Թրամփը մեկնաբանել է Պուտինի հետ հեռախոսազրույցը
Իմ այսօրվա հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի հետ շատ լավ և արդյունավետ էր։ Այդ մասին սոցցանցում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Մենք պայմանավորվեցինք անհապաղ հրադադարի մասին ողջ էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների համար՝ այն գիտակցումով, որ արագ կաշխատենք՝ ամբողջական հրադադարի հասնելու և, ի վերջո, վերջ դնելու Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև այս սարսափելի պատերազմին: Այս պատերազմը երբեք չէր սկսվի, եթե ես լինեի նախագահը։
Քննարկվել են «Խաղաղության պայմանագրի» բազմաթիվ տարրեր, ներառյալ այն փաստը, որ հազարավոր զինվորներ են սպանվում։ Թե՛ նախագահ Պուտինը, թե՛ նախագահ Զելենսկին կցանկանային տեսնել դրա ավարտը: Գործընթացն այժմ ամբողջ թափով և արդյունավետությամբ է ընթանում, և մենք հուսով ենք՝ հանուն մարդկության կանենք մեր գործը»,- նշել է ԱՄՆ նախագահը:

Trump commented on the phone conversation with Putin
My phone call with Russian President Putin today was very good and productive. US President Donald Trump wrote about this on social media.
“We agreed on an immediate ceasefire for all energy and infrastructure, with the understanding that we will work quickly to achieve a complete ceasefire and, ultimately, an end to this terrible war between Russia and Ukraine. This war would never have started if I were President.
Many elements of the “Peace Treaty” were discussed, including the fact that thousands of soldiers are being killed. Both President Putin and President Zelensky would like to see it completed. The process is now in full swing and productive, and we hope to do our part for the sake of humanity,” the US President noted.