Մարկո Ռուբիոն և Նիկոլ Փաշինյանը համակարծիք են եղել՝ սրացումն անընդունելի է
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մանրամասներ է հայտնել Մարկո Ռուբիոյի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցից:
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են ընդհանուր շահերը՝ որպես ռազմավարական գործընկերներ։
Պետքարտուղարը ողջունել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ համաձայնությունը և ընդգծել կայուն խաղաղության կարևորությունը՝ տարածաշրջանային հակամարտությունների շղթան ընդհատելու և Հարավային Կովկասում անվտանգություն ու բարգավաճում ապահովելու համար: Պետքարտուղարն ու վարչապետը համակարծիք են եղել, որ Հարավային Կովկասում ցանկացած սրացում անընդունելի է», - նշված է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած հաղորդագրությունում:

Marco Rubio and Nikol Pashinyan agreed that escalation is unacceptable
The US State Department has released details of a phone call between Marco Rubio and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
“Secretary of State Marco Rubio and Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan discussed shared interests as strategic partners.
The Secretary of State welcomed the agreement on a peace treaty with Azerbaijan and stressed the importance of sustainable peace to break the cycle of regional conflicts and ensure security and prosperity in the South Caucasus. The Secretary of State and the Prime Minister agreed that any escalation in the South Caucasus is unacceptable,” the US State Department said in a statement.