Միրզոյանը կարևորել է ՄԹ հետ սերտ համագործակցությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության արտաքին, համագործակցության և զարգացման հարցերով պետքարտուղար Դեյվիդ Լամմիի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է երկու երկրների միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի վերջնականացման ուղղությամբ գործադրված ջանքերը և համաձայնեցված տեքստով ստորագրման՝ ՀՀ առաջարկը։ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Դեյվիդ Լամմիին համաձայնագրի հնարավորիս սեղմ ժամկետներում կնքման և տարածաշրջանում խաղաղության հաստաման հարցում ՄԹ կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշման համար։
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին զինադադարի խախտումների վերաբերյալ Ադրբեջանից հնչող կեղծ մեղադրանքների առնչությամբ նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է ՀՀ կողմից ներկայացված՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկը, որի վերաբերյալ չի ստացվել ադրբեջանական կողմի դրական արձագանքը։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կողմից ներկայացված այս և մյուս՝ մասնավորապես հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ առաջարկները կարող են լուրջ հիմք լինել փոխվստահության ձևավորման և կայունության ապահովման համար։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՄԹ պետքարտուղար Դեյվիդ Լամմին մտքեր են փոխանակել միջազգային հարթակներում փոխգործակցության հարցերի շուրջ։ Մասնավորապես, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է COP17 համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու ուղղությամբ իրականացվող նախապատրաստական աշխատանքներն՝ ընդգծելով այս ուղղությամբ ՄԹ հետ սերտ համագործակցության կարևորությունը։

Mirzoyan emphasized the importance of close cooperation with the UK
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan spoke with the Secretary of State for Foreign Affairs, Cooperation and Development of the United Kingdom, David Lammy, on the telephone. The interlocutors discussed regional issues.
In the context of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan, Minister Mirzoyan emphasized the efforts made to finalize the agreement on establishing peace and interstate relations between the two countries and the RA proposal to sign it with an agreed text. Ararat Mirzoyan thanked David Lammy for the precise position expressed by the UK on the issue of concluding the agreement in the shortest possible time and establishing peace in the region.
Regarding the false accusations made by Azerbaijan regarding ceasefire violations on the Armenian-Azerbaijani border, Minister Mirzoyan referred to the proposal submitted by the RA to create a joint mechanism for investigating cases of ceasefire violations and/or information about them, to which the Azerbaijani side did not respond positively. Minister Mirzoyan emphasized that these and other proposals submitted by the Republic of Armenia, particularly on unblocking communications, can be a serious basis for building mutual trust and ensuring stability.
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan and UK Secretary of State David Lammy exchanged views on cooperation issues on international platforms. In particular, Minister Mirzoyan presented the preparatory work to hold the COP17 conference in Armenia, emphasizing the importance of close cooperation with the UK in this direction.