«Այս պատերի ներսում, այս գրքի շնորհանդեսը պատահական չէ». Միրզոյան
ՀՀ ԱԳՆ-ում կայացել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի «Բանակցության ուժը. քաղաքական և դիվանագիտական բանակցությունների սկզբունքներն ու կանոնները» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը։
Միջոցառմանն իր խոսքում նախարար Միրզոյանը նշել է «Այս պատերի ներսում, այս գրքի շնորհանդեսը պատահական չէ։ Սա ևս մեկ ապացույց է Հայաստան-Իրան փոխըմբռնման, բանակցության ուժի իմաստավորման, և, իհարկե, անխախտ բարեկամության:
Մեր երկու երկրները, ապրելով իսկապես բարդ տարածաշրջանում, անցնելով պատմության տարբեր հորձանուտների միջով՝ առանձնակի կարևորություն են հաղորդում դիվանագիտությանը՝ այն համարելով անվտանգության և կայունության ապահովման կարևորագույն գործիք:
Նախարար Արաղչիի գիրքը կրկին փաստում է, որ միջազգային և տարածաշրջանային բնույթի հարցերի կարգավորման արդյունավետ բանաձևը դիվանագիտությունն է, և ես լիովին կիսում եմ այս մոտեցումը։
Դոկտոր Արաղչին իր գրքում նշում է. «Դիվանագիտությունը խաղ չէ, որտեղ պարտադիր պետք է հաղթել, այն գործընթաց է, որտեղ պարտադիր պետք է հասկանալ դիմացինին»։
Կարծում եմ սա առանցքային, հիմնարար դրույթ է, առանց որի գիտակցման հնարավոր չէ դիվանագիտական լուծումներ ակնկալել և փնտրել:
Այս աշխատությունը ոչ միայն նկարագրում է բանակցային գործընթացի տեխնիկական մանրամասները, այլև վերլուծում է դիվանագիտության հոգեբանական, քաղաքական, ազգային, մշակութային շերտերը։ Հեղինակը կարծես բացում է դուռը և ներս է ուղեկցում բանակցային դռներից այն կողմ ընթերցողին՝ ծանոթացնում է բանակցությունների ընթացքին, նրբություններին, մատնանշում է յուրաքանչյուր բառի կարևորությունը և նաև չարտաբերած խոսքի արժեքը:
Ես ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ գրքի հայերեն թարգմանությունը հնարավորություն կտա նաև հայ երիտասարդներին և հայ դիվանագետներին ընդլայնել բանակցային հմտությունների վերաբերյալ իրենց գիտելիքները, և ընդհանրապես կդառնա աշխատանքային ձեռնարկ բոլոր նրանց համար, ովքեր գերադասում են փոխըմբռնումը և համերաշխությունը:

«Презентация этой книги в этих стенах не случайна». Мирзоян
В Министерстве иностранных дел Армении состоялась презентация армянского перевода книги министра иностранных дел Ирана Сейеда Аббаса Арагчи «Сила переговоров: принципы и правила политических и дипломатических переговоров».
В своем выступлении на мероприятии министр Мирзоян отметил: «Презентация этой книги в этих стенах не случайна. Это еще одно доказательство взаимопонимания между Арменией и Ираном, осознания силы переговоров и, конечно, нерушимой дружбы.
Наши две страны, живущие в действительно сложном регионе и прошедшие через различные исторические испытания, придают особое значение дипломатии, считая ее важнейшим инструментом обеспечения безопасности и стабильности.
Книга министра Арагчи еще раз подтверждает, что эффективная формула урегулирования международных и региональных вопросов — это дипломатия, и я полностью разделяю этот подход.
Доктор Арагчи в своей книге отмечает: «Дипломатия — это не игра, в которой обязательно нужно победить, это процесс, в котором обязательно нужно понять другую сторону».
Я считаю это ключевым, фундаментальным положением, без осознания которого невозможно ожидать или искать дипломатические решения.
Эта работа не только описывает технические детали переговорного процесса, но и анализирует психологические, политические, национальные и культурные слои дипломатии. Автор словно открывает дверь и приглашает читателя за кулисы переговоров, знакомит с их ходом, тонкостями, подчеркивает важность каждого слова и ценность невысказанного.
С радостью отмечу, что перевод книги на армянский язык даст возможность и армянской молодежи, и армянским дипломатам расширить свои знания о навыках ведения переговоров, а также станет рабочим пособием для всех, кто предпочитает взаимопонимание и согласие.