Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Բաքվում պահվող գերիների խնդրին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ բարձրացրել է Բաքվում հայ գերիների շինծու դատավարության հարցը, նշելով, որ ԼՂ նախկին ղեկավարները պայքարել են միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի համար։
Ի պատասխան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Բաքվում տեղի ունեցող դատավարությունների համատեքստում ասել եմ, որ ունենք ինֆորմացիա և դա երևում է ակնհայտ, որ օգտագործվում են արգելված միջոցներ և խոշտանգումներ, և ՀՀ կառավարությունն ի դեմս ԱԳՆ-ի, հանդես է եկել հստակ գնահատականով։ Մենք շարունակելու ենք ջանքերը՝ խնդիրը հասցեագրելու ուղղությամբ»։
Նա շեշտել է, որ դիվանագիտությունն այս հարցում առաջնորդվում է չվնասելու սկզբունքով. «Մեր գնահատականը հստակ է՝ արգելված միջոցներով, այդ թվում՝ ֆիզիկական, հոգեբանական ճնշման գործիքներով, մեր ունեցած որոշ տեղեկություններով՝ այլ արգելված միջոցներով տեղի է ունենում արգելված ներգործություն, և դա, բնականաբար, անընդունելի է մեզ համար»։

Nikol Pashinyan addressed the issue of prisoners held in Baku (VIDEO)
Independent MP Gegham Nazaryan raised the issue of the sham trial of Armenian prisoners of war in Baku during a question-and-answer session with the government, noting that the former leaders of Nagorno-Karabakh fought for the internationally recognized right to self-determination.
In response, Prime Minister Nikol Pashinyan noted: “In the context of the trials taking place in Baku, I said that we have information, and it is obvious that prohibited means and torture are being used, and the RA Government, represented by the Ministry of Foreign Affairs, has made a clear assessment. We will continue our efforts to address the issue.”
He stressed that the principle of not harm guides diplomacy in this matter. “Our assessment is clear: prohibited means, including physical and psychological pressure tools, and according to some information we have, other prohibited means are being used to carry out prohibited influence, which is, of course, unacceptable for us.”