Արսեն Թորոսյանը գործընկերներին հրավիրել է COP17-ին
Միջխորհրդարանական միության 150-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միությունում Բրազիլի պատվիրակության ղեկավար Կլաուդիո Կաժադու Սամպայոյի հետ:
Արսեն Թորոսյանը վերահաստատել է Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ կապերն ամրապնդելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ ընդգծելով տարբեր ոլորտներում համագործակցության չօգտագործված ներուժը:
Հանդիպմանը կողմերը բարձր են գնահատել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը խորացնելու հարցում: Այդ առումով անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Բրազիլի խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի միջև համագործակցությանը և ընդգծվել փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Արսեն Թորոսյանը շեշտել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության կարևորությունը:
Նա ողջունել է Բրազիլի դերն այդ ջանքերում և կարևորել Հայաստանի մասնակցությունը Բելեմում կայանալիք COP30-ին, ինչպես նաև հրավիրել գործընկերներին մասնակցելու 2026 թվականին Երևանում կայանալիք COP17-ին:
Արսեն Թորոսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև արդեն համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու պատրաստակամությունը:

Within the framework of the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, the Chairman of the Standing Committee on Health Affairs of the RA NA, Arsen Torosyan, met with Claudio Cajado Sampaio, the Head of the Brazilian Delegation to the Inter-Parliamentary Union.
Arsen Torosyan reaffirmed Armenia's commitment to strengthening ties with Latin American countries, emphasizing the untapped potential of cooperation in various fields.
At the meeting, the parties highly appreciated the role of parliamentary diplomacy in deepening cooperation between the two countries. In this regard, the collaboration between the friendship groups operating in the parliaments of Armenia and Brazil was touched upon, and the need to organize mutual visits was emphasized.
Arsen Torosyan stressed the importance of cooperation within the framework of international organizations.
He welcomed Brazil's role in these efforts and highlighted Armenia's participation in COP30, which will be held in Belem. He also invited partners to participate in COP17, which will be held in Yerevan in 2026.
Arsen Torosyan reaffirmed Armenia's commitment to establishing peace and stability in the South Caucasus and its readiness to sign the peace agreement already agreed upon between Armenia and Azerbaijan.