Նիկոլ Փաշինյանն ու Աբաս Արաղչին անդրադարձել են խաղաղության համաձայնագրին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունելով պարոն Արաղչիի այցը Հայաստան՝ մաղթել է նրան հաջողություններ նոր պաշտոնում և միաժամանակ շնորհակալություն հայտնել նախորդ ժամանակահատվածում Հայաստան-Իրան հարաբերությունների հետևողական զարգացմանը նպաստելու համար: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է և դրա կարևոր նախապայմաններից մեկն այն է, որ կողմերը կարողացել են ձևավորել փոխադարձ վստահություն: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունները հիմնված են բնական շահերի վրա, ինչը կարևոր հիմք և երաշխիք է հարաբերությունների հետագա զարգացման ու ընդլայնման համար:
Սեյեդ Աբբաս Արաղչին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վարչապետ Փաշինյանին փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ջերմ ողջույնները: Իրանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի ու Իրանի հարաբերությունները խարսխված են պատմական տնտեսական և մշակութային հարաբերությունների վրա: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև հարաբերություններն ունեն ռազմավարական նշանակություն և տեղի ունեցող զարգացումներն էլ ավելի են ընդգծում երկկողմ փոխգործակցության կարևորությունը: Սեյեդ Աբբաս Արաղչին շեշտել է Իրանի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ընդգծել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող սահմանների անխախտելիության կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսության, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում նոր նախագծերի իրականացմանը: Կարևորվել է երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Կառավարությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգի հետևողական իրագործմանը: Միաժամանակ, Իրանի ԱԳ նախարարը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ հավելելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Сейедом Аббасом Аракчи, находящимся с официальным визитом в Армении.
Приветствуя визит господина Аракчи в Армению, премьер-министр пожелал ему успехов на новом посту и одновременно поблагодарил за вклад в последовательное развитие армяно-иранских отношений в предыдущий период. Глава государства подчеркнул, что сотрудничество между двумя странами успешно развивается, и одним из важных условий этого является то, что сторонам удалось сформировать взаимное доверие. Никол Пашинян отметил, что отношения между Арменией и Ираном основаны на естественных интересах, что является важной основой и гарантией для дальнейшего развития и расширения этих отношений.
Сейед Аббас Аракчи поблагодарил за прием и передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия от президента Ирана Масуда Пезешкиана. Министр иностранных дел Ирана отметил, что отношения между Арменией и Ираном опираются на исторические экономические и культурные связи. По его словам, отношения между двумя странами имеют стратегическое значение, а происходящие события еще больше подчеркивают важность двустороннего взаимодействия. Сейед Аббас Аракчи подчеркнул неизменную поддержку Ирана территориальной целостности Армении и акцентировал важность нерушимости существующих в регионе границ.
Собеседники обсудили реализацию новых проектов в экономике, включая сферы инфраструктуры и энергетики, между Арменией и Ираном. Была отмечена важность организации взаимных визитов на высоком уровне.
Стороны обменялись мнениями о подписании мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также о других вопросах, представляющих взаимный интерес.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что правительство Армении привержено последовательной реализации повестки мира. В свою очередь, министр иностранных дел Ирана выразил поддержку своей страны подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, добавив, что это будет способствовать обеспечению стабильности в регионе.
Премьер-министр Пашинян попросил передать свои теплые приветствия Верховному лидеру Исламской революции аятолле Сейеду Али Хаменеи и президенту Ирана Масуду Пезешкиану.