«Հայ և թուրք փորձագետներն ուսումնասիրում են Գյումրի-Կարս երկաթուղու վիճակը». Միրզոյան
Հրապարակվել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հարցազրույցը մայրաքաղաք Բրազիլիայում հրապարակվող հիմնական օրաթերթերից մեկին՝ Correio Braziliense-ին, որը նախարար Միրզոյանը տվել էր Բրազիլ պաշտոնական այցի շրջանակներում։
Հարց. Որո՞նք են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի պայմանները։ Ե՞րբ այն կյանքի կկոչվի։
Արարատ Միրզոյան. «Խաղաղության համաձայնագիրը» շատ լավ է հնչում, սակայն իրականում մինչ այժմ մեզ հաջողվել է միայն ավարտել համաձայնագրի նախագիծը։ Այն ներառում է նախաբան և 17 հոդված, և երկար բանակցություններից հետո մենք կարողացանք համաձայնության գալ տեքստի շուրջ։ Մենք անմիջապես հրապարակայնորեն հայտնել ենք ՀՀ պատրաստակամությունը սկսել խորհրդակցություններ ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու վայրն ու օրը որոշելու համար։ Ցավոք, այն, ինչ մենք լսում ենք ադրբեջանական կողմից, այսպես է հնչում. «Մենք համաձայն ենք տեքստի հետ, բայց դա բավարար չէ խաղաղության համաձայնագրի համար։ Անհրաժեշտ է նաև նախապայմանների շարք քննարկել բանակցային սեղանին՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր դարձնելու համար»։ Այս նախապայմանները ներառում են փոփոխություններ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ և սահմանափակումներ Հայաստանի Հանրապետություն մատակարարվող զինամթերքի ու սպառազինության հարցում։ Հետաքրքիրն այն է, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին զուգահեռ մենք Ադրբեջանին ներկայացրել ենք նաև այլ առաջարկներ, որոնք, մեր համոզմամբ, կլինեն երկուստեք շահավետ։
Հարց. Ի՞նչպիսի առաջարկներ։
Արարատ Միրզոյան. «Օրինակ՝ մենք առաջարկել ենք ստեղծել երկկողմանի մեխանիզմ սպառազինությունների վերահսկողության և վերիֆիկացիայի համար։ Ադրբեջանից դրական արձագանք չի եղել։ Անցած շաբաթ նրանք հանդես եկան կեղծ մեղադրանքներով, թե իբր ՀՀ զինված ուժերը զինադադարի ռեժիմի խախտումներ են կատարել սահմանային գոտում։ Մինչդեռ, օրինակ, Եվրոպական միության մշտադիտարկման առաքելությունը, որը հետևում է իրավիճակին սահմանի երկայնքով, չի արձանագրել Հայաստանի կողմից որևէ խախտում։ Մենք դիմեցինք Ադրբեջանին՝ պահանջելով որևէ ապացույց կամ տվյալներ, եթե նրանք այդպիսիք ունեին մեր զինվորների կողմից խախտումների վերաբերյալ, որպեսզի մենք կարողանայինք հետաքննել դրանք։
Մեր մյուս առաջարկը սահմանային միջադեպերի երկկողմ վերիֆիկացիայի մեխանիզմի ստեղծումն էր։
Ավելին, եթե խաղաղության համաձայնագիր կնքվի և մենք հաստատենք հարաբերություններ Ադրբեջանի հետ, դա ինքնին դեռ բավարար չի լինի։ Կարող են լինել նաև երկու երկրների համար փոխշահավետ այլ ծրագրեր: Մենք առաջարկել ենք նաև բացել հաղորդակցության, տրանսպորտային և ենթակառուցվածքային կապերը։ Ադրբեջանը կարիք ունի օգտվելու մեր երկաթուղիներից՝ իրենց երկրի երկու հատվածները կապելու համար։ Բայց նրանք կարող են նաև օգտվել Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային ենթակառուցվածքից՝ միանալու Թուրքիային, Միջերկրական ծովին և այլն։ Մեր առաջարկների և գաղափարների նախնական փոխանակման հիման վրա, մենք կարող ենք ստանալ փոխադարձ հասանելիություն Ադրբեջանի երկաթուղային ենթակառուցվածքին: Սակայն կրկին այս առնչությամբ էլ դրական պատասխան չստացանք։
Այո, մենք համաձայնեցրել ենք պայմանագրի նախագիծը, բայց Ադրբեջանը հանդես է գալիս նախապայմաններով և դրական չի պատասխանում մեր մյուս առաջարկներին, որոնք կարող էին բերել իրական և երկարատև խաղաղություն Հարավային Կովկասում։
Հարց. Այսպիսով, խաղաղության պայմանագիրը վտանգի տա՞կ է:
Արարատ Միրզոյան. «Ես կարող եմ վստահեցնել ողջ աշխարհին և Ադրբեջանին, որ Հայաստանը լիովին հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին։ Մենք ո՛չ մտադրություն ունենք, ո՛չ պատճառ, ո՛չ էլ դրդապատճառ՝ նոր պատերազմ մեկնարկելու կամ իրավիճակը սրելու համար։ Կա դրական լուր՝ բանակցությունների ավարտը և խաղաղության պայմանագրի նախագծի պատրաստ լինելը։ Սակայն, կա նաև մտահոգիչ լուր. այո՛, խաղաղությունը, ելնելով այն ամենից, ինչ մենք լսում ենք ադրբեջանական կողմից, կարող է վտանգվել Ադրբեջանի պատճառով»։
Հարց. Կա՞ն արդյոք հեռանկարներ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման համար։
Արարատ Միրզոյան. «Մենք շատ կառուցողական երկխոսություն ունենք Թուրքիայի հետ։ Այս երկխոսության շրջանակում ո՛չ հայկական, ո՛չ էլ թուրքական կողմը նախապայմաններ չեն ներկայացրել։ Մենք հրապարակայնորեն հայտարարել ենք, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հիմնական նպատակն է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանների բացումը։ Այդ սահմանը 34 տարի առաջ փակվել է թուրքական կողմից։
Մենք որոշակի առաջընթաց ենք արձանագրել, մասնավորապես հանվել է օդային բեռնափոխադրումների արգելքն, իրականացվել են ուղիղ չվերթներ, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման մի շարք այլ միջոցառումներ։ Մենք համաձայնության ենք եկել, որ առաջին փուլում սահմանը կարող է բացվել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր կրող հայ և թուրք քաղաքացիների համար։ Այս համաձայնությունը, սակայն, դեռևս չի իրականացվել։
Թուրք գործընկերներից լսում ենք, որ նրանք զսպվածություն են ցուցաբերում Հայաստանի հետ սահմանի լիարժեք բացման հարցում՝ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վերջնական կարգավորումը։ Թեև չկա պաշտոնական նախապայման, փաստացի տեսնում ենք, որ Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները կապում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ։ Սակայն մենք հավատում ենք, որ եթե նախ բացվեր Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը, դա կարող էր շատ դրական ազդեցություն ունենալ նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վրա։
Թուրքիայի հետ ձեռք բերված կոնկրետ պայմանավորվածություններից կարելի է նշել, որ մենք երկկողմանի հիմունքներով սկսել ենք սահմանի ենթակառուցվածքային աշխատանքներ։ Հայ և թուրք փորձագետներն արդեն ուսումնասիրում են Գյումրի-Կարս երկաթուղու վիճակը։ Այս գործընթացներն արդեն ընթացքի մեջ են։
Մենք նաև համոզված ենք, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը կախված է հումանիտար հարցերից, այդ թվում՝ անհայտ կորած անձանց և բռնի անհետացումների զոհերի ճակատագրի բացահայտումից։ Միևնույն ժամանակ, դեռևս կան հայ գերիներ Բաքվում, որոնք անցնում են բեմականացված դատական գործընթացների միջով։ Մենք հավատում ենք, որ նրանց անհապաղ ազատ արձակումը կարող է նպաստել հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը»։
Հարց. Ինչպե՞ս եք գնահատում Բրազիլ կատարած Ձեր այցը:
Արարատ Միրզոյան. «Ես այս այցը շատ կարևոր եմ համարում։ Ինչպես նշեցիք, երկար ժամանակ է, ինչ մենք վերջին անգամ բարձր մակարդակի այցելություն ենք ունեցել։ Ըստ էության, Հայաստանի և Բրազիլի միջև հարաբերությունների խորացման նոր փուլը սկսվել է դեռևս անցած տարի. երկար դադարից հետո մենք վերսկսեցինք արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունները։ Տարվա ավարտին տեղի կունենա խորհրդակցությունների երկրորդ փուլը, և բրազիլացի դիվանագետները կայցելեն Երևան։ Նախարար Մաուրո Վիեյրան հրավեր ունի այցելելու իմ երկիր։
Բրազիլիայում մենք քննարկեցինք բազմաթիվ հնարավորություններ։ Մեր քաղաքական երկխոսությունն ակտիվացել է և կպահպանի իր դինամիկան։ Մենք շատ արդյունավետ համագործակցում ենք միջազգային հարթակներում՝ փոխադարձ աջակցելով տարբեր միջազգային կազմակերպություններում թեկնածությունների առաջադրմանը։ Մենք կիսում ենք նույն մտահոգությունները միջազգային համակարգի ոչ արդյունավետ աշխատանքի վերաբերյալ, հատկապես մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների և զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելման ու վաղ նախազգուշացման հարցերում։
Տնտեսության և մեր երկկողմ առևտրի ոլորտներում աճ է նկատվում։ Միաժամանակ, գիտակցում ենք, որ դեռևս մեծ ներուժ կա։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք ակտիվացնելու գործարար կապերը երկու կողմերի միջև։ Քննարկեցինք հայ և բրազիլական ընկերությունների համագործակցության հնարավորությունները։ Մենք բացահայտեցինք ոլորտներ, որտեղ մենք կարող ենք ջանքեր գործադրել կապերն ամրապնդելու և դրանք փոխշահավետ դարձնելու համար, հատկապես բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Կա մեծ ներուժ, և մենք ունենք հստակ տեսլական այն քայլերի վերաբերյալ, որոնք անհրաժեշտ են մեր երկրների մերձեցման համար»։
Հարց. Ինչպիսի՞ն են Հայաստանի և Բրազիլի միջև ներմուծման և արտահանման ցուցանիշները։
Արարատ Միրզոյան. «Փաստացի, մենք հիմնականում ներմուծում ենք Բրազիլից։ Դուք եք արտահանողը, և դա կազմում է ապրանքների ավելի քան 90%-ը։ Այսպիսով, առևտրային բալանսը բավական անհամաչափ է։ Ինչպես կարող եք պատկերացնել, այն ներառում է սուրճ, շաքարավազ, ծխախոտ, նաև այլ ապրանքներ։ Այնուամենայնիվ, մենք շատ լավատեսորեն ենք գնահատում Հայաստանի և Բրազիլի միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները»։
Հարց. Ինչպիսի՞ն են նախագահ Լուլայի՝ Հայաստան այցելելու հեռանկարները։
Արարատ Միրզոյան. «Մենք մեծ պատիվ կհամարենք նախագահ Լուլայի այցը։ Կա հայկական կողմի հրավերը, և այժմ բրազիլական կողմն է, որ կարող է նշել այցի կոնկրետ ժամկետները։ Այդպիսի այցը մեծ պատիվ կլինի, հատկապես այն պարագայում, որ Բրազիլը կհյուրընկալի Կլիմայի փոփոխության մասին COP-30 գագաթնաժողովը, իսկ Հայաստանը, հաճելի զուգադիպությամբ, լինելու է Կենսաբազմազանության մասին COP-17-ի հյուրընկալող երկիրը։ Այս համատեքստում Հայաստանի և Բրազիլի միջև կա լուրջ ներուժ բարձր մակարդակի այցերի համար։ Մենք սպասում ենք նախագահ Լուլայի այցին և վստահ ենք, որ Հայաստանի նախագահը նույնպես ուրախությամբ կկատարի պատասխան այց Բրազիլ»։
Հարց. Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունից Թրամփի վարչակազմի օրոք։ Ինչպե՞ս այն կարող է աջակցել այս խաղաղության գործընթացին։
Արարատ Միրզոյան. «Մի քանի ամիս առաջ մենք ԱՄՆ-ի հետ ստորագրեցինք շատ կարևոր մի փաստաթուղթ՝ Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը։ Այն բարձրացնում է ԱՄՆ-ի հետ մեր հարաբերությունների մակարդակը։ Մենք առաջ ենք շարժվում ամերիկյան նոր վարչակազմի հետ փոխգործակցությամբ։ Արդեն մի քանի հանդիպում ու շփում ենք ունեցել մեր ամերիկացի գործընկերների հետ։ Մենք տեսնում ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության ապահովման նկատմամբ հետաքրքրություն։ Նախագահ Թրամփը և նրա թիմը խոսել են աշխարհում խաղաղության մասին։ Քանի մենք խորապես շահագրգռված են խաղաղությամբ, դա ոգեշնչող է։ Մենք կապի մեջ ենք ԱՄՆ-ի վարչակազմի հետ՝ հասկանալու, թե ինչ է հնարավոր անել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համար»։

"Armenian and Turkish experts are studying the condition of the Gyumri-Kars railway." Mirzoyan
An interview with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan to one of the leading daily newspapers published in the capital, Correio Braziliense, which Minister Mirzoyan gave during his official visit to Brazil, has been published.
Question: What are the terms of the peace agreement with Azerbaijan? When will it be implemented?
Ararat Mirzoyan: The "peace agreement" sounds very good, but we have only finalized the draft agreement. It includes a preamble and 17 articles, and after lengthy negotiations, we agreed on the text. We immediately publicly announced Armenia's readiness to begin consultations with our Azerbaijani partners to determine the place and date of signing the peace agreement. Unfortunately, we hear from the Azerbaijani side: "We agree with the text, but it is not enough for a peace agreement. It is also necessary to discuss several preconditions at the negotiating table to make the signing of the peace agreement possible." These preconditions include amendments to the Armenian Constitution and restrictions on supplying ammunition and weapons to the Republic of Armenia. Interestingly, in parallel with the negotiations on the peace agreement, we have also presented other proposals to Azerbaijan, which will be mutually beneficial.
Question: What kind of proposals?
Ararat Mirzoyan: "For example, we have proposed to create a bilateral mechanism for the control and verification of weapons. There has been no positive response from Azerbaijan. Last week, they made false accusations that the Armenian armed forces have committed ceasefire violations in the border zone. Meanwhile, for example, the European Union Monitoring Mission, which monitors the situation along the border, has not recorded any violations by Armenia. We appealed to Azerbaijan, demanding any evidence or data, if they had any, on violations by our soldiers so that we could investigate them.
Our other proposal was to create a bilateral verification mechanism for border incidents.
Moreover, if a peace agreement is signed and we establish relations with Azerbaijan, that will not be enough. There may be other mutually beneficial programs for both countries. We have also proposed open communication, transport, and infrastructure links. Azerbaijan needs to use our railways to connect the two parts of their country. However, they can also use the railway infrastructure of the Republic of Armenia to connect to Turkey, the Mediterranean Sea, etc. We can get mutual access to Azerbaijan's railway infrastructure based on our initial exchange of proposals and ideas. However, again, we did not receive a positive response.
Yes, we have agreed on the draft agreement, but Azerbaijan is coming up with preconditions. It does not respond positively to our other proposals that could bring real and lasting peace to the South Caucasus.
Question: So, is the peace agreement in danger?
Ararat Mirzoyan: "I can assure the whole world and Azerbaijan that Armenia is fully committed to the peace agenda. We have no intention, reason, or motivation to start a new war or escalate the situation. There is positive news - the end of the negotiations and the readiness of the draft peace treaty. However, there is also worrying news - yes, peace, based on everything we hear from the Azerbaijani side, may be jeopardized because of Azerbaijan."
Question: Are there prospects for normalizing relations between Armenia and Turkey?
Ararat Mirzoyan: "We have a very constructive dialogue with Turkey. Within the framework of this dialogue, neither the Armenian nor the Turkish side has presented any preconditions. We have publicly stated that the primary goal of establishing diplomatic relations is opening the borders between Armenia and Turkey. That border was closed by the Turkish side 34 years ago.
We have made some progress. In particular, the ban on air cargo transportation has been lifted, direct flights have been implemented, and several other confidence-building measures have been taken. We have agreed that the first phase could open the border to third-country nationals and Armenian and Turkish citizens holding diplomatic passports. However, this agreement has not yet been implemented.
We hear from our Turkish partners that they are showing restraint in fully opening the border with Armenia until the final normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. Although there is no formal precondition, Turkey links ties with Armenia to normalizing relations with Azerbaijan. However, if the border between Armenia and Turkey were opened first, it could positively impact ties between Armenia and Azerbaijan.
Among the concrete agreements reached with Turkey, we have started infrastructure work on the border on a bilateral basis. Armenian and Turkish experts are already studying the condition of the Gyumri-Kars railway. These processes are already underway.
We are also convinced that sustainable peace in the South Caucasus depends on humanitarian issues, including the discovery of the fate of missing persons and victims of enforced disappearances. At the same time, there are still Armenian captives in Baku who are going through staged judicial processes. We believe that their immediate release can contribute to the establishment of sustainable peace between the Armenian and Azerbaijani peoples."
Question: How do you assess your visit to Brazil?
Ararat Mirzoyan: "I consider this visit very important. As you mentioned, it has been long since we last had a high-level visit. A new stage in deepening relations between Armenia and Brazil began last year. After a long break, we resumed political consultations between the Ministries of Foreign Affairs. The second round of consultations will occur at the year's end, and Brazilian diplomats will visit Yerevan. Minister Mauro Vieira has an invitation to visit my country.
We discussed many opportunities in Brazil. Our political dialogue has intensified and will maintain its dynamics. We cooperate very effectively on international platforms, mutually supporting the nomination of candidates for various international organizations. We share the same concerns about the ineffective functioning of the global system, especially in the areas of prevention and early warning of serious violations of human rights and mass crimes.
There is growth in the economy and our bilateral trade. At the same time, we realize that there is still great potential. We reached an agreement to activate business ties between the two sides. We discussed the possibilities of cooperation between Armenian and Brazilian companies. We identified areas where we can strengthen ties and make them mutually beneficial, especially in the fields of high and information technologies. There is great potential, and we have a clear vision of the steps necessary for the rapprochement of our countries."
Question: What are the import and export indicators between Armenia and Brazil?
Ararat Mirzoyan: "In fact, we mainly import from Brazil. You are the exporter, and this accounts for more than 90% of the goods. So, the trade balance is quite disproportionate. As you can imagine, it includes coffee, sugar, cigarettes, and other goods. However, we are very optimistic about the prospects for developing relations between Armenia and Brazil."
Question: What are the prospects for President Lula's visit to Armenia?
Ararat Mirzoyan: "We consider President Lula's visit a great honor. There is an invitation from the Armenian side, and now the Brazilian side can indicate the specific dates of the visit. Such a visit would be a great honor, especially given that Brazil will host the COP-30 Climate Change Summit, and Armenia, by a pleasant coincidence, will be the host country of the COP-17 Biodiversity Conference. In this context, there is a serious potential for high-level visits between Armenia and Brazil. We are waiting for President Lula's visit, and we are sure that the President of Armenia will also be happy to pay for a return visit to Brazil."
Question: What are your expectations from cooperation with the United States under the Trump administration? How can it support this peace process?
Ararat Mirzoyan: "A few months ago, we signed an essential document with the United States, the Charter of Strategic Partnership. It raises the level of our relations with the United States. We are moving forward in cooperation with the new American administration. We have already had several meetings and contacts with our American partners. We see an interest in ensuring peace in the South Caucasus. "President Trump and his team have talked about peace in the world. As we are deeply interested in peace, that is inspiring. We are in contact with the US administration to understand what can be done to establish lasting peace in the South Caucasus."