Հայաստանի ու Չինաստանի ԱԳ փոխնախարարները քաղաքական խորհրդակցություն են անցկացրել
Մարտի 4-ին Պեկինում Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև կայացան քաղաքական խորհրդակցություններ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և ՉԺՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Լիու Բինի գլխավորությամբ։
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն ընդգծել են երկկողմ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և քննարկել դրա հետագա խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը։
Չինաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հայաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական,  գյուղատնտեսության, տրանսպորտային փոխկապակցվածության, մշակութային, հումանիտար ոլորտներում։ Գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան։
Կողմերը կարևորել են «Խաղաղության խաչմերուկ» և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծերը։ Հատուկ անդրադարձ է կատարվել ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացմանը։
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում Հայաստանի և Չինաստանի համագործակցության շուրջ։  Չինական կողմը ներկայացրել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում (ՇՀԿ) իր գալիք նախագահության գերակայությունները։ Կողմերը քննարկել են ՇՀԿ շրջանակներում Հայաստանի և Չինաստանի միջև հետագա համագործակցության հեռանկարները։

Deputy Foreign Ministers of Armenia and China held political consultations
On March 4, political consultations were held in Beijing between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the People's Republic of China, headed by Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Mnatsakan Safaryan and Deputy Foreign Minister of the People's Republic of China Liu Bin.
During the consultations, the parties emphasized the high level of bilateral political dialogue and discussed steps to further deepen it.
China reaffirmed its support for Armenia's political independence, sovereignty, and territorial integrity. Armenia reiterated its support for the "One China" principle.
A wide range of issues on the agenda of bilateral relations were discussed, including in the political, trade and economic, agricultural, transport interconnection, cultural, and humanitarian spheres. The positive dynamics of relations between Armenia and China were satisfactory.
The parties valued the "Crossroads of Peace" and "One Belt, One Road" projects. They also paid special attention to implementing infrastructure projects.
Views were exchanged on cooperation between Armenia and China within the framework of international organizations. The Chinese side presented the priorities of its upcoming chairmanship in the Shanghai Cooperation Organization (SCO). The parties discussed the prospects for further cooperation between Armenia and China within the SCO.