«Ադրբեջանը շարունակում է նոր նախապայմաններ ներկայացնել»․ Միրզոյան
Բրազիլիա պաշոտանական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել ajd երկրի ամենամեծ և ազդեցիկ օրաթերթերից մեկը հանդիսացող «Folha»-ին։
Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման և պայմանագրի կնքման վերաբերյալ լրագրողի հարցին նախարար Միրզոյանը պատասխանել է. «Տասնամյակների հակամարտությունից հետո կարծում ենք, վստահ ենք, որ մեր տարածաշրջանում թշնամանքի էջը շրջելու և իրական խաղաղություն ու տևական կայունություն հաստատելու իրական հնարավորություն կա։
Սակայն սա իրականություն դարձնելու համար անհրաժեշտ է կառուցողական մոտեցում երկու կողմերից։ Հայաստանում մենք տեսնում ենք այս հնարավորությունը, և լիովին հավատարիմ ենք խաղաղության այս օրակարգին։ Վերջապես, մեր ադրբեջանցի գործընկերների հետ համատեղ կարողացանք վերջնականացնել պայմանագրի նախագիծը։
Խաղաղության պայմանագիրը սահմանում է մի շարք կարևոր դրույթներ, որոնք, եթե ստորագրվեն, վավերացվեն և կյանքի կոչվեն, կարող են դառնալ ամուր հիմք հետագա քայլերի համար։ Ես հիմնականում խոսում եմ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման մասին. մենք ճանաչում ենք այդ ամբողջականությունը` Խորհրդային Միության փլուզման պահին (1991 թ.) մեր երկրների միջև գոյություն ունեցած սահմանների հիման վրա։ Սա կենսական նշանակություն ունի։ Մենք նաև պարտավորվում ենք ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից և միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց, ինչպես նաև այլ պայմանավորվածություններ։
Մենք պատրաստ ենք անմիջապես սկսել խորհրդակցություններ ստորագրման վայրի և ամսաթվի վերաբերյալ։ Սակայն, ցավոք, տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը խաղաղության օրակարգ է բերում տարբեր նոր, ես կասեի արհեստական, նախապայմաններ, ինչը բարդացնում է պայմանագրի ստորագրումը և, այսպես ասած, ինստիտուցիոնալացված խաղաղության հաստատումը։ Գրեթե հասել ենք նպատակին. մեզ անհրաժեշտ է ընդամենը մի փոքր ավելի քաղաքական կամք՝ ուժեղ քաղաքական կամք, հանդիպելու և ստորագրելու պայմանագիրը։
Նաև առաջարկել ենք ապաշրջափակել տրանսպորտային ուղիները՝ սկսելով այն երկաթուղուց, որը գործում էր խորհրդային տարիներին, և հանդես ենք եկել զենքի երկկողմ վերահսկման և վերիֆիկացման մեխանիզմի ստեղծման առաջարկով, քանի որ Ադրբեջանը ևս մտահոգություններ է հայտնել այս հարցի վերաբերյալ»,- ասել է Միրզոյանը։
Հարցին, թե այս նախապայմանների առկայության դեպքում հնարավոր կլինի՞ իրականում հասնել պայմանագրի ստորագրմանը, Միրզոյանը պատասխանել է. «Մենք պատրաստ ենք պայմանագրի անհապաղ ստորագրմանը։ Սակայն այն, ինչ լսում ենք Ադրբեջանից, տպավորություն չի ստեղծում, որ նրանք պատրաստ են: Ցավոք, ինչպես ասացի, նրանք շարունակում են նոր նախապայմաններ ներկայացնել»։
Հարցազրույցում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Բրազիլ երկկողմ հարաբերություններին»,- նշել է նա։
Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Բրազիլիա հարաբերություններին։
«Մեծ կարևորություն ենք տալիս այս այցին, քանի որ բավականին երկար ժամանակ փոխադարձ այցեր չէին եղել: Ունենք որոշում ակտիվացնել մեր քաղաքական երկխոսությունը Բրազիլիայի հետ: Ունենք շատ հաջողված և փոխշահավետ համագործակցություն միջազգային հարթակներում, աջակցում ենք միմյանց թեկնածություններին, երբ և որտեղ հնարավոր է: Ունենք գրեթե նույն տեսլականը գլոբալ կառավարման և միջազգային հարաբերությունների համակարգի բարեփոխման վերաբերյալ, քանի որ տեսնում ենք, որ ներկայիս համակարգը պատշաճ կերպով չի գործում, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է վաղ նախազգուշացման մեխանիզմներին կամ լուրջ խախտումների և զանգվածային բռնությունների կանխարգելմանը:
Բրազիլը կհյուրընկալի COP30-ը, իսկ Հայաստանը՝ կենսաբազմազանության COP17-ը (2026 թվականին): Մենք գնահատում ենք Բրազիլիայից ստացած աջակցությունն ընտրությունների ժամանակ: Այս երկու իրադարձությունները, բնականաբար, մեզ ավելի են մոտեցնում: Մենք նաև մտադիր ենք կազմակերպել և իրականացնել որոշ համատեղ միջոցառումներ: Կարող եմ հաստատել, COP30-ը, հավանաբար, պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնի զարգացող երկրների և ընդհանրապես Գլոբալ Հարավի կարիքներին: Կարծում եմ, որ, ըստ տարբեր գնահատականների, այս ասպեկտը որոշակիորեն բացակայել է նախորդ COP-ներում»,- ասել է նա։

During his official visit to Brazil, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan interviewed Folha, one of the country's largest and most influential daily newspapers.
To a journalist's question about finalizing the text of the peace treaty with Azerbaijan and signing it, Minister Mirzoyan replied: "After decades of conflict, we believe—we are confident—that there is a real opportunity to turn the page on hostility in our region and establish genuine peace and lasting stability.
However, both sides must take a constructive approach to make this a reality. Armenia sees this opportunity and is fully committed to this peace agenda. Finally, together with our Azerbaijani partners, we finalized the draft treaty.
The peace treaty establishes several important provisions, which can become a solid basis for further steps if signed, ratified, and implemented. I am mainly talking about mutual recognition of territorial integrity. We recognize this integrity based on the borders between our countries at the time of the collapse of the Soviet Union (1991). This is of vital importance. We also undertake to refrain from using force and interference in each other's internal affairs and other agreements.
We are ready to begin consultations immediately regarding the place and date of signing. Unfortunately, Azerbaijan is bringing various new, artificial preconditions to the peace agenda, which complicates the signing of the agreement and establishing, so to speak, institutionalized peace. We have almost reached the goal: we need a little more political and strong political will to meet and sign the agreement.
We have also proposed unblocking the transport routes, starting with the railway that operated during the Soviet years, and we have proposed creating a bilateral arms control and verification mechanism since Azerbaijan has also expressed concerns on this issue," Mirzoyan said.
When asked whether it would be possible to sign the agreement if these preconditions were in place, Mirzoyan replied: "We are ready to sign the agreement immediately. However, what we hear from Azerbaijan does not give the impression that they are ready. Unfortunately, as I said, they continue to present new preconditions."
The interview also touched upon Armenia-Brazil bilateral relations," he noted.
Mirzoyan also touched upon Armenia-Brazil relations.
"We attach great importance to this visit, as there have been no reciprocal visits for quite some time. We have decided to intensify our political dialogue with Brazil. We have a successful and mutually beneficial cooperation on international platforms; we support each other's candidacies whenever possible. We have almost the same vision on reforming the global governance and international relations system, as we see that the current system is not functioning correctly, especially regarding early warning mechanisms or preventing serious violations and mass violence.
Brazil will host COP30, and Armenia will host COP17 on biodiversity (in 2026). We appreciate the support we received from Brazil during the elections. These two events, of course, bring us closer together. We also intend to organize and implement some joint events. COP30 should pay more attention to the needs of developing countries and the Global South. According to different assessments, "This aspect has been somewhat absent in previous COPs," he said.