«Անհրաժեշտ է պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանցի դատախազների և դատավորների նկատմամբ». Լեքսման
Եվրոպական խորհրդարանում մարտի 12-ին տեղի է ունեցել Բաքվում պահվող հայ գերիների իրավիճակի քննարկում՝ «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրագույն քաղաքական ներկայացուցիչների անօրինական ձերբակալություններն ու կեղծ դատավարությունները» խորագրով։
Քննարկման նախաձեռնողներից Սլովակիան ներկայացնող Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Միրիամ Լեքսմանը հայտարարել է, որ Բաքվում ավելի քան 20 քաղաքական պատանդներ պահվում են անմարդկային պայմաններում և ենթարկվում են շինծու դատավարությունների, որոնք կարող են հանգեցնել նրանց ցմահ ազատազրկման:
«Այսպիսին է Ալիևի ռեժիմի իրական դեմքը, որը ճնշում է սեփական քաղաքացիներին և անտեսում միջազգային պարտավորությունները։ Մինչ ԵՄ-ն աջակցում է ռազմավարական գործընկերությանը, Բաքվի ռեժիմը շարունակում է սպառնալ իր հարևաններին և խաթարել տարածաշրջանային խաղաղությանն ուղղված ջանքերը: Ներկա աշխարհաքաղաքական պայմաններում ԵՄ-ն պետք է պաշտպանի իր արժեքները, հատկապես իր տարածաշրջանում։ Փոխարենը մենք հաճոյանում ենք կեղեքողին և պարգևատրում Ալիևի գործողությունները առևտրի ծավալների ավելացմամբ։ Մենք դասեր չենք քաղում», - ասել է Լեքսմանը:
Եվրախորհրդարանականը ավելացրել է, որ պետք է անհապաղ մջոցներ ձեռնարկվի և ապահովվվի պատանդների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը: «Ժամանակն է դադարել երազել ռազմավարական գործընկերության մասին, առերեսվել իրիականությանը և գործել մեր արժեքներին և սկզբունքներին համապատասխան: Մենք պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկենք, վերացնենք մարդու հիմնարար իրավունքների ակնհայտ խախտումները և ապահովենք պատանդների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը: Անհրաժեշտ է պատժամիջոցներ կիրառել Բաքվում պահվող հայերի նկատմամբ կեղծ դատավարություններում ներգրավված ադրբեջանցի դատախազների և դատավորների նկատմամբ: Մենք պետք է համոզվենք, որ Ադրբեջանի հետ ցանկացած հետագա համագործակցություն հիմնված կլինի բոլոր պահվող անձանց ազատ արձակման և խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու Բաքվի պատրաստակամության վրա»,- նշել է նա։

"It is necessary to impose sanctions on Azerbaijani prosecutors and judges." Lexman
On March 12, the European Parliament held a debate on the situation of Armenian hostages held in Baku under the title “Azerbaijan’s unlawful arrests and sham trials of Armenian hostages, including top political representatives of Nagorno-Karabakh.”
One of the initiators of the debate, MEP Miriam Lexman from Slovakia, stated that more than 20 political hostages in Baku are being held in inhumane conditions and are being subjected to sham trials that could lead to life imprisonment.
This is the true face of the Aliyev regime, which oppresses its citizens and ignores international obligations. While the EU supports the strategic partnership, the Baku regime continues to threaten its neighbors and undermine efforts towards regional peace. In the current geopolitical climate, the EU must defend its values, especially in its region. Instead, we flatter the oppressor and reward Aliyev’s actions with increased trade. We are not learning the lessons,” Lexman said.
The MEP added that immediate action must be taken and the immediate and unconditional release of the hostages must be secured. “It is time to stop dreaming about strategic partnerships, confront the Iranian regime, and act by our values ​​and principles. We must take immediate action, eliminate the blatant violations of fundamental human rights, and ensure the immediate and unconditional release of the hostages. It is necessary to impose sanctions on the Azerbaijani prosecutors and judges involved in the sham trials of Armenians held in Baku. We must ensure that any further cooperation with Azerbaijan is based on Baku’s readiness to release all detainees and sign a peace agreement,” he noted.