարելու համար:
«Մենք լավ հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ և պատրաստ ենք շարունակելու փոխգործակցությունն ու համագործակցությունը: Մենք կանգնած ենք մեր ընկերների իրավունքների կողքին»,- նշել է Համիդ-Ռեզա Հաջի Բաբային:
Հակոբ Արշակյանը հույս է հայտնել, որ եղած բոլոր հարցերի շուրջ բանակցությունները բարեհաջող ընթացք կունենան, ևխնդիրները կհանգուցալուծվեն խաղաղ ճանապարհով:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում հանդիպմանը մասնակցել են Ֆինանսավարկային ևբյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը ևԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը:

«Мы готовы продолжить сотрудничество». Зампред иранского меджлиса
Заместитель председателя Национального собрания Республики Армения Акоп Аршакян и заместитель председателя Меджлиса Исламской Республики Иран Хамид-Реза Хаджи Бабаи провели продуктивную встречу в рамках 150-й ассамблеи Межпарламентского союза.
Стороны подчеркнули важность многогранных отношений между Арменией и Ираном.
В ходе встречи Акоп Аршакян отметил, что Армения придаёт большое значение отношениям с Ираном, основанным на взаимном уважении и доверии. Он подчеркнул, что в сложных геополитических условиях для Армении крайне важно иметь надёжных друзей, а сотрудничество между двумя странами играет ключевую роль в поддержании региональной стабильности.
Акоп Аршакян рассказал о последних дипломатических взаимных визитах, включая визит парламентской группы дружбы Иран-Армения и визит министра иностранных дел Ирана в Армению, как отражение укрепляющихся политических и дипломатических связей между двумя странами.
Собеседники подтвердили важность активного сотрудничества в таких сферах экономики, как инфраструктура, энергетика и торговля, отметив стратегическое положение Армении как транзитного пути в Европу и на север, а также жизненно важные связи Ирана с Персидским заливом, Индией и Восточной Азией. Были выделены ключевые факторы, способствующие дальнейшему сотрудничеству в рамках транспортного коридора «Север-Юг», имеющего стратегическое значение для обеих стран.
Заместитель председателя Национального собрания Армении подтвердил приверженность Армении достижению долгосрочного мира в регионе.
В этом контексте Акоп Аршакян выразил благодарность Ирану за неизменную поддержку территориальной целостности Армении и нерушимости её границ.
«У нас хорошие отношения с Арменией, и мы готовы продолжать взаимодействие и сотрудничество. Мы стоим на стороне прав наших друзей», — отметил Хамид-Реза Хаджи Бабаи.
Акоп Аршакян выразил надежду, что переговоры по всем имеющимся вопросам пройдут успешно, и проблемы будут решены мирным путём.
В состав делегации Национального собрания Армении на встрече вошли председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Цовинар Варданян, председатель Постоянной комиссии по вопросам здравоохранения Арсен Торосян, депутат Национального собрания Асмик Акопян и руководитель аппарата — генеральный секретарь Национального собрания Давид Аракелян.