Էրդողանի աշխատակազմից արձագանքել են ադրբեջանական զլմ-ների կեղծ պնդումներին
Թուրքիայում արձագանքել են ադրբեջանական մամուլում տարածում գտած այն պնդմանը, թե հայ-թուրքական սահմանը բացվել է՝ առանց Բաքվին տեղյակ պահելու։
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնը հրապարակել է մամուլի հաղորդագրություն, որում ասվում է.
«Որոշ լրատվամիջոցներում տեղ գտած «Թուրքիայի անսպասելի քայլը. սահմանը բացվեց հայերի համար, Բաքուն անտեղյակ մնաց» պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ալիջան սահմանային անցակետը բացվել է միայն Հայաստանից Սիրիա մեր երկրի տարածքով մարդասիրական օգնության շարասյան անցումն ու վերադարձն ապահովելու նպատակով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ թուրքական կողմի՝ 1992թ․ նախարարների խորհրդի որոշմամբ Ալիջան սահմանային անցակետին տրվել է ժամանակավոր սահմանային անցակետի կարգավիճակ՝ միայն մարդասիրական օգնության տեղափոխման համար։
«Հայաստանի 4 բեռնատարներից բաղկացած մարդասիրական օգնության շարասյունը երեկ Իգդիր նահանգի Ալիջան սահմանային անցակետով մուտք է գործել մեր երկիր՝ Հաթայի/Ջիլվեգյոզու սահմանային անցակետով Սիրիա մարդասիրական օգնություն հասցնելու նպատակով։ Նախատեսվում է, որ բեռնատարները վաղը կեսօրին կհասնեն Սիրիա։ Այդ բեռնատարները նույն երթուղով կվերադառնան Հայաստան»,- հայտնել է գերատեսչությունից։
Ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կենտրոնից նշել են, որ Ալիջան անցակետն օգտագործվել է կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչների կողմից 2024թ. հուլիսի 30-ին սահմանին կայացած հինգերորդ փուլի բանակցությունների շրջանակներում փոխադարձ անցումների համար։
«Այս անցակետն օգտագործվում է նաև Թուրքիա-Հայաստան սահմանային հանձնաժողովների կողմից սահմանային հարցերի վերաբերյալ իրենց հանդիպումների շրջանակներում»,- հավելել են կենտրոնից։

Из администрации Эрдогана отреагировали на ложные утверждения азербайджанских СМИ
В Турции отреагировали на утверждение, распространяемое в азербайджанских СМИ, о том, что армяно-турецкая граница была открыта без уведомления Баку.
Центр по борьбе с дезинформацией при администрации президента Турции опубликовал пресс-релиз, в котором говорится:
«Утверждение, появившееся в некоторых СМИ, о том, что «Турция сделала неожиданный шаг: граница открыта для армян, Баку остался не в курсе», не соответствует действительности. Пограничный пункт Алиджан был открыт исключительно для обеспечения прохода и возвращения колонны гуманитарной помощи из Армении в Сирию через территорию нашей страны».
Согласно турецкой стороне, решением совета министров 1992 года пограничному пункту Алиджан был присвоен статус временного пункта пропуска исключительно для транспортировки гуманитарной помощи.
«Колонна гуманитарной помощи из четырех грузовиков из Армении вчера пересекла границу через пункт Алиджан в провинции Игдир с целью доставки гуманитарной помощи в Сирию через пограничный пункт Хатай/Джильвегёзу. Ожидается, что грузовики прибудут в Сирию завтра в полдень. Эти грузовики вернутся в Армению по тому же маршруту», — сообщили из ведомства.
Из Центра по борьбе с дезинформацией отметили, что пункт Алиджан использовался специальными представителями по процессу нормализации в рамках пятого раунда переговоров, состоявшихся на границе 30 июля 2024 года, для взаимных пересечений.
«Этот пункт также используется пограничными комиссиями Турции и Армении в рамках их встреч по пограничным вопросам», — добавили в центре.