«Խաղաղության համաձայնագրում բոլոր կետերը երկկողմանի են». Ալեն Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ ծանոթ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստին, և դրանում ՀՀ-ի համար որևէ վտանգավոր բան չկա: «Բոլոր կետերը երկկողմանի են: Եթե ասում ենք, որ վտանգավոր կետ կա, և եթե որևէ կետ մեկնաբանվի որպես վտանգավոր, այն հավասարապես վտանգավոր է նաև Ադրբեջանի համար»,- ասել է նա:
Հարցին, թե ինչո՞ւ չի հրապարակվում այդ տեքստը, Սիմոնյանը նշել է, որ դրա մի մասը հայտնի է. «Մենք գործ ունենք մի կողմի հետ, որին ամեն տեղ պատճառ է պետք՝ որևէ բան հայտարարելու և ինչ-որ ձևով խնդիրներ ստեղծելու համար: Երբ հասկանանք հրապարակման ժամանակն ու տրամաբանությունը, երբ պահը գա, բնականաբար, կհրապարակենք»:
Նա շեշտել է. «Վերջին տարիների ընթացքում կարողացել ենք այս իրավիճակում դառնալ օրակարգ ձևավորող և օրակարգին համահունչ կողմ, ինչը շատ դժվար էր մեր պարտությունից հետո, բայց մենք դա հաջողել ենք»:

"All points in the peace agreement are bilateral." Alen Simonyan (VIDEO)
NA Speaker Alen Simonyan stated that he is familiar with the text of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, and there is nothing dangerous in it for Armenia. “All the points are bilateral. If we say that there is a dangerous point, and if any point is interpreted as dangerous, it is equally dangerous for Azerbaijan,” he said.
When asked why the text is not being published, Simonyan noted that part of it is known: “We are dealing with a party that needs a reason everywhere to announce something and create problems in some way. When we understand the timing and logic of the publication, we will naturally publish it when the time comes.”
He emphasized: “Over the past few years, we have managed to become an agenda-setting party in this situation and a party consistent with the agenda, which was very difficult after our defeat, but we succeeded.”