«Հարավային Կովկասում չպետք է լինեն փակ սահմաններ». Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ելույթ է ունեցել Աբու Դաբիում ընթացող Ամենամյա ներդրումային համաժողովին:
«Նախևառաջ կցանկանայի իմ գոհունակությունը հայտնել էմիրաթական կողմին Ամենամյա ներդրումային համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Ուրախ եմ գտնվել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, որը Հայաստանի համար կայուն զարգացման և նորարարության ոլորտներում առաջընթացի, տարածաշրջանային ու միջազգային մակարդակներում տեխնոլոգիական հնարավորությունների իրացման համար հուսալի գործընկեր է։
Լիովին կիսում եմ այն տեսլականը, որ ներդրումները կենսական դեր են խաղում գլոբալ հրատապ մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, աղքատությունը և անհավասարությունը: Ի վերջո, միջազգային համագործակցության ամրապնդումը կարևոր է համաշխարհային ֆինանսական կայունությունը խթանելու և համաշխարհային շուկայում բոլոր ներդրողների համար հավասար պայմաններ ապահովելու համար:
Կհամաձայնեք, որ այսօր գործող աշխարհակարգը փոխվում է բավականին դինամիկ տեմպերով, իսկ մենք ապրում ենք պատմության բեկումնային, որոշ իմաստով անկանխատեսելիության փուլում: Ցանկացած տեղեկատվություն իր մեջ բացասական երանգ է պարունակում, որն անորոշության զգացում է առաջացնում:
Զինված հակամարտություններ, աշխարհաքաղաքական լարվածություն, ճգնաժամեր, տնտեսական անկայունություն, կլիմայի փոփոխության սպառնալիք, մարդու իրավունքների խախտումներ, սոցիալական ցնցում, աղքատություն և անհավասարություն, թվարկված բոլոր իրադարձությունները մարտահրավեր են նետում համաշխարհային կայունության հիմքերին:
Չմոռանանք նաև արդի պայմաններում անհավանական տեմպերով մեծացող արհեստական բանականության դերի մասին, որը կենսական նշանակնություն ունի բարելավելու մարդկանց կյանքը ու ճկունությունը՝ արձագանքելով առաջացող մարտահրավերներին:Այս մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու համար անհրաժեշտ է հավաքական հանձնառություն՝ երկխոսություն, փոխշահավետ լուծումներ, բանակցություններ: Կցանկանայի մեջբերել ԱՄԷ հիմնադիր-նախագահ լուսահոգի Շեյխ Զայեդ բին Սուլթան Ալ-Նահյանի խոսքերը, որ միասնությունը ճանապարհ է դեպի ուժ, պատիվ և ընդհանուր բարիք:
Աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների և նախկին կանոնակարգի վերանայման պայմաններում՝ Հայաստանը, որպես երկխոսության համար բաց, խաղաղասեր, ժողովրդավար ու զարգացող տեխնոլոգիական տեսլականով երկիր, կառուցում է ժամանակակից կենսունակ քաղաքական և մրցունակ տնտեսական համակարգ: Մեր կարևորագույն կապիտալը կրթված, աշխատասեր ու օրինապահ հասարակությունն է: Կառավարությունն իր հերթին, ներդրումներ է կատարում անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներում՝ տեխնոլոգիական աճին աջակցելու համար։ Ստեղծվում են տեխնոլոգիական կենտրոններ ու պարկեր, ինչպիսիք են ԿՈԱՖ և ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների ուսումնական կենտրոնները, որոնք կենտրոնացած են երիտասարդ տաղանդների զարգացման և մրցունակ սերնդի կրթման վրա։
Նորություն չէ, որ երիտասարդության շրջանում առկա է մեծ հետաքրքրվածություն բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, ռոբոտաշինության և նորարարության հանդեպ:
Մենք առաջարկում ենք տարածաշրջանում ամենաբաց և գրավիչ ներդրումային միջավայրերից մեկը՝ վարելով «բաց դռների» քաղաքականություն։
Ժողովրդավարության զարգացմամբ մենք շարունակաբար ամրապնդում ենք երկրում արդար և մրցունակ տնտեսական միջավայրը, օրենքի գերակայությունը և անկախ դատական համակարգը, ինչն ուղղակիորեն նպաստում է ներդրումային միջավայրի հուսալիությանը, պաշտպանությանն ու զարգացմանը։
Իշխանությունների կողմից իրականացվող գործարար միջավայրի խորը և համապարփակ բարեփոխումներն օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման համար նպաստավոր պայմաններ են առաջարկում:
Հայաստանն օրինական երաշխիքներ է տրամադրում օտարերկրյա ներդրողների համար, ներառյալ սեփականության պաշտպանությունը, կապիտալի ազատ տեղաշարժը և թափանցիկ հարկային համակարգը:
Վերջին տարիներին Հայաստանը բարձր վարկանիշներ է գրանցել միջազգային ինդեքսներում, այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսիք են օրինակ՝ ժողովրդավարությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարը, տնտեսական ազատությունը, գործարար և ներդրումային ազատական միջավայրը։ Հայաստանն ունի ներդրումների պաշտպանության երկկողմ պայմանագրեր ավելի քան 40 երկրների, այդ թվում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ:
Հայաստանն առաջարկում է մի քանի Ազատ տնտեսական գոտիներ, որոնք բարենպաստ պայմաններ են ապահովում օտարերկրյա ներդրողների համար։ Այս գոտիներն առաջարկում են հարկային արտոնություններ, պարզեցված մաքսային ընթացակարգեր և մուտք դեպի տարածաշրջանային շուկաներ:
Իմ պատվիրակությունն այստեղ է կոնկրետ ներդրումային ծրագրերով, որոնցով իմ գործընկերները կկիսվեն ձեզ հետ: Պատրաստ ենք գործնական բանակցությունների, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման, փորձի ու տեխնոլոգիաների փոխանակման։
Միևնույն ժամանակ, կարևոր եմ համարում, որպեսզի, օգտվելով առիթից, մեր գործընկերները տեղեկացված լինեն նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առկա մարտահրավերների մասին:
Հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր առաջնահերթություններից է:
Մեր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին, որի կարևոր մասն է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և տնտեսական կապերի խթանման գործիք: Այս նախաձեռնությունը բացառիկ հնարավորություն է տալիս տարածաշրջանային կայունության, տնտեսական զարգացման և միջազգային առևտրային միջանցքների գործարկման համար:
Նախագծի առանցքային գաղափարը կոմունիկացիաների զարգացումն է՝ ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, կապի մալուխներ և էլեկտրահաղորդման գծեր նորոգելու, կառուցելու, գործարկելու և, ի վերջո, մարդկանց միջև շփումների հնարավորություններ ստեղծելու միջոցով, ինչը կարևորագույն բաղադրիչ է խաղաղության համար։
Հարավային Կովկասում բոլոր տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա, բացառիկ հնարավորություններ կստեղծի բեռների և քաղաքացիների տեղաշարժի համար:
Վստահ եմ, որ տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, ավելին, Հարավային Կովկասը պետք է վերածվի մի տարածաշրջանի, որտեղ չկան փակ սահմաններ, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի տնտեսական համագործակցության խորացմանը, մարդկանց միջև շփումների ակտիվացմանը՝ միաժամանակ ապահովելով ողջ տարածաշրջանի կայուն տնտեսական աճը»:

"There should be no closed borders in the South Caucasus." Khachaturian
President of the Republic Vahagn Khachaturyan delivered a speech at the Annual Investment Conference in Abu Dhabi.
"First of all, I would like to express my satisfaction with the Emirati side for organizing the Annual Investment Conference at a high level.
I am glad to be in the United Arab Emirates, which is a reliable partner for Armenia in sustainable development and innovation and in realizing technological opportunities at the regional and international levels.
I fully share the vision that investments play a vital role in addressing pressing global challenges such as climate change, poverty, and inequality. Finally, strengthening international cooperation is essential to promoting global financial stability and ensuring a level playing field for all investors in the global market.
You will agree that today's world order is changing at a rather dynamic pace. We are living at an unpredictable turning point in history, and any information carries a negative tone that creates a sense of uncertainty.
Armed conflicts, geopolitical tensions, crises, economic instability, the threat of climate change, human rights violations, social upheaval, poverty, and inequality all challenge the foundations of global stability.
Let us not forget about the role of artificial intelligence, which is growing at an incredible pace in modern conditions and is vital to improving people's lives and resilience, responding to emerging challenges. Collective commitment is needed to confront these challenges effectively: dialogue, mutually beneficial solutions, and negotiations. I want to quote the words of the late Sheikh Zayed bin Sultan Al-Nahyan, the Founding President of the UAE, who said that unity is the path to strength, honor, and the common good.
In the context of geopolitical changes and the revision of the previous order, Armenia, as a country open to dialogue, peace-loving, democratic, and with a developing technological vision, is building a modern, viable political and competitive economic system. Our most important capital is an educated, hardworking, and law-abiding society. The government, in turn, is investing in the necessary infrastructure to support technological growth. Technology centers and parks are being created, such as the KOAF and TUMO Creative Technologies Training Centers, which are focused on developing young talents and educating a competitive generation.
It is not news that young people are very interested in high technology, artificial intelligence, robotics, and innovation.
We offer one of the region's most open and attractive investment environments, pursuing an "open door" policy.
With the development of democracy, we are continuously strengthening the country's fair and competitive economic environment, the rule of law, and an independent judiciary, which directly contributes to the reliability, protection, and development of the investment environment.
The authorities' deep and comprehensive reforms of the business environment offer favorable conditions for attracting foreign investments.
Armenia provides legal guarantees for foreign investors, including property protection, free movement of capital, and a transparent tax system.
In recent years, Armenia has registered high ratings in international indices in indicators such as democracy and human rights protection, uncompromising fight against corruption, economic freedom, and business and investment liberalization. Armenia has bilateral investment protection agreements with more than 40 countries, including the United Arab Emirates.
Armenia offers several free economic zones, which provide favorable conditions for foreign investors. These zones offer tax benefits, simplified customs procedures, and access to regional markets.
My delegation is here with specific investment programs my colleagues will share. We are ready for practical negotiations, the creation of joint ventures, and the exchange of experience and technologies.
At the same time, it is important that our colleagues also take this opportunity to be informed about the challenges in the South Caucasus region.
Normalizing relations with neighbors is one of the main priorities of the Republic of Armenia.
Our country continues to adhere to the agenda for achieving peace, an essential part of which is the "Crossroads of Peace" project presented by the Government of the Republic of Armenia to establish peace in the region and promote economic ties. This initiative provides a unique opportunity for regional stability, economic development, and the operation of international trade corridors.
The project's key idea is to develop communications through the repair, construction, and operation of roads, railways, pipelines, communication cables, and power lines. Ultimately, this will create opportunities for people-to-people contacts, which is a crucial component of peace.
The unblocking of all regional infrastructures in the South Caucasus, based on respect for states' sovereignty and territorial integrity and the principles of equality and reciprocity, will create exceptional opportunities for the movement of goods and citizens.
I am confident that peace in the region has no alternative. Moreover, the South Caucasus should become a region without closed borders, which in turn will contribute to the deepening of economic cooperation and the activation of people-to-people contacts while ensuring sustainable economic growth of the entire region.