ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Սյունիքի մարզ
«ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն ամփոփեց իր այցը Սյունիքի մարզ, որտեղ նա ընդգծեց ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը խաղաղությանը, ընդհանուր տնտեսական բարգավաճման ապահովմանն ու մշակութային ժառանգության պահպանությանը։
Մարտի 25-26-ին Սյունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում դեսպան Քվինը մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի, Տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցի և տեղացիների հետ քննարկեց տնտեսական և մարզային նշանակության հարցեր։ Սյունիքի ճանապարհին՝ Արարատի մարզում, դեսպանն այցելեց նորաբաց «Ջի Թի Բի Սթիլ» գործարան, որը հանդիսանում է խոշոր ամերիկյան ներդրում Հայաստանում և որի գործունեությունը երկուստեք շահեկան է մեր երկրների համար։ Սյունիքի մարզում նա այցելեց «Կոնտուր Գլոբալ հիդրոկասկադ», որը մեկ այլ խոշոր ամերիկյան ներդրում է Հայաստանում։
Դեսպան Քվինը նաև այցելեց Սուրբ Հռիփսիմեի պատմական եկեղեցին, որտեղ ընդգծեց ամենուր Հայաստանի մշակութային ու կրոնական ժառանգությունն պահպանելու կարևորությունը։ Գորիսում դեսպանը հանդիպեց Եվրամիության դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներին՝ անվտանգային իրավիճակի մասին հստակ գնահատականներ լսելու համար։
Այցի ընթացքում դեսպան Քվինը նաև զրուցեց համայնքային առաջնորդների, բնակիչների հետ՝ վերահաստատելով ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը»։

Посол США посетила Сюникскую область
«Посол США в Армении Кристина Квин подвела итоги своего визита в Сюникскую область, где она подчеркнула непрерывную поддержку США миру, обеспечению общего экономического процветания и сохранению культурного наследия.
В ходе визита в Сюникскую область 25-26 марта посол Квин обсудила экономические и региональные вопросы с губернатором Робертом Гукасяном, главой общины Тег Давидом Гулунцем и местными жителями. На пути в Сюникскую область, в Араратской области, посол посетила новый завод «GTB Steel», который является крупным американским инвестиционным проектом в Армении и деятельность которого взаимовыгодна для наших стран. В Сюникской области она посетила «Contour Global Hydrocascade», что является еще одним крупным американским инвестиционным проектом в Армении.
Посол Квин также посетила историческую церковь Святой Рипсиме, где подчеркнула важность сохранения культурного и религиозного наследия Армении повсюду. В Горисе посол встретилась с представителями миссии наблюдателей Европейского Союза для получения четких оценок о ситуации с безопасностью.
В ходе визита посол Квин также общалась с лидерами общин и жителями, подтверждая поддержку США территориальной целостности Армении и установлению мира между Арменией и Азербайджаном».