Վիետնամի ԱԺ փոխնախագահն արժևորել է տարածաշրջանային խաղաղությունը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ճան Քուան Ֆընին և Վիետնամի խորհրդարանի պատգամավորներին: Նշենք, որ հյուրերը մեր երկրում են Վիետնամի ԱԺ նախագահ Չան Թան Մանի այցի շրջանակում:
Ողջունելով նման ներկայացուցչական պատվիրակության պաշտոնական այցը Հայաստան՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն արձանագրել է, որ Վիետնամի հետ մեր երկիրն ունի ջերմ երկխոսություն, որը շարունակական զարգացման միտում ունի: Նրա գնահատմամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի` վերջերս կատարած այցը Վիետնամ և Վիետնամի ԱԺ նախագահի փոխադարձ այցը Հայաստան նոր հնարավորություններ են ստեղծում երկխոսության զարգացման համար:
Հակոբ Արշակյանը կարևորել է երկու երկրների միջև բազմոլորտ կապերի խթանումը, խոսել ռազմարդյունաբերության ու պաշտպանության բնագավառներում գործակցության հնարավորությունների մասին: Նրա գնահատմամբ Վիետնամում անցկացված Defense Expo 2024 ցուցահանդեսին հայկական մասնակցությունը նույնպես համագործակցության ցուցիչ է: ԱԺ փոխնախագահը կարևոր է համարել նաև վիետնամական ընկերությունների ներկայությունը մեր երկրում անցկացվող նմանատիպ միջոցառումներին:
Ըստ Հակոբ Արշակյանի՝ մուտքի վիզաների պահանջի փոխադարձաբար վերացման ու օդային հաղորդակցությունների մասին համաձայնագրերի ստորագրումը և երկու պետությունների միջև ուղիղ ավիաչվերթների հաստատումն առանցքային նշանակություն կարող են ունենալ: Ֆինանսական ոլորտում փոխգործակցության մասով էլ նա առաջարկել է բանակցություններ սկսել կրկնակի հարկումից խուսափելուն առնչվող համաձայնագրի կնքման շուրջ: ԱԺ փոխխոսնակը կարևորել է նաև կապերի զարգացումը կրթության բնագավառում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանային մարտահրավերները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները, փաստել, որ հայկական կողմը պատրաստ է ստորագրել փոխհամաձայնեցված փաստաթուղթը:
Վիետնամի Ազգային ժողովի փոխնախագահն իր հերթին արժևորել է տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը, աջակցություն հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Ճան Քուան Ֆընը ևս բարձր է գնահատել Հայաստանի և Վիետնամի միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունները, կարևորել բազմաբևեռ համագործակցության խորացումը: Անդրադարձ է եղել նաև միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության օրակարգերին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Վիետնամ բարեկամական խմբի անդամ Արուսյակ Մանավազյանն ու ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:

Заместитель председателя Национального собрания Вьетнама высоко оценил региональный мир
Заместитель председателя Национального собрания Республики Армения Акоп Аршакян 4 апреля принял заместителя председателя Национального собрания Социалистической Республики Вьетнам Чан Куанг Фына и членов вьетнамского парламента. Отметим, что гости находятся в нашей стране в рамках визита председателя Национального собрания Вьетнама Чан Тхань Мана.
Приветствуя официальный визит столь представительной делегации в Армению, заместитель председателя Национального собрания Армении отметил, что с Вьетнамом у нашей страны сложился тёплый диалог, который демонстрирует тенденцию к постоянному развитию. По его оценке, недавний визит председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна во Вьетнам и ответный визит председателя Национального собрания Вьетнама в Армению создают новые возможности для развития диалога.
Акоп Аршакян подчеркнул важность стимулирования многопрофильных связей между двумя странами, рассказал о возможностях сотрудничества в сфере военной промышленности и обороны. По его мнению, участие Армении в выставке Defense Expo 2024, прошедшей во Вьетнаме, также является показателем сотрудничества. Заместитель председателя Национального собрания счёл важным присутствие вьетнамских компаний на подобных мероприятиях, проводимых в нашей стране.
По мнению Акопа Аршакяна, подписание соглашений о взаимной отмене визовых требований и об авиасообщении, а также установление прямых авиарейсов между двумя государствами могут иметь ключевое значение. Что касается взаимодействия в финансовой сфере, он предложил начать переговоры о заключении соглашения об избежании двойного налогообложения. Заместитель спикера Национального собрания также отметил важность развития связей в сфере образования.
Заместитель председателя Национального собрания Армении представил гостям региональные вызовы, переговоры вокруг мирного договора между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что армянская сторона готова подписать согласованный документ.
Заместитель председателя Национального собрания Вьетнама, в свою очередь, высоко оценил региональный мир и стабильность, выразив поддержку процессу урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Чан Куанг Фын также высоко оценил установленные дружественные отношения между Арменией и Вьетнамом, подчеркнув важность углубления многополярного сотрудничества. Были затронуты также вопросы повестки взаимодействия на межпарламентских платформах.
В встрече приняли участие также член армяно-вьетнамской группы дружбы Национального собрания Армении Арусяк Манавозян и заместитель председателя постоянной комиссии Национального собрания по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян.