«ՀՀ-ՌԴ միջպետական հարաբերություններն ընդլայնվել են». Միրզոյան
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-ամյակի կապակցությամբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը փոխանակվել են ուղերձներով:
Ստորև ներկայացնում ենք ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի ուղերձը.
«Հարգելի՛ Սերգեյ Վիկտորի,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 33-ամյակի կապակցությամբ:
Այս համեմատաբար կարճ պատմական ժամանակահատվածում, շնորհիվ համատեղ կառուցողական և արդյունավետ աշխատանքի, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջպետական հարաբերություններն ամրապնդվել և ընդլայնվել են՝ հիմնվելով մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա:
Միջազգային հարաբերությունների փոփոխվող ճարտարապետության ժամանակակից պայմաններում կարևոր է շարունակել մեր գործընկերային փոխգործակցությունը՝ հիմնվելով մեր պետությունների շահերի վրա և ի բարօրություն մեր երկրների ու ժողովուրդների։
Մենք որպես ուղենիշ ունենք քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, մարդասիրական և այլ ոլորտներում երկարաժամկետ փոխշահավետ համագործակցությունը և նպատակ ունենք շարունակել ու ընդլայնել բովանդակալից, մեր երկրների շահերին ամբողջությամբ համապատասխանող երկխոսությունը։
Ցանկանում եմ Ձեզ և Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ բոլոր աշխատակիցներին ամուր առողջություն, անսպառ էներգիա և հետագա հաջողություններ, իսկ Ռուսաստանի եղբայրական ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»,-ասված է ԱԳ նախարարի ուղերձում։

«Межгосударственные отношения РА-РФ расширились», — Мирзоян
В связи с 33-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией министры иностранных дел Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обменялись посланиями.
Ниже приводится послание главы МИД РА Арарата Мирзояна:
«Уважаемый Сергей Викторович,
Сердечно поздравляю Вас с 33-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией.
За этот относительно короткий исторический период, благодаря совместной конструктивной и эффективной работе, межгосударственные отношения Армении и России укрепились и расширились, опираясь на многовековую дружбу наших народов.
В современных условиях изменяющейся архитектуры международных отношений важно продолжать наше партнерское взаимодействие, основываясь на интересах наших государств и во благо наших стран и народов.
Мы ориентированы на долгосрочное взаимовыгодное сотрудничество в политической, социально-экономической, гуманитарной и других сферах и намерены продолжать и расширять содержательный диалог, полностью соответствующий интересам наших стран.
Желаю Вам и всем сотрудникам МИД РФ крепкого здоровья, неиссякаемой энергии и дальнейших успехов, а братскому народу России — мира и процветания», — говорится в послании министра.