Մարտուն Գրիգորյանը որոշում է կայացրել
Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու, «Մեր քաղաքը» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Մարտուն Գրիգորյանը հայտարարություն է տարածել.
«Հարգելի գյումրեցիներ, շնորհակալ ենք Գյումրու ավագանու ընտրություններին ձեր մասնակցության համար, նախորդ օրերին ինձ ջերմ ու առանձնահատուկ ընդունելության, թիմիս աջակցելու և ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքին ընտրելու համար։
Դուք տեսաք, թե ինչ կատարվեց և շարունակում է կատարվել իմ ընտանիքի անդամների և թիմակիցներիս շրջանում։ Իշխանությունը դիմեց բոլոր անհնար ու հնարավոր միջոցներին, մանիպուլյացիաներին, օրինական ու անօրինական գործողություններին, փորձելով՝ ինձ հոգեբանորեն ճնշել, թիմիս՝ ձերբակալել և քրեական հետապնդումների ենթարկել։
Եվ դա շարունակվում է մինչ այս պահը։
Բայց դրա մասին կխոսեմ ավելի ուշ։
Սիրելի գյումրեցիներ ու հայրենակիցներ, ես լավ գիտեմ ու հասկանում եմ՝ այս օրերին ամբողջ Գյումրին և հանրապետությունը լարված սպասում են իմ որոշմանը, որից կախված է Գյումրու և երկրում հետագա զարգացումներն ու տրամադրությունները։
Ես իմ անցած ճանապարհի ընթացքում ապացուցել եմ, որ ինձ համար մեր երկրի, մեր քաղաքի ու մեր գյումրեցիների ընդհանուր շահը գերադասել եմ անձնական շահերից և մոտեցումներից։
Այսօր ես կայացրել եմ իմ որոշումը, որն իմ քաղաքական անցած ճանապարհի ամենաբարդագույն ու ծանր որոշումն է եղել, որի մասին շատ երկար եմ մտածել ու մեծ դժվարությամբ եմ եկել դրան։
Քարոզարշավի ընթացքում ես բացահայտ ասել եմ և միակն եմ եղել, որ խոսել եմ ինչ է լինելու ընտրություններից հետո, եթե քաղաքապետ ընտրվի Վարդան Ղուկասյանը։ Մնում եմ նույն համոզմունքին, որ նա ամենախոցելի թեկնածուն է` քրեական գործերով պայմանավորված։
Թե ի՞նչ կլինի հետո ու ինչպես կվարվեն տվյալ մարդու հետ՝ լավ հիշեք այս օրը։ Գյումրին կտանե՞ն Վանաձորի ճանապարհով, թե ոչ՝ տա Աստված, որ սխաված լինեմ։
Այս վտանգների մասին այս ընթացքում ուղիղ կամ միջնորդավորված խոսել եմ, հատուկ զգուշացրել եմ մյուս թեկնածուներին, մասնավորաբար, Ռուբեն Մխիթարյանին ու Կարեն Սիմոնյանին։
Այս երկու թիմերը շատ լավ գիտենալով այս մասին՝ անհասականալի շտապողականությամբ հայտարարեցին իրենց քայլերի և տվյալ թեկնածուին սատարելու մասին, որով անհնարին դարձրեցին քննարկելու այլընտրանքային, քիչ խոցելի տարբերակ գտնելու ճանապարհը։
Իմ դիրքորոշմամբ, օրինակ՝ Ռուբենին կամ Կարենին կարող էինք ընտրել քաղաքապետ՝ 4 թեկնածուներիս համատեղ քննարկման և համագործակցության արդյուքնում։ Եվ սա կդառնար ամբողջական իշխանական համակարգի փլուզման իրական մեկնարկը։
Իրենց որոշումով պայմանավորված ունենք այս իրավիճակը, որի մասին խոսելն էլի ուշ չէ։
Սիրելի գյումրեցիներ ու հատկապես շուրջ 7400 ինձ ընտրողներ, դուք քվեարկեցիք իմ օգտին նաև այն սկզբունքով, որ ներկա իշխանությունը չվերարտադրվի Գյումրիում և բոլորս այդ գաղափարախոսությամբ էինք այս պայքարի մեջ։
Ու մենք բոլորս միասին հասանք դրան, որի համար շնորհավորում եմ բոլորիս։ ՔՊ-ն Գյումրիում այլևս իշխանություն չէ։
Սիրելի ազգականներ, ընկերներ, թիմակիցներ, գյումրեցիներ, դուք իմ կողքին կանգնեցիք, որ նախկին բարքերը չվերադառնային քաղաք։ Գիտենալով իմ սկզբունքներն ու հստակ, ընդգծված կարմիր գծերը, որ այդ բարքերին միշտ դեմ եմ եղել ու ժամանակին իմ շնորհիվ է քաղաքն ազատվել այդ ամենից։ Իսկ հիմա այս երկու թիմերի շտապողականության ու իրենց կայացրած որոշման պատճառով ես ստիպված եմ կայացնել մի այնպիսի որոշում, որին սկզբունքորեն դեմ ենք եղել բոլորս։
Ես ներողություն եմ խնդրում բոլոր իմ ընտրողներից, ազգականներից, ընկերներից ու սատարողներից, բայց և վստահ ասում եմ, որ երկրիս՝ պետության և պետականության, Գյումրուս և գյումրեցիներիս շահի ու անվտանգության դեմ ստորադասում եմ իմ անձնական հարցերն ու մոտեցումները և անում եմ այս քայլը ժողովրդի պահանջով։ Համոզված եմ, որ կհասկանաք ու կաջակցեք իմ որոշմանը։
Բոլորդ համոզվեցիք՝ իրար միացած, իրար հետ համագործակցող քաղաքական ուժերը առանց իմ և ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքի որոշման ոչ մի բան չեն կարողանալու անել Գյումրիում և ամեն ինչ, հետայսու էլ, կախված է լինելու ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքի քվեարկություններից։
Եվ այսպես, ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքը հայտարարում է, որ կտա անհրաժեշտ քանակությամբ քվե՝ մյուս երկու ուժերի կողմից սատարվող թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին՝ առանց որևէ պաշտոնի, ակնկալիքի և որևէ պայմանավորվածության։
Եվ հետագա ամբողջ պատասխանատվությունը՝ քաղաքի հետագա ճակատագիրը՝ ՔՊ-ին տալու, չտալու մասով, այսուհետ թեև վերցնում են իրենց վրա երեք ուժերը՝ Վարդան Ղուկասյանի գլխավորությամբ, այնուամենայնիվ, բոլորդ էլ գիտեք՝ ես ձեռքերս ծալած չեմ նստելու և շարունակելու եմ անել ամեն ինչ, որ ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չունենա։
Իսկ ‹‹Մեր քաղաքը›› դաշինքը գյումրեցիների հետ միասին ամեն ինչ կանի, որպեսզի ապրենք այն քաղաքում, որին արժանի ենք։
Հարգելի լրատվամիջոցներ, քաղաքական գործիչներ, քաղաքական վերլուծաբաններ, բլոգերներ, քաղաքական կուսակցություններ, տերեր և ծառաներ, այսուհետ բոլորդ լավ իմացեք՝ Մարտուն Գրիգորյանն իր ողջ կյանքի ընթացքում որոշումներ կայացրել է ինքնուրույն և առանց շտապողականության և որևէ քաղաքական ուժ կապ չունի ու չի կարող ազդել իմ կայացրած որոշումների վրա»,- նշված է նրա հայտարարության մեջ։

Мартун Григорян принял решение.
Кандидат в мэры Гюмри, возглавляющий избирательный список альянса «Наш город» Мартун Григорян, распространил заявление.
«Уважаемые гюмрийцы, благодарю вас за участие в выборах в совет старейшин Гюмри, за тёплый и особый приём в последние дни, за поддержку моей команды и за выбор альянса «Наш город».
Вы видели, что происходило и продолжает происходить среди членов моей семьи и товарищей по команде. Власти прибегли ко всем возможным и невозможным методам, манипуляциям, законным и незаконным действиям, пытаясь психологически подавить меня, арестовать мою команду и подвергнуть её уголовному преследованию.
И это продолжается до сих пор.
Но об этом я поговорю позже.
Дорогие гюмрийцы и соотечественники, я прекрасно знаю и понимаю, что в эти дни весь Гюмри и республика напряжённо ждут моего решения, от которого зависят дальнейшие события и настроения в Гюмри и стране.
На протяжении всего своего пути я доказал, что для меня общие интересы нашей страны, нашего города и наших гюмрийцев я ставлю выше личных интересов и подходов.
Сегодня я принял своё решение, которое стало самым сложным и тяжёлым решением в моей политической карьере, над которым я долго размышлял и к которому пришёл с большим трудом.
В ходе предвыборной кампании я открыто говорил и был единственным, кто сказал, что будет после выборов, если мэром изберут Вардана Гукасяна. Я остаюсь при том же убеждении, что он — наиболее уязвимый кандидат из-за уголовных дел.
Что будет дальше и как поступят с этим человеком — хорошо запомните этот день. Поведут ли Гюмри по пути Ванадзора или нет — дай Бог, чтобы я ошибся. Об этих опасностях я говорил в этот период прямо или через посредников, особо предупреждал других кандидатов, в частности Рубена Мхитаряна и Карена Симоняна.
Эти две команды, прекрасно зная об этом, с непонятной поспешностью объявили о своих шагах и поддержке данного кандидата, сделав невозможным обсуждение альтернативного, менее уязвимого варианта.
По моей позиции, например, мы могли бы избрать Рубена или Карена мэром в результате совместного обсуждения и сотрудничества всех четырёх кандидатов. И это стало бы реальным началом полного краха всей властной системы. Из-за их решения мы имеем эту ситуацию, о которой говорить ещё не поздно.
Дорогие гюмрийцы и особенно около 7400 человек, проголосовавших за меня, вы голосовали за меня также исходя из принципа, что нынешняя власть не должна воспроизводиться в Гюмри, и мы все с этой идеологией вступили в эту борьбу.
И мы все вместе добились этого, с чем поздравляю всех нас. «Гражданский договор» больше не является властью в Гюмри.
Дорогие родственники, друзья, товарищи по команде, гюмрийцы, вы стояли рядом со мной, чтобы старые порядки не вернулись в город. Зная мои принципы и чётко обозначенные красные линии, что я всегда был против этих порядков и в своё время благодаря мне город освободился от всего этого. А теперь из-за поспешности этих двух команд и принятого ими решения я вынужден принять такое решение, против которого мы все принципиально выступали.
Я прошу прощения у всех моих избирателей, родственников, друзей и сторонников, но также уверенно заявляю, что ради интересов и безопасности моей страны, государства и государственности, Гюмри и гюмрийцев я ставлю ниже свои личные вопросы и подходы и делаю этот шаг по требованию народа. Уверен, что вы поймёте и поддержите моё решение.
Вы все убедились, что объединённые и сотрудничающие политические силы без меня и альянса «Наш город» ничего не смогут сделать в Гюмри, и всё впредь будет зависеть от голосов альянса «Наш город».
И так, альянс «Наш город» заявляет, что предоставит необходимое количество голосов кандидату Вардану Гукасяну, поддерживаемому двумя другими силами, без каких-либо должностей, ожиданий или договорённостей.
И вся дальнейшая ответственность за судьбу города — давать или не давать «Гражданскому договору» власть в Гюмри — отныне ложится на три силы во главе с Варданом Гукасяном, хотя вы все знаете, что я не буду сидеть сложа руки и продолжу делать всё, чтобы «Гражданский договор» не имел мэра в Гюмри.
А альянс «Наш город» вместе с гюмрийцами сделает всё, чтобы мы жили в городе, которого достойны.
Уважаемые СМИ, политические деятели, политические аналитики, блогеры, политические партии, хозяева и слуги, отныне все хорошо знайте: Мартун Григорян на протяжении всей своей жизни принимал решения самостоятельно и без поспешности, и никакая политическая сила не связана и не может повлиять на мои решения», — указано в его заявлении.