ՀՀ-ն ԵԱՀԿ ՄԽ մասին վերապահումներ կներկայացնի Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման համաձայնագրի կնքումից հետո կարող ենք համարել, որ ինստիտուցիոնալ առումով, փաստաթղթավորված ձևով, հակամարտությունը մոտեցել է ավարտին, և մենք կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի անհրաժեշտությունն այլևս չկա, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Ըստ նրա՝ մինչ այս պահը Ադրբեջանի կողմից հանդիպում են որոշակի հռետորաբանության և ապակառուցողականության տարրեր, ինչը մտահոգիչ է: «Այն պահին, երբ կունենանք խաղաղության ստորագրված համաձայնագիր, մենք ևս կունենանք մեր վերապահումները ԵԱՀԿ ՄԽ-ի հետագա գործունեության հետ կապված»,- ասել է նա:
Ըստ Միրզոյանի՝ համաձայնագրում նախատեսված որևէ դրույթ կարող է կյանքի կոչվել այն ստորագրելուց, վավերացնելուց և ուժի մեջ մտնելուց հետո:

RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated that after the signing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, we can consider that in institutional terms, in a documented form, the conflict has come to an end, and we can say that the need for the OSCE Minsk Group is no longer there.
According to him, some aspects of rhetoric and deconstructiveness have been encountered on the part of Azerbaijan, which is worrying. “At the moment, when we have a signed peace agreement, we will also have reservations regarding the further activities of the OSCE Minsk Group,” he said.
According to Mirzoyan, any agreement provision can be implemented after it is signed, ratified, and entered into force.