Մտքեր են փոխանակվել ԵՄ-ի հետ փոխգործակցության հարցերի շուրջ
Մարտի 31-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում կայացել է Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական գործերի փոխվարչապետ Ֆիլիպ Իվանովիչի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են վերջին տարիներին Հայաստանի և Չեռնոգորիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան, ինչպես նաև առանձին ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ ներդրված համատեղ ջանքերը: Մասնավորապես, ընդգծվել են իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, զբոսաշրջության ոլորտում ծավալների նշանակալի ավելացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու նորարար կրթության ոլորտներում իրականացված համատեղ աշխատանքները:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆիլիպ Իվանովիչը քննարկել են տնտեսության  և առևտրի ոլորտներում համագործակցության զարգացման կոնկրետ հնարավորություններ՝ որպես առաջնային պրակտիկ միջոց կարևորելով երկու երկրներում գործող ընկերությունների համար յուրովի «ճանապարհային քարտեզի» ուրվագծումը:
Համարելով խորհրդանշական այն, որ Պոդգորիցան եղել է առաջին քաղաքը, որի հետ Երևանը ստորագրել է համագործակցության համաձայնագիր՝ նախարարները կարևորել են այս ձևաչափով փոխգործակցության արդյունավետ շարունակումը:
Հայաստանի և Չեռնոգորիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև ԵՄ հետ փոխգործակցության հարցերի շուրջ: ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում վերջին տարիներին գրանցված առաջընթացը: Ընդգծվել է ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացման ճանապարհին բարեփոխումների իրականացման լավագույն փորձի փոխանակումը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում ՀՀ կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշումը, որը փոխադարձվելու պարագայում հնարավոր կլինի հասնել կարևոր հանգրվանի:

Состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества с ЕС
31 марта в Министерстве иностранных дел Республики Армения состоялась встреча министра иностранных дел Арарата Мирзояна с заместителем премьер-министра, министром иностранных и европейских дел Черногории Филипом Ивановичем.
Собеседники с удовлетворением отметили активную динамику политического диалога между Арменией и Черногорией в последние годы, а также совместные усилия по расширению сотрудничества в отдельных сферах. В частности, были подчеркнуты расширение договорно-правового поля, значительный рост объемов в сфере туризма, а также совместная работа в сфере информационных технологий и инновационного образования.
Арарат Мирзоян и Филип Иванович обсудили конкретные возможности развития сотрудничества в сферах экономики и торговли, выделив в качестве первоочередной практической меры разработку особой "дорожной карты" для компаний, работающих в обеих странах.
Считая символичным, что Подгорица стала первым городом, с которым Ереван подписал соглашение о сотрудничестве, министры подчеркнули важность эффективного продолжения взаимодействия в этом формате.
Министры иностранных дел Армении и Черногории также обменялись мнениями по вопросам сотрудничества с ЕС. Министр иностранных дел Армении представил прогресс, достигнутый в отношениях Армения-ЕС в последние годы. Была подчеркнута важность обмена лучшими практиками реализации реформ на пути углубления сотрудничества с ЕС.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по региональным событиям. Министр Мирзоян подчеркнул четкую позицию Армении по вопросу подписания мирного договора с Азербайджаном, отметив, что при взаимности можно будет достичь важного рубежа