Նիդերլանդների դեսպանը Սյունիքում է
ՀՀ-ում Նիդերլանդների դեսպանատնից հայտնում են, որ Սյունիքի մարզ աշխատանքային այցի երկրորդ օրը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերը քաղաքավարական այցով հյուրընկալվել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարզի ընդհանուր քաղաքական և անվտանգային իրավիճակը, ինչպես նաև Սյունիքի տնտեսության հիմնական ուղղությունները։ Դեսպան Մոնրոյ-Վինթերը կարևորել է Նիդերլանդների աջակցությունը մարզում իրականացվող ծրագրերին՝ մասնավորապես «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությանը ու «Սոսե» Կանանց հիմնահարցեր ՀԿ-ի հետ իրականացվող տարաբնույթ ծրագրերին։
Այցի հաջորդ կանգառը եղել է Կապանի կենտրոնական գրադարանը։ Դեսպանը շրջել է գրադարանում, ծանոթացել գրական հարստությանը և նիդերլանդցի հեղինակների հայերեն թարգմանված գրքեր նվիրել։
Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանի հետ հանդիպման առանցքում եղել են Նիդերլանդների և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները։

Посол Нидерландов находится в Сюнике
Посольство Нидерландов в Армении сообщает, что во второй день рабочей поездки в Сюник Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Нидерландов в Армении Марике Монрой-Винтер нанесла протокольный визит губернатору Сюникской области Роберту Гукасяну.
Во время встречи обсуждались общая политическая и безопасность обстановка в регионе, а также ключевые направления экономики Сюника. Посол Монрой-Винтер подчеркнула важность поддержки Нидерландами программ, реализуемых в области, в частности инициативы «Устойчивый Сюник – Команда Европа» и различных проектов с организацией «Сосе» по вопросам прав женщин.
Следующей остановкой визита стала центральная библиотека Капана. Посол осмотрела библиотеку, познакомилась с книжным фондом и передала в дар переведенные на армянский язык книги нидерландских авторов.
В ходе встречи с главой общины Мегри Хачатуром Андреасяном обсуждались возможности экономического сотрудничества между Нидерландами и Арменией.