«Հավատում ենք, որ Ադրբեջանը կօգտվի պատմական հնարավորությունից». եվրապատգամավորների հայտարարությունը
Ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների հաջող ավարտը խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի ամբողջական տեքստի շուրջ։ Այդ մասին ասված է Եվրախորհրդարանի պատգամավորների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Հայաստանի կառավարությունը գովեստի է արժանի այս նշանակալի զարգացման համար, որը հաջորդեց նրա այն հայտարարությանը, որ ընդունել է վերջին երկու չկարգավորված հոդվածների վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկները, և հայտարարել, որ պատրաստակամ է համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ ստորագրել: Մենք հավատում ենք, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը կօգտվի այս պատմական հնարավորությունից՝ վերջ դնելու տասնամյակներ տևած հակամարտությանը և կառուցելու բարգավաճ Հարավային Կովկաս՝ ստորագրելով և կյանքի կոչելով բանակցությունների միջոցով ձեռք բերված խաղաղության համաձայնագիրը:
Մենք նաև խրախուսում ենք սահմանազատման գործընթացում հետագա առաջընթացը և տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացումը՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության վրա՝ որպես տարածաշրջանային զարգացման խոչընդոտները վերացնելու, կապի ամրապնդման, կայուն խաղաղության և բարգավաճման խթանման հիմնական միջոց:
Նույն ոգով հավատում ենք, որ Թուրքիայի կառավարությունը կօգտվի տարածաշրջանում ընթացիկ դրական իրադարձություններին աջակցելու հնարավորությունից և փոխադարձաբար կպատասխանի հայ-թուրքական սահմանը բացելու Հայաստանի պատրաստակամությանը՝ ի շահ իր քաղաքացիների և ողջ Հարավային Կովկասի»,- նշված է հայտարարության մեջ:

"We believe that Azerbaijan will seize the historic opportunity." MEPs' statement
The joint statement of the Members of the European Parliament stated: "We welcome the successful conclusion of negotiations between Armenia and Azerbaijan on the full text of the draft agreement on peace and the establishment of interstate relations."
"The Armenian government deserves praise for this significant development, which follows its announcement that it accepted Azerbaijan's proposals on the last two outstanding articles and declared its readiness to sign the agreement as soon as possible. We trust that the Azerbaijani leadership will seize this historic opportunity to end the decades-long conflict and build a prosperous South Caucasus by signing and implementing the negotiated peace agreement.
We also encourage further progress in the demarcation process and the opening of regional communications based on countries' sovereignty and jurisdiction, reciprocity, and equality as a key means of removing obstacles to regional development, strengthening connectivity, and promoting sustainable peace and prosperity.
In the same spirit, we trust that the Turkish government will seize the opportunity to support the ongoing positive developments in the region and reciprocate Armenia's readiness to open the Armenian-Turkish border for the benefit of its citizens and the entire South Caucasus," the statement said.