«Համաձայնագրում նախատեսվում են մեխանիզմներ». Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում հանդես է եկել զեկույցով, որտեղ անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրին։ Միրզոյանի ելույթն ամբողջությամբ ստորև՝
«Հարգելի՛ գործընկերներ, ես հանդես կգամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2024 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցով, բայց նաև հասկանում եմ, որ երեկ շատ կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել և հայատարարություններ են հնչել, կան հարցեր և անհանգստություններ հասարակության մեջ։ Ուզում եմ նախ կարճ անդրադառնալ դրան, հետո հնարավորություն կունենան մյուս հարցերին անդրադառնալ: Եվ լրագրողներին ուզում եմ տեղեկացնել, որ եթե բաց հարցեր մնան, մտադիր եմ նիստից հետո շարունակել խոսակցությունը, կաշխատեմ մի քանի հարցերի պատասխանել: Հուսով եմ՝ այսօր հնարավորություն կունենաք ավարտելու, կաշխատեմ բաց հարցեր չմնան:
Եվ այսպես, երեկ և՛ Հայաստանի Հանրապետության, և՛ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունները հայտարարեցին, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակացություններն ավարտված են, տեքստը երկար բանակցություններից հետո համաձայնեցված է: Ես սա համարում եմ չափազանց կարևոր հանգրվան հարաբերությունների կարգավորման և մեր շուրջ, Հայաստանի Հանրապետության շուրջ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Ինչպես նշեցի, տեքստը համաձայնեցված է, Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկում է հնարավորինս արագ, շուտափույթ մեկնարկել խորհրդակցություններ Ադրբեջանի հետ՝ պայմանավորվելու համաձայնագրի ստորագրման տեղի, ժամանակի և մյուս մանրամասների շուրջ: Նաև, ինչպես ասեցի, նկատել եմ, որ ինչ-որ հարցեր են առաջացել, շահարկումներ կան: Իհարկե հանգամանալից կխոսենք ընթացքում՝ հարցուպատասխանի ժամանակ, բայց մի քանի բան ուզում եմ միանգամից ասել:
Հարգելի՛ գործընկերներ, հարգելի՛ քաղաքացիներ, համաձայնեցված համաձայնագրի տեքստում չկա որևէ դրույթ այսպես կոչված «միջանցքի» մասին: Ընդհանրապես ապաշրջափակման մեխանիզմների մասին որևէ բան համաձայնագրի տեքստում չկա: Կա երկկողմ պատրաստակամություն համագործակցել տարբեր ոլորտներում, այդ թվում նաև՝ տրանսպորտային, տրանզիտ, տնտեսական հարցերում: Սա մտահոգությունների այն համատեքստի տեսանկյունից, որում ընկալում ենք «միջանցքը» և որի մասին տարբեր կողմերից պայմաններ են հնչել, պետք է, որ այս մտահոգությունը փարատվի:
Մյուս կողմից, մեր մոտեցումն ապաշրջափակմանը շատ լավ հայտնի է, հրապարակային է և փոփոխություն չի կրել: Մենք ներկայացրել ենք այդ մոտեցումը, նաև տեղեկացրել ենք հանրությանը, որ մենք այդ մասին շատ կառուցողական մեր համոզմամբ երկուստեք ընդունելի առաջարկ ենք ներկայացրել ադրբեջանական կողմին: Այդ առաջարկը հետևյալն է. նախ ապաշրջափակել երկաթուղիները, հնարավորություն տալ երկու երկրներին օգտվել միմյանց երկաթուղային ցանցերից: Ինչպես ողջ աշխարհը, մենք ևս կարծում ենք, որ կարող ենք որոշակիորեն պարզեցնել սահմանահատման գործընթացն՝ ապահովելու բեռների սահուն ընթացքը, բայց ինչպես նախկինում, այժմ էլ, վաղն էլ մեզ համար անբեկանելի ընկալում և պայման է, որ բոլոր ենթակառուցվածքները, որոնք կապաշրջափակվեն, մնալու են և գործելու են այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքում գտնվում են: Ավելի ուրիշ, պարզ և ուղիղ բառերով ասեմ՝ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր երկաթուղիները, բոլոր ճանապարհները, ենթակառուցվածքները մնալու են և գործելու են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ներքո և օրենսդրությանը համապատասխան: Մենք նաև կարծում ենք, որ, ինչպես և նախկինում համոզված ենք, որ որևէ երրորդ ուժերի կողմից այդ ենթակառուցվածքների վերահսկման կարիք չկա, օրինակ՝ բեռների անվտանգության ապահովման համար կարող են գործադրվել այլ քաղաքակիրթ աշխարհին հայտնի տարբեր մեխանիզմներ:
Համաձայնեցված տեքստում չկա որևէ դրույթ այն մասին, որ մինչև Խորհրդային Միության փլուզումը երկու երկրների տարածքներում բնակեցված և հետո այդ տարածքները լքած մարդիկ պետք է վերադառնան իրենց տները կամ այն տարածքները, որտեղ իրենց նախնիներն ապրել են: Նաև ուզում եմ ամպայմանորեն ասել, որ լսեցինք ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մասին: Այդ մասին, բնականաբար, համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստում կրկին ոչինչ չկա:
Ընդհանրապես, համաձայնագրի տեքստում որևէ միակողմանի կարգավորում չկա: Չկա նաև սահմանադրությունների մասին կարգավորում: Հայտնի է նաև, որ մենք ունենք մեր մտահոգություններն Ադրբեջանի Սահմանադրության մասին: Հայտնի է, որ մենք տեսնում ենք այնտեղ որոշակի նկրտումներ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, բայց նաև հայտնի է, որ մենք կարծում ենք, որ համաձայնագրի տեքստում ունենք որոշակի դրույթներ, որոնք փարատում են: Եթե նույնիսկ, իսկ մենք համոզված ենք, որ ոչ, և մենք ունենք առնվազն մեր Սահմանադրության մասով, մեր Սահմանադրական դատարանի համապատասխան դիրքորոշումը մեկ այլ առիթով՝ Սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգերի հաստատման, վավերացման գործընթացում Սահմանադրական դատարանի  հայտնի դիրքորոշումը, որը հստակ ուղենիշ է և փարատում է բոլոր մտահոգությունները: Բայց եթե նույնիսկ տեսականորեն, իսկապես Սահմանադրություններում կարող են լինել այդպիսի պահանջներ, ապա նաև մենք համաձայնագրի տեքստի ստորագրմամբ և վավերացմամբ, ի դեպ՝ այդ վավերացումը կրկին պետք է անցնի մեր Սահմանադրական դատարանով մեր պարագայում, մեկընդմիշտ այդ հարցերը կարող ենք համարել փակված:
Ինչևէ, ամեն դեպքում, ինչպես որևէ խաղաղության համաձայնագիր, կարծում եմ կարևոր է, որ որևէ խաղաղության համաձայնագրի պարագայում, մեր դեպքում ևս, դատողություններ անելիս հիշենք մի քանի կարևոր հանգամանք: Օրինակ՝ խաղաղության համաձայնագիր, միշտ, առնվազն ինձ հայտնի պատմությունից բոլոր դեպքերում, կամ այնքան ինչքան ես եմ տեսությունն ընկալում, խաղաղության համաձայնագրերը միշտ կնքվում են երկրների միջև, որոնք մինչ այդ վայրկյանն ունեցել են թշնամություն, միմյանց նկատմամբ թշնամանք, պատերազմ, զոհեր, և հետևաբար բարեկամների հետ խաղաղություն չեն կառուցում, բարեկամների հետ զարգացնում են հարաբերությունները: Մեր դեպքում ևս, պարզ է որ եղել է պատերազմ, եղել է տարիների թշնամանք երկու կողմից և այստեղ ուզում եմ կարևորել երկրորդ դիտարկումը խաղաղության համաձայնագրերի մասին: Ընդհանրապես, որևէ խաղաղության համաձայնագիր, համենայն դեպս պատմությունից ինձ այդպես է հայտնի, ես այլ դեպք չեմ հիշում, միանգամից բոլոր հնարավոր հարցերի պատասխանները չի տալիս, միանգամից այդպես կախարդական փայտիկով երկու երկրներին և ժողովուրդներին բարեկամներ չի դարձնում, համագործակից չի դարձնում: Իհարկե, լինում են բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ զգայուն և գերզգայուն, որոնք հետո պետք է քննարկվեն, կարգավորվեն և՛ մեր խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը, և՛ ստորագրման պատրաստ տեքստը ևս այս առումով բացառություն չէ: Բայց կարևոր եմ օրինակ նշել, որ այս համաձայնագրում նախատեսվում են մեխանիզմներ, որոնք մենք և Ադրբեջանը, համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց  հետո, կարող ենք օգտագործել խնդիրները լուծելու համար և հարաբերությունների վերջնական կարգավորման համար:
Օրինակ՝ մի փոքրիկ նշում անեմ այստեղ: Ես, իհարկե, հասկանում եք, հարգելի՛ գործընկերներ, որ որոշակիորեն կաշկանդված եմ բառացիորեն մեջբերելու կամ բացելու համաձայնագրի տեքստը, բայց սա նաև վարչապետն ասաց, մեծ հաշվով, բովանդակությունը հայտնի է բոլորին և ուզում եմ ասել. համաձայնագրում նախատեսվում են մեխանիզմներ, որոնցով մենք կարող ենք շարունակել քննարկումները դեպի հարաբերությունների կարգավորում:
Ի՞նչը կրկին շահարկվեց  և որոշակի անհանգստություններ առաջացրեց: Մինսկի խումբը. գիտեմ, որ կհարցնեք, հետաքրքիր է: Մինսկի խմբի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը ևս հայտնի է: Մենք կարծում ենք, որ հարաբերությունների կարգավորումից հետո, համենայն դեպս, այն կարևոր քայլի կատարումից հետո, ինչպիսին կլինի խաղաղության համաձայնագրի, կամ եթե ավելի ճշգրիտ նշենք, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրի կնքումից հետո, կարող ենք համարել, որ ինստիտուցիոնալ առումով, արդեն փաստաթղթավորված, եթե կարելի է ասել, հակամարտությունը մոտեցավ ավարտին և այդ պահին արդեն մենք էլ կարող ենք ասել, որ Մինսկի խմբի գործունեության անհրաժեշտությունը չկա: Մինչ այս պահը, ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ որոշ հռետորաբանության տարրեր, ապակառուցողականության տարրեր, որոնք մենք շարունակաբար հանդիպում ենք ադրբեջանական կողմից, մեզ համար մտահոգիչ են հենց այս կոնտեքստում։ Ուզում եմ նորից հստակ հայտնել մեր դիրքորոշումը. այն պահին, երբ որ մենք կունենանք ստրագրված խաղաղության համաձայնագիր, մենք ևս կունենանք մեր վերապահումները Մինսկի խմբի հետագա գործունեության հետ կապված։
Մի մտահոգության և անհանգստության էլ հանդիպեցի. ուզում եմ վստահեցնել՝ համաձայնագրում նախատեսված, համաձայնեցված, որևէ դրույթ, որևէ պայմանավորվածություն կարող է կյանքի կոչվել համաձայնագրի ստորագրումից, վավերացումից և ուժի մեջ մտնելուց հետո։ Չէի կարծում, որ այս թեմայով շահարկումներ կլինեն և անհրաժեշտություն կլինի սրան անդրադառնալ։ Իհարկե, կլինեն էլի հարցեր, կշարունակեմ նաև մեր դիրքորոշումները ներկայացնել»։

"Mechanisms are envisaged in the agreement." Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a report at the NA Standing Committee on Foreign Relations session, where he also touched upon the peace agreement with Azerbaijan. Mirzoyan's speech in full is below:
"Dear colleagues, I will deliver a report on the progress and results of implementing the Government of the Republic of Armenia Program (2021-2026) for 2024. However, I also understand that a significant event occurred yesterday, and statements were made. There are questions and concerns in society. I want to touch on this briefly, and then they can address other issues. I wish to inform the journalists that if there are any open questions, I intend to continue the conversation after the session, and I will try to answer a few questions. I hope you will have the opportunity to finish today; I will avoid any open questions.
So, yesterday, the Ministries of Foreign Affairs of both the Republic of Armenia and Azerbaijan announced that the negotiations on the peace agreement have been completed, and the text has been agreed upon after lengthy negotiations. This is a significant milestone in normalizing relations and establishing peace in the region around us, the Republic of Armenia. As I mentioned, the text has been agreed upon; the Republic of Armenia proposes to start consultations with Azerbaijan as soon as possible to decide on the place, time, and other details of the signing of the agreement. Also, as I said, some questions have arisen; there are speculations. Of course, we will talk in detail during the question-and-answer session, but I want to say a few things at once.
Dear colleagues and dear citizens, the text of the agreed agreement does not contain a provision about the so-called "corridor." The agreement also does not describe the mechanisms for lifting the blockade. However, there is a bilateral willingness to cooperate in various areas, including transport, transit, and economic issues. This concern must be dispelled from the perspective of the context of problems in which we perceive the "corridor" and about which conditions have been voiced from different sides.
On the other hand, our approach to lifting the blockade is very well-known and public and has not changed. We have presented this approach and informed the public that we have offered a very constructive, mutually acceptable proposal to the Azerbaijani side. That proposal is as follows: First, unblock the railways and give the two countries the opportunity to use each other's railway networks. Like the rest of the world, we can somewhat simplify the border-crossing process to ensure a smooth cargo flow. Still, as before, now, and tomorrow, it is an unbreakable understanding and condition for us that all infrastructures that will be unblocked will remain and will operate under the sovereignty of the countries on whose territory they are located. In other, more straightforward words, all railways, roads, and infrastructure of the Republic of Armenia will remain. They will operate under the sovereignty of the Republic of Armenia and by the legislation. We also believe that, as before, there is no need for any third party to control these infrastructures; for example, various mechanisms known to the civilized world can be used to ensure cargo safety.
The agreed text does not provide that the territories of the two countries were inhabited before the collapse of the Soviet Union and that people who have left the territories must return to their homes or to the territories where their ancestors lived. We heard the Azerbaijani side's interpretation of the Constitution of the Republic of Armenia. Naturally, there is nothing about this in the agreed text of the agreement again.
In general, there is no unilateral regulation in the agreement's text. There is also no regulation on constitutions. It is also known that we have our concerns about the Constitution of Azerbaijan. It is known that we see specific aspirations there towards the territorial integrity of the Republic of Armenia, but it is also known that we have specific provisions in the text of the agreement that dispel them. Even if, and we are sure that we do not, and we have, at least in terms of our Constitution, the corresponding position of our Constitutional Court on another occasion—the well-known position of the Constitutional Court in the process of approving and ratifying the regulations of the Border Delimitation Commissions, which is a clear guideline and dispels all concerns. But even if there are such demands in the Constitution, we can consider these issues closed once and for all by signing and ratifying the agreement's text; by the way, this ratification must again pass through our Constitutional Court.
Anyway, in any case, as with any peace agreement, Agir, it is essential that we remember several critical circumstances when making judgments. For example, a peace agreement, always, at least in all instances from history that I know of, or as far as I understand the theory, is always concluded between countries that up until that moment had enmity towards each other, war, victims, and therefore do not build peace with friends, develop relations with friends. In our case, too, it is clear that there was a war and years of enmity on both sides, and I want to emphasize the second observation about peace agreements. In general, any peace agreement, at least as far as I know from history, I do not remember any other case, does not provide answers to all possible questions at once, does not immediately make two countries and peoples friends, does not make them collaborators with a magic wand. Of course, there are many issues, including sensitive and super-sensitive ones, which must then be discussed and regulated; both the agreed text of our peace agreement and the text ready for signing are also no exception. However, it is important to note, for example, that this agreement provides mechanisms that we and Azerbaijan can use after the agreement enters into force to resolve issues and finalize relations.
For example, let me make a small note here. Of course, you understand, dear colleagues, that I am somewhat constrained to quote or open the text of the agreement verbatim, but the Prime Minister also said this. The content is generally known to everyone, and I want to say that the agreement provides mechanisms for continuing discussions toward normalizing relations.
What was again speculated and caused specific concerns? The Minsk Group. I know you will ask; it is interesting. Our position on the Minsk Group is also known. We believe that after the normalization of relations, at least after the implementation of such an essential step as the signing of a peace agreement, or to be more precise, an agreement on the establishment of peace and relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, we can consider that in institutional terms, the already documented, if one may say so, the conflict has come to an end. At that moment, we can already tell there is no need for the activity of the Minsk Group. Until now, unfortunately, we see that some elements of rhetoric and deconstructiveness, which we continuously encounter from the Azerbaijani side, are worrying for us precisely in this context. I want to state our position again clearly: when we have a signed peace agreement, we will also have reservations regarding the further activity of the Minsk Group.
I also encountered one concern and anxiety. "I want to assure you that any provision, any agreement, envisaged or agreed upon in the agreement can be implemented after the agreement is signed, ratified, and enters into force. I did not think that there would be speculation on this topic and that there would be a need to address this. Of course, there will be more questions, and I will continue to present our positions."