ՀՀ-ն պատրաստ է քննարկումներ սկսել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ժամկետների և վայրի մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Խաղաղության համաձայնագրի բանակցությունների ավարտին՝ նշելով. « Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը կարևոր իրադարձություն է»:
Նա անդրադարձել է վերջին երկու կետերին, որոնք ևս համաձայնեցված են. «Բաքվի երկու առաջարկներից մեկը վերաբերում է սահմանի երկայնքով երրորդ երկրների ուժերի տեղակայմանը, մյուսը` հայցերը միջազգային հարթակներից փոխադարձաբար հետ վերցնելուն ու իրար նկատմամբ քայլեր չանելուն»։
Նա ընդգծել է, որ 2 դրույթները վերաբերում են համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելուց հետոյին. «Ըստ էության՝ այդ դրույթները ոչ մեծ էվոլյուցիա են ապրել։ Եկել ենք եզրակացության, որ այս պահին առկա բովանդակությունը կարող է համարվել այն փոխզիջումային տարբերակը, որը կարող է ՀՀ համար ընդունելի լինել»։
Անդրադառնալով համաձայնագրի ստորագրման ժամկետներին, նա ասել է. «Պատրաստ ենք քննարկումներ սկսել ժամկետների և վայրի մասին։ Քննարկումների ժամանակ կփորձենք մեր պատկերացումները մոտեցնել»։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև շեշտել է. «Խաղաղության համաձայնագրում միակողմանի ոչ մի դրույթ չկա»։
Ըստ նրա՝ «Այս համաձայնագրում ԵՄ դիտորդների մասին ոչ մի բառ չկա։ Կա երրորդ երկրների ուժերի տեղակայման մասին։ Սա վերաբերում է և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին»։
Հիշեցնենք՝ այսօր Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտարարեցին խաղաղության համաձայնագրի բոլոր կետերի շուրջ համաձայնության գալու մասին։

Armenia is ready to start discussions on the dates and places of signing the peace treaty
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the conclusion of the Peace Agreement negotiations, noting: "The agreement on the text of the agreement between Armenia and Azerbaijan is an important event."
He referred to the last two points, which have also been agreed upon: "One of Baku's two proposals concerns the deployment of forces of third countries along the border; the other concerns the mutual withdrawal of claims from international platforms and the non-action against each other."
He emphasized that the two provisions relate to the agreement's entry into force: "These provisions have not evolved much. We have concluded that the current content can be considered a compromise option acceptable to Armenia."
Referring to the terms of signing the agreement, he said, "We are ready to start discussions on the terms and place. We will try to bring our ideas closer together during the discussions."
Nikol Pashinyan also emphasized, "There is no unilateral provision in the Peace Agreement."
"This agreement does not mention EU observers. However, it does mention the deployment of forces from third countries. This applies to both Armenia and Azerbaijan."
Let us recall that today, Armenia and Azerbaijan announced that they had reached an agreement on all points of the peace agreement.