Վարչապետը շնորհավորել է Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Նովրուզի առիթով:
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի եղբայրական ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նովրուզի կապակցությամբ: Իրանի ժողովրդի կողմից սիրելի այս տոնը, որը խարսխված է բազմադարյա մշակութային ավանդույթների վրա, խորհրդանշում է նոր սկիզբ և զարթոնք:
Մեր երկու երկրների և ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված ամուր բարեկամական հարաբերությունները շարունակում են հանդիսանալ այն հիմքը, որի վրա զարգանում և օրըստօրե ընդլայնվում է Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև բազմոլորտ և փոխշահավետ համագործակցությունը:
Թող այս տոնը Ձերդ վսեմությանը բերի քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Իրանի եղբայրական ժողովրդին՝ բարեկեցություն և նորանոր ձեռքբերումներ»:
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի եղբայրական ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նովրուզի կապակցությամբ:
Գարնանային զարթոնքը խորհրդանշող այս տոնը թող նորանոր նվաճումներ և հաջողություններ բերի Իրանի ժողովրդին, իսկ Հայաստանի և Իրանի միջև սերտ բարիդրացիական հարաբերությունները շարունակեն անշեղորեն զարգանալ՝ ի նպաստ մեր պետությունների և ողջ տարածաշրջանի խաղաղության ու բարգավաճման:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բարեկամական հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեզ համար, և մենք պատրաստ ենք ընդլայնելու և ամրապնդելու համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Իրանի եղբայրական ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»:

Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи и президенту Исламской Республики Иран Масуду Пезешкиану по случаю Новруза.
В послании верховному лидеру Исламской революции говорится:
«От всего сердца поздравляю Вас и братский народ Ирана по случаю иранского Нового года - Новруза. Этот любимый иранским народом праздник, уходящий корнями в многовековые культурные традиции, символизирует новое начало и пробуждение.
Сформированные исторически прочные дружественные отношения между нашими двумя странами и народами продолжают оставаться той основой, на которой с каждым днем развивается и расширяется многопрофильное и взаимовыгодное сотрудничество между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
Пусть этот праздник принесет Вашему Высокоблагородию крепкого здоровья и успехов, а братскому народу Ирана – процветания и новых достижений».
В направленном президенту Ирана поздравительном послании говорится:
«От всего сердца поздравляю Вас и братский народ Ирана по случаю иранского Нового года - Новруза.
Пусть этот праздник, символизирующий пробуждение весны, принесет новые достижения и успехи иранскому народу, а тесные добрососедские отношения между Арменией и Ираном продолжат неуклонно развиваться на благо мира и процветания наших стран и всего региона.
Дружественные отношения с Исламской Республикой Иран имеют для нас особое значение, и мы готовы расширять и укреплять сотрудничество во всех сферах.