«Առաջին և ամենահայտնի կապիտուլյացիան Սերժ Սարգսյանի կապիտուլյացիան էր հայ ժողովրդի առջև». Ալեն Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրին: Նրա խոսքով՝ գործընթացը փակուղում չէ. «Հավանաբար, ադրբեջանական կողմի համար մի փոքր անսպասելի էր մեր առաջարկը՝ ստորագրելու և այդ տրամաբանությամբ առաջ շարժվելու մասին հայտարարությունը»,- ասել է նա:
Սիմոնյանի պնդմամբ՝ նախկինում Ադրբեջանը մարտավարություն էր որդեգրել՝ համաձայնելով որոշակի կետերի՝ գիտակցելով, որ հայկական կողմը դրանց չի համաձայնի. «Այս պայմանագրի քննարկման նպատակը արդյունքի հասնելն էր, այլ ոչ թե խոսակցությունները հավերժ շարունակելը»,- հավելել է նա:
Անդրադառնալով ընդդիմության այն պնդումներին, թե իշխանության գործելաոճին ծանոթ լինելով՝ խաղաղության համաձայնագիրը կարելի է կապիտուլյացիա համարել, նա նշել է. «Առաջին և ամենահայտնի կապիտուլյացիան Սերժ Սարգսյանի կապիտուլյացիան էր հայ ժողովրդի առջև»: Ըստ նրա՝ ընդդիմության պնդումներն անլուրջ տպավորություն են թողնում, քանի որ դրանք արվում են առանց համաձայնագրի տեքստին ծանոթանալու. «Ընդդիմությունը խաղաղության պայմանագրի] տեքստը տեսե՞ է, որ նման բան է ասում: Ո՞նց կարող է միակողմանի լինել, եթե բոլոր դրույթները վերաբերում են երկու կողմին»:

"The first and most famous capitulation was Serzh Sargsyan's capitulation to the Armenian people." Alen Simonyan (VIDEO)
NA Speaker Alen Simonyan touched upon the Armenian-Azerbaijani peace agreement. According to him, the process is not at a deadlock. "Probably, our proposal to sign a statement and move forward with that logic was a bit unexpected for the Azerbaijani side," he said.
According to Simonyan, Azerbaijan had previously agreed to specific points, realizing that the Armenian side would not agree. "The goal of discussing this agreement was to achieve a result, not to continue the talks forever," he added.
Referring to the opposition's claims that the peace agreement could be considered a capitulation familiar with the government's style of operation, he noted: "The first and most famous capitulation was Serzh Sargsyan's capitulation to the Armenian people." According to him, the opposition's claims leave a frivolous impression since they are made without getting acquainted with the agreement's text. "Did the opposition see the text of the [peace agreement] saying something like that? How can it be unilateral if all the provisions apply to both sides?"