«Ադրբեջանը շարունակում է նոր նախապայմաններ ներկայացնել»․ Միրզոյան
Բրազիլիա պաշոտանական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել ajd երկրի ամենամեծ և ազդեցիկ օրաթերթերից մեկը հանդիսացող «Folha»-ին։
Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման և պայմանագրի կնքման վերաբերյալ լրագրողի հարցին նախարար Միրզոյանը պատասխանել է. «Տասնամյակների հակամարտությունից հետո կարծում ենք, վստահ ենք, որ մեր տարածաշրջանում թշնամանքի էջը շրջելու և իրական խաղաղություն ու տևական կայունություն հաստատելու իրական հնարավորություն կա։
Սակայն սա իրականություն դարձնելու համար անհրաժեշտ է կառուցողական մոտեցում երկու կողմերից։ Հայաստանում մենք տեսնում ենք այս հնարավորությունը, և լիովին հավատարիմ ենք խաղաղության այս օրակարգին։ Վերջապես, մեր ադրբեջանցի գործընկերների հետ համատեղ կարողացանք վերջնականացնել պայմանագրի նախագիծը։
Խաղաղության պայմանագիրը սահմանում է մի շարք կարևոր դրույթներ, որոնք, եթե ստորագրվեն, վավերացվեն և կյանքի կոչվեն, կարող են դառնալ ամուր հիմք հետագա քայլերի համար։ Ես հիմնականում խոսում եմ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման մասին. մենք ճանաչում ենք այդ ամբողջականությունը` Խորհրդային Միության փլուզման պահին (1991 թ.) մեր երկրների միջև գոյություն ունեցած սահմանների հիման վրա։ Սա կենսական նշանակություն ունի։ Մենք նաև պարտավորվում ենք ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից և միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց, ինչպես նաև այլ պայմանավորվածություններ։
Մենք պատրաստ ենք անմիջապես սկսել խորհրդակցություններ ստորագրման վայրի և ամսաթվի վերաբերյալ։ Սակայն, ցավոք, տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը խաղաղության օրակարգ է բերում տարբեր նոր, ես կասեի արհեստական, նախապայմաններ, ինչը բարդացնում է պայմանագրի ստորագրումը և, այսպես ասած, ինստիտուցիոնալացված խաղաղության հաստատումը։ Գրեթե հասել ենք նպատակին. մեզ անհրաժեշտ է ընդամենը մի փոքր ավելի քաղաքական կամք՝ ուժեղ քաղաքական կամք, հանդիպելու և ստորագրելու պայմանագիրը։
Նաև առաջարկել ենք ապաշրջափակել տրանսպորտային ուղիները՝ սկսելով այն երկաթուղուց, որը գործում էր խորհրդային տարիներին, և հանդես ենք եկել զենքի երկկողմ վերահսկման և վերիֆիկացման մեխանիզմի ստեղծման առաջարկով, քանի որ Ադրբեջանը ևս մտահոգություններ է հայտնել այս հարցի վերաբերյալ»,- ասել է Միրզոյանը։
Հարցին, թե այս նախապայմանների առկայության դեպքում հնարավոր կլինի՞ իրականում հասնել պայմանագրի ստորագրմանը, Միրզոյանը պատասխանել է. «Մենք պատրաստ ենք պայմանագրի անհապաղ ստորագրմանը։ Սակայն այն, ինչ լսում ենք Ադրբեջանից, տպավորություն չի ստեղծում, որ նրանք պատրաստ են: Ցավոք, ինչպես ասացի, նրանք շարունակում են նոր նախապայմաններ ներկայացնել»։
Հարցազրույցում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Բրազիլ երկկողմ հարաբերություններին»,- նշել է նա։
Միրզոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Բրազիլիա հարաբերություններին։
«Մեծ կարևորություն ենք տալիս այս այցին, քանի որ բավականին երկար ժամանակ փոխադարձ այցեր չէին եղել: Ունենք որոշում ակտիվացնել մեր քաղաքական երկխոսությունը Բրազիլիայի հետ: Ունենք շատ հաջողված և փոխշահավետ համագործակցություն միջազգային հարթակներում, աջակցում ենք միմյանց թեկնածություններին, երբ և որտեղ հնարավոր է: Ունենք գրեթե նույն տեսլականը գլոբալ կառավարման և միջազգային հարաբերությունների համակարգի բարեփոխման վերաբերյալ, քանի որ տեսնում ենք, որ ներկայիս համակարգը պատշաճ կերպով չի գործում, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է վաղ նախազգուշացման մեխանիզմներին կամ լուրջ խախտումների և զանգվածային բռնությունների կանխարգելմանը:
Բրազիլը կհյուրընկալի COP30-ը, իսկ Հայաստանը՝ կենսաբազմազանության COP17-ը (2026 թվականին): Մենք գնահատում ենք Բրազիլիայից ստացած աջակցությունն ընտրությունների ժամանակ: Այս երկու իրադարձությունները, բնականաբար, մեզ ավելի են մոտեցնում: Մենք նաև մտադիր ենք կազմակերպել և իրականացնել որոշ համատեղ միջոցառումներ: Կարող եմ հաստատել, COP30-ը, հավանաբար, պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնի զարգացող երկրների և ընդհանրապես Գլոբալ Հարավի կարիքներին: Կարծում եմ, որ, ըստ տարբեր գնահատականների, այս ասպեկտը որոշակիորեն բացակայել է նախորդ COP-ներում»,- ասել է նա։

«Азербайджан продолжает выдвигать новые предварительные условия». Мирзоян
В рамках официального визита в Бразилию 20 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью одному из крупнейших и наиболее влиятельных ежедневных изданий страны — «Folha».
Отвечая на вопрос журналиста о завершении текста мирного договора с Азербайджаном и его подписании, министр Мирзоян сказал: «После десятилетий конфликта мы считаем и уверены, что в нашем регионе есть реальная возможность перевернуть страницу вражды и установить настоящий мир и долгосрочную стабильность.
Однако для того, чтобы это стало реальностью, необходим конструктивный подход с обеих сторон. В Армении мы видим эту возможность и полностью привержены этой повестке мира. Наконец, совместно с нашими азербайджанскими коллегами нам удалось завершить проект договора.
Мирный договор устанавливает ряд важных положений, которые, если будут подписаны, ратифицированы и воплощены в жизнь, могут стать прочной основой для дальнейших шагов. Я имею в виду, в первую очередь, взаимное признание территориальной целостности: мы признаем эту целостность на основе границ, существовавших между нашими странами на момент распада Советского Союза (1991 год). Это имеет жизненно важное значение. Мы также обязуемся воздерживаться от применения силы и вмешательства во внутренние дела друг друга, а также соблюдать другие договоренности.
Мы готовы немедленно начать консультации о месте и дате подписания. Однако, к сожалению, мы видим, что Азербайджан привносит в повестку мира различные новые, я бы сказал, искусственные предусловия, что усложняет подписание договора и, так сказать, установление институционализированного мира. Мы почти достигли цели: нам нужно лишь немного больше политической воли — сильной политической воли, чтобы встретиться и подписать договор.
Мы также предложили разблокировать транспортные пути, начиная с железной дороги, которая действовала в советские годы, и выступили с инициативой создания механизма двустороннего контроля и верификации вооружений, поскольку Азербайджан также выразил обеспокоенность по этому поводу».
На вопрос, возможно ли в действительности достичь подписания договора при наличии этих предусловий, Мирзоян ответил: «Мы готовы к немедленному подписанию договора. Однако то, что мы слышим от Азербайджана, не создает впечатления, что они готовы. К сожалению, как я сказал, они продолжают выдвигать новые предусловия».
В интервью также были затронуты вопросы двусторонних отношений между Арменией и Бразилией. Мирзоян отметил:
«Мы придаем большое значение этому визиту, поскольку взаимных визитов не было довольно давно. Мы приняли решение активизировать наш политический диалог с Бразилией. У нас есть очень успешное и взаимовыгодное сотрудничество на международных платформах, мы поддерживаем кандидатуры друг друга, когда и где это возможно. У нас практически одинаковое видение реформирования системы глобального управления и международных отношений, поскольку мы видим, что текущая система не функционирует должным образом, особенно когда речь идет о механизмах раннего предупреждения или предотвращения серьезных нарушений и массового насилия.
Бразилия примет COP30, а Армения — COP17 по биоразнообразию (в 2026 году). Мы ценим поддержку, полученную от Бразилии во время выборов. Эти два события, естественно, сближают нас. Мы также намерены организовать и провести некоторые совместные мероприятия. Могу подтвердить, что COP30, вероятно, должен уделить больше внимания потребностям развивающихся стран и Глобального Юга в целом. Я считаю, что, по различным оценкам, этот аспект в некоторой степени отсутствовал на предыдущих COP».