Ալեն Սիմոնյանը Վիետնամի ԱԺ նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել գերիների խնդրին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը նախ առանձնազրույց է ունեցել վիետնամցի գործընկերոջ հետ՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելելու իր հրավերն ընդունելու ու նման բարձր ներկայացուցչական կազմով մեր երկիր այցելելու համար: Չան Թան Մանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ շատ տպավորված է Հայաստան այցով:
Առանձնազրույցին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցեր՝ մասնավորապես շեշտը դնելով միջխորհրդարանական համագործակցության, ինչպես նաև երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի կապերի ակտիվացման վրա:
Հանդիպման ընթացքում Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի արդեն ավարտին հասցված նախագծին՝ նշելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է այն ստորագրել, ինչին ի պատասխան՝ Չան Թան Մանը նշել է, որ Վիետնամն աջակցում է երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման ու տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման գործընթացին:
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Վիետնամի միջև տնտեսական կապերի ակտիվացման հարցերին ու այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող կոնկրետ քայլերի մշակման անհրաժեշտությանը: Ալեն Սիմոնյանը Վիետնամի ԱԺ նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել նաև Բաքվում պահվող հայ գերիների խնդրին:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների ԱԺ նախագահների կողմից ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:

Ален Симонян обратил внимание председателя Нацсобрания Вьетнама на проблему военнопленных
3 апреля спикер Нацсобрания РА Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем Национального собрания Социалистической Республики Вьетнам Чан Тхан Маном, находящегося в Армении с официальным визитом.
Сначала Симонян провел встречу один на один с вьетнамским коллегой, поблагодарив за принятие приглашения посетить Армению и приезд с столь представительным составом. Чан Тхан Ман, в свою очередь, поблагодарил за теплый прием, отметив, что впечатлен визитом в Армению.
За встречей последовало заседание в расширенном составе, где обсудили вопросы двусторонней повестки, акцентируя внимание на межпарламентском сотрудничестве и активизации связей между группами дружбы в парламентах двух стран.
Симонян коснулся проекта мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, который уже готов к подписанию, подчеркнув готовность армянской стороны. Чан Тхан Ман отметил, что Вьетнам поддерживает установление мира между странами и укрепление стабильности в регионе.
Также обсудили вопросы активизации экономических связей между Арменией и Вьетнамом и необходимость конкретных шагов в этом направлении. Симонян привлек внимание вьетнамского коллеги к проблеме армянских военнопленных, удерживаемых в Баку.
В завершение был подписан «Соглашение о сотрудничестве между Национальным собранием РА и Национальным собранием Социалистической Республики Вьетнам».