Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Բաքվում պահվող գերիների խնդրին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ բարձրացրել է Բաքվում հայ գերիների շինծու դատավարության հարցը, նշելով, որ ԼՂ նախկին ղեկավարները պայքարել են միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի համար։
Ի պատասխան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Բաքվում տեղի ունեցող դատավարությունների համատեքստում ասել եմ, որ ունենք ինֆորմացիա և դա երևում է ակնհայտ, որ օգտագործվում են արգելված միջոցներ և խոշտանգումներ, և ՀՀ կառավարությունն ի դեմս ԱԳՆ-ի, հանդես է եկել հստակ գնահատականով։ Մենք շարունակելու ենք ջանքերը՝ խնդիրը հասցեագրելու ուղղությամբ»։
Նա շեշտել է, որ դիվանագիտությունն այս հարցում առաջնորդվում է չվնասելու սկզբունքով. «Մեր գնահատականը հստակ է՝ արգելված միջոցներով, այդ թվում՝ ֆիզիկական, հոգեբանական ճնշման գործիքներով, մեր ունեցած որոշ տեղեկություններով՝ այլ արգելված միջոցներով տեղի է ունենում արգելված ներգործություն, և դա, բնականաբար, անընդունելի է մեզ համար»։

Независимый депутат Национального собрания Гегам Назарян во время часа вопросов и ответов с правительством поднял вопрос о фиктивных судебных процессах над армянскими пленными в Баку, отметив, что бывшие лидеры Нагорного Карабаха боролись за международно признанное право на самоопределение.
В ответ премьер-министр Никол Пашинян заявил: «В контексте судебных процессов, происходящих в Баку, я говорил, что у нас есть информация, и это очевидно, что используются запрещенные методы и пытки. Правительство Армении в лице МИД выступило с четкой оценкой. Мы будем продолжать усилия для решения этой проблемы».
Он подчеркнул, что дипломатия в этом вопросе руководствуется принципом «не навреди»: «Наша оценка четкая: с использованием запрещенных методов, включая инструменты физического и психологического давления, а по некоторым нашим данным — и других запрещенных средств, происходит недопустимое воздействие, что, естественно, неприемлемо для нас».