Վիլեն Գաբրիելյանը վայր է դնում պատգամավորական մանդատը
«Հարգելի հայրենակիցներ, ունեմ հստակ համոզմունք, որ քաղաքական գործընթացներում առանցքային դեր ունի քաղաքական պատասխանատվություն կրելու մշակույթը, իսկ դրա համար էլ համապատասխան կամք ու վճռականություն է պետք, որը ես միշտ տիրապետել եմ:
Անցած կիրակի Գյումրի քաղաքում իմ մասնակցությամբ այսպես ասած միջադեպերը համարում եմ ոչ վայել Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորի վարքին: ԱԺ պատգամավորն իր առաքելությունում պարտավոր է չդրսևորել անհարկի վարքագիծ:
Ըստ այդմ՝ բոլորիցդ հրապարակային հայցում եմ ներողություն և պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ վայր եմ դնում ԱԺ պատգամավորի մանդատս: Դիմումը այսօր սահմանված կարգով կհանձնեմ ԱԺ աշխատակազմ:
Միաժամանակ հայտնում եմ, որ այս պահից սկսած ինքնաառաջադրվում եմ որպես վարչության անդամի թեկնածու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջիկա վարչության ընտրություններում, քանզի ինձ համար միանշանակ է, որ մեր կուսակցությունը ունի լրջագույն առողջացման և կերպարանափոխման կարիք:

Вилен Габриелян слагает с себя депутатский мандат
Депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Армении Вилен Габриелян слагает с себя депутатский мандат.
«Уважаемые соотечественники, у меня есть твёрдое убеждение, что в политических процессах ключевую роль играет культура несения политической ответственности, а для этого необходимы соответствующая воля и решительность, которыми я всегда обладал.
Считаю так называемые инциденты с моим участием, произошедшие в минувшее воскресенье в городе Гюмри, неподобающими поведению депутата Национального собрания Армении. Депутат Национального собрания в своей миссии обязан не проявлять ненужного поведения.
В связи с этим я публично прошу у всех вас прощения и официально заявляю, что слагаю с себя мандат депутата Национального собрания. Заявление сегодня будет передано в аппарат Национального собрания в установленном порядке.
Одновременно сообщаю, что с этого момента я выдвигаю свою кандидатуру на пост члена правления на предстоящих выборах правления партии «Гражданский договор», поскольку для меня очевидно, что наша партия остро нуждается в серьёзном оздоровлении и трансформации.