«Համաձայնագրի տեքստում չկա որևէ դրույթ միջանցքի մասին». Արարատ Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը «չափազանց կարևոր հանգրվան» է անվանել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտը: «Տեքստը երկար բանակցություններից հետո համաձայնեցված է: Ես սա համարում եմ չափազանց կարևոր հանգրվան հարաբերությունների կարգավորման և մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանն առաջարկում է Ադրբեջանի հետ հնարավորինս արագ և շուտափույթ սկսել խորհրդակցություններ՝ համաձայնագրի տեղի, ժամանակի և այլ մանրամասների շուրջ:
«Համաձայնեցված համաձայնագրի տեքստում չկա որևէ դրույթ միջանցքի մասին, ընդհանրապես ապաշրջափակման մեխանիզմների մասին համաձայնագրի տեքստում չկա»,- ասել է Միրզոյանը՝ նշելով, որ կա երկկողմ պատրաստակամություն՝ համագործակցելու, այդ թվում տրանսպորտային և տրանզիտային հարցերում:

"There is no provision about the corridor in the agreement's text." Ararat Mirzoyan (VIDEO)
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan called the conclusion of negotiations on a peace agreement between Armenia and Azerbaijan "a significant milestone." "The text has been agreed upon after long negotiations. I consider this a significant milestone in normalizing relations and establishing peace in our region," he said.
Mirzoyan noted that Armenia proposes to begin consultations with Azerbaijan on the agreement's location, timing, and other details as soon as possible.
"There is no provision in the text of the agreed agreement about a corridor; there is no provision in the text of the agreement about de-blockade mechanisms at all." Mirzoyan noted that there is a bilateral willingness to cooperate, including on transport and transit issues.