Ալեն Սիմոնյանն առաջարկում է միջազգային փորձաքննության ուղարկել Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանադրությունները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ պատրաստ են քննարկել և հասկանալ՝ արդյո՞ք ՀՀ սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ կան, թե ոչ, և նույնը՝ այդ երկրի սահմանադրության դեպքում:
«Վերջ ի վերջո, այդ հարցը ո՞նց է լուծվելու: Մենք ասում ենք, որ մեր ներպետական ինստիտուտներն անցնելուց հետո նմանատիպ հարց այլևս չի առաջանալու: Վերջ ի վերջո, կարող ենք փորձաքննության ուղարկել երկու երկրների սահմանադրությունները՝ պարզելու, թե արդյո՞ք այդ պնդումներն իրականության հետ աղերս ունեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ միշտ էլ հնարավոր է որևէ պատրվակ գտնել:
«Մինչ այս պահը Ադրբեջանի հետ բանակցություններում փորձել ենք ամեն ինչի տակ հիմնավորում ունենալ, և այդ տրամաբանությամբ ենք աշխատել նրանց հետ: Կարծում եմ՝ շարունակությունն էլ կլինի տրամաբանված և հիմնավորված, այլ ոչ թե ներքին լսարանի համար կամ քաղաքական հայտարարություններով թելադրված»,- նշել է նա:
Հարցին, թե ի՞նչ մեխանիզմներով է սահմանադրությունն ուղարկվելու փորձաքննության, նա օրինակ է բերել. «Կարող ենք ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով երկու երկրների սահմանադրությունները, և թող Վենետիկի հանձնաժողովն ասի՝ նման բան կա, թե ոչ»: Մինչ այդ նա հիշեցրել է հայկական կողմի փաստարկները, որոնք վկայում են, որ ՀՀ սահմանադրության մեջ որևէ տարածքային պահանջ չկա:

Alen Simonyan proposes sending the constitutions of Armenia and Azerbaijan for international examination (VIDEO)
NA Speaker Alen Simonyan announced that they are ready to discuss and understand whether the RA Constitution contains territorial claims against Azerbaijan and whether the same applies to that country's constitution.
Ultimately, how will this issue be resolved? We say such an issue will no longer arise after passing our domestic institutions. Ultimately, we can send the constitutions of both countries for examination to find out whether these claims are consistent with reality,” he said, adding that it is always possible to find an excuse.
Up until now, we have tried to have a justification for everything in our negotiations with Azerbaijan, and we have worked with them with that logic. I think the continuation will be logical and substantiated and not dictated for the domestic audience or by political statements,” he noted.
When asked by what mechanisms the constitution would be sent for examination, he gave an example: “We can send the constitutions of both countries to the Venice Commission and let the Venice Commission say whether such a thing exists or not.” Before that, he recalled the arguments of the Armenian side, which proved that the RA constitution does not contain territorial claims.