«Առանձնացրել եմ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման կարևորությունը». Խաչատուրյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը Երևանում տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար հայտարարություններով և պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հայտարարությունը.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր հյուրընկալել դաշնային նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին` Գերմանիայի դաշնային նախագահի՝ Հայաստան առաջին պաշտոնական այցի կապակցությամբ: Ձեր այս այցը Հայաստան ևս մեկ ապացույց է ինչպես երկու ժողովուրդների բարեկամության, այնպես էլ՝ Հայաստան-Գերմանիա համագործակցության կարևորության հավաստման համատեքստում:
Ուրախ եմ, որ այսօր հնարավորություն ունեցանք արդյունավետ քննարկելու տարբեր բնագավառներում հայ-գերմանական ներկա համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև նախանշել փոխադարձ համագործակցության հեռանկարային այլ ուղղություններ:
Հանդիպմանը անդրադարձ կատարեցինք երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք առանցքային հարցերին: Քննարկեցինք երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունները: Գոհունակությամբ արձանագրել ենք, որ Գերմանիան Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից է՝ առաջինը Եվրոպական միության երկրների շարքում:
Բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստանին` խթանելու կայուն տնտեսական և սոցիալական զարգացումը բազմաթիվ առաջնահերթ ոլորտներում, ներառյալ կրթությունը, վերականգնվող էներգիան, ենթակառուցվածքները: Երախտագիտությունս եմ հայտնել նաև Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին Գերմանիայի երկարամյա աջակցության համար:
Քննարկեցինք նաև Հայաստանի խորացող գործընկերությունը Եվրոպական միության հետ՝ այս համատեքստում ընդգծելով Գերմանիայի դերի կարևորությունը:
Անդրադարձ ենք կատարել տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող մի շարք հարցերին՝ շեշտելով առկա հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և բոլոր երկրների կողմից միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավահավասարության սկզբունքների հարգման վրա:
Կարևորել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին Գերմանիայի կառավարության կողմից ցուցաբերած հետևողական աջակցությունը:
Գործընկերոջս եմ ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացվող աշխատանքները Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Եվս մեկ անգամ առանձնացրել եմ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման կարևորությունը և այս համատեքստում «Խաղաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
Ամփոփելով խոսքս՝ կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել խորը և բովանդակալից քննարկման, ինչպես նաև Հայաստանի հետ Գերմանիայի բարեկամության ամրապնդմանը Ձեր աջակցության համար»:

"I have highlighted the importance of unblocking regional infrastructures." Khachaturyan
President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan and President of Germany Frank-Walter Steinmeier summarized the results of their meetings in Yerevan with statements for mass media representatives and answered journalists' questions.
Statement by President Vahagn Khachaturyan:
"It is a great honor for me to host Federal President Frank-Walter Steinmeier today on the occasion of the first official visit of the Federal President of Germany to Armenia. Your visit to Armenia is proof of the friendship between the two peoples and the importance of Armenia-Germany cooperation.
I am glad that today, we had the opportunity to effectively discuss issues related to the current Armenian-German cooperation in various fields and outline other promising directions of cooperation.
During the meeting, we touched upon several key issues of mutual interest. We discussed the possibilities of expanding trade and economic relations between the two countries. We noted with satisfaction that Germany is one of Armenia's main trading partners, the first among the European Union countries.
We highly appreciate Germany's continued support for Armenia in promoting sustainable economic and social development in many priority areas, including education, renewable energy, and infrastructure. I also expressed gratitude for Germany's long-standing support for Armenia's democratic reforms.
We also discussed Armenia's deepening partnership with the European Union, underlining the importance of Germany's role in this context.
We touched upon several issues related to regional developments, emphasizing the need for a peaceful resolution of existing conflicts based on international law norms and respecting all countries' sovereignty, territorial integrity, and equality.
We highlighted the German government's consistent support of efforts to normalize relations between Armenia and Azerbaijan.
I presented to my partner the work the Republic of Armenia carried out to establish stability and peace in the South Caucasus. I again highlighted the importance of unblocking regional infrastructure and the "Crossroads of Peace" project in this context."
In conclusion, I would like to thank you again for the in-depth and meaningful discussion and for your support of strengthening Germany's friendship with Armenia."