«Հայաստանը չի ներգրավվի Իրանի դեմ գործողության մեջ»․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պետական հեռուստատեսությանը։
- Հանուն Բարձրյալն Աստծո, մեծարգո վարչապետ, շնորհակալություն եմ հայտնում Իրանի Իսլամական Հանրապետության պետական հեռուստաընկերության այս հարցազրույցն անցկացնելու խնդրանքն ընդունելու համար: Ձեր թույլտվությամբ մեր զրույցը սկսենք երկկողմ հարաբերություններից: Իրանի և Հայաստանի բարեկամական հարաբերություններն ավելի քան 1000 ամյա վաղեմություն ունեն, և այդ հարաբերությունները միշտ համարվել են եզակի հարաբերություններ: Միևնույն ժամանակ երկու երկրներն էլ ունեն զգալի կարողություններ, որոնք ամբողջությամբ չեն իրացվել: Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերությունների զարգացումն ինչպե՞ս է սահմանվում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ:
- Շնորհակալ եմ և ուրախ եմ այս հնարավորության համար: Ես միշտ ընդգծում եմ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հարաբերությունները հիմնված են բնական շահերի վրա: Եվ սա թերևս երաշխիք է, որ երկու երկրների հարաբերությունները զարգացման ռազմավարական տրամաբանության մեջ են գտնվում: Եվ մենք ուրախ ենք արձանագրել, որ մեր հարաբերությունները զարգանում են և՛ քաղաքական երկխոսության մակարդակում, և՛ տնտեսական գործակցության մակարդակում: Մենք ուրախ ենք տեսնել ավելի շատ զբոսաշրջիկների Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն այցելող և Հայաստանի Հանրապետությունից Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցելող, և նաև մեր առևտրաշրջանառությունը բնական տեմպերով աճում է:
Իհարկե, կան նաև խնդիրներ, խոչընդոտներ, որոնց չլինելու դեպքում գուցե թե այդ հարաբերությունները, մասնավորապես, առևտրատնտեսական ոլորտում ավելի մեծ կլինեին, բայց նաև կարծում եմ, որ մենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կառավարության հետ գործակցության շնորհիվ կարողանում ենք աճի բավականին լավ տեմպ ունենալ: Պիտի ասեմ նաև, որ մեր առևտրաշրջանառության աճը համարժեք է մեր տնտեսական աճին, որը բավականին բարձր է: Այս առումով՝ կարծում եմ, որ մենք պետք է գոհ լինենք հարաբերությունների այն մակարդակից, որն ունենք և աշխատենք, իհարկե, ավելի արդյունավետ դարձնել այդ հարաբերությունները։
- Դուք ասացիք, որ Իրանը պետք է հարաբերությունները զարգացնելու ինչ-որ քայլեր ձեռնարկի: Ի՞նչ պետք է անի:
- Տեսեք, ես ասացի, որ մեր հարաբերությունները բնականոն զարգացման ծիրի և ուղեծրի մեջ են, և կարծում եմ, որ և՛ Հայաստանի Կառավարությունը, և՛ Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կառավարությունն այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է հարաբերությունների զարգացումն ապահովելու համար, իրականացնում են, և դրա վկայությունը մեր առևտրաշրջանառության աճն է: Եվ նաև ուրախությամբ պիտի ընդգծեմ, որ իրանական ընկերությունները բավական լայնորեն ներկայացված են Հայաստանի Հանրապետությունում: Մասնավորապես, այսօր Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև նոր մաքսային անցակետի շինարարության մեջ է ներգրավված Իրանի Իսլամական Հանրապետության ընկերություն, Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի Ագարակ-Քաջարան հատվածը հիմա հաջողությամբ իրականացնում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ներկայացնող ընկերություն։ Իմ գնահատականն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կառավարության կողմից կա կամք բնական շահերի վրա հիմնված հարաբերությունների զարգացումը պահելու բնական ուղեծրի վրա։
- Ինչպես տեղյակ եք՝ Իրան-Հայաստան հարաբերություններն ունեն լուրջ հակառակորդներ, բայց կարևորը երկու երկրների ազգային շահերն են: Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս պետք է պաշտպանել այդ հարաբերությունները։
- Այն բանաձևը, որի մասին ես ասացի, հարաբերություններ, որոնք հիմնված են երկու երկրների բնական շահերի վրա, հենց այս բանաձևն ինքը որոշակի պաշտպանություն է ստեղծում հարաբերությունների զարգացման համար։ Ընդհանրապես պետք է արձանագրել, որ միջազգային հարաբերությունները բարդ են և միշտ էլ բարդ են եղել, այսինքն` մենք մարդկության պատմության մի ժամանակաշրջան չենք կարող դուրս բերել, որ ասել, գիտեք ինչ՝ հարաբերությունները շատ պարզ էին, հարաբերությունները միշտ բարդ են և միշտ կա ցանկություն անել ավելին և այդ ավելին անելու ցանկությունն է, որ բերում է զարգացման և աճերի:
Շատ կարևոր է արձանագրել, որ մենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության շահերի նկատմամբ զգայուն ենք, և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը նույնպես մեր շահերի նկատմամբ զգայուն է: Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է կենտրոնանանք հարաբերությունների բնական շահերի վրա հիմնված լինելու հանգամանքի վրա, որը մեր հարաբերությունները դարձնում է օրգանիկ, մեր հարաբերությունները դարձնում է կենդանի, մեր հարաբերությունները դարձնում է ապրող և զարգացող։ Եվ այս իմաստով ես միշտ հակված եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերություններում կենտրոնանալ դրական գործոնների վրա, որովհետև եթե կենտրոնանանք բացասական գործոնների վրա, որոնք… Ինչպես նշում եք՝ կան գործոններ, որոնք նեգատիվ են ազդում, այդ գործոնները գաղտնիք չեն, այդ թվում՝ բարդ հարաբերություններն են Իրանի Իսլամական Հանրապետության և մի շարք արևմտյան երկրների միջև, որոնց հետ մենք նույնպես ունենք հարաբերություններ, ընդ որում՝ լավ հարաբերություններ: Մենք փորձում ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության այս զգայուն շահերը հաշվի առնել և մեր գործընթացներում հակադրություններ չստեղծել, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ Իրանի հետ մեր հարաբերությունների զարգացումը բխում է մեր բնական շահերից:
- Ասում են՝ Ձեր իշխանությունն արևմտամետ է: Արդյոք այս քաղաքականությունը չի հակասում... Այդ մտահոգությունը գոյություն ունի, որ այս ընթացքը՝ արևմտամետությունը, կազդի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ձեր հարաբերությունների վրա:
- Մեր կառավարությունը որդեգրել է և իրականացնում է բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն, և այս ձևակերպումն իսկ չի ենթադրում կամ նույնիսկ բացառում է մետության որևէ քաղաքականություն արտաքին քաղաքականության ոլորտում։ Հետևաբար՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը հիմնվում է և ավելի ու ավելի շատ պետք է հիմնվի մեր երկրի պետական շահերի վրա, և սա մեր ընդհանուր մոտեցումն է:
2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա, հեղափոխությունից հետո այդ գնահատականներն ավելի սուր և ավելի շատ էին հնչում: Բայց եթե մենք հետահայաց նայենք 2018 թվականից այս կողմ Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև հարաբերությունների դինամիկային, թող անհամեստություն չդիտվի, բայց ես չեմ կարծում, թե վերջին յոթ տարվա հարաբերությունների զարգացման այս դինամիկան զիջում է նախկինում գոյություն ունեցած որևէ յոթ տարվա։
Մյուս կողմից պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 2000 թվականից, օրինակ՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություն է: Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը նաև այս կազմակերպության հենց հիմնարար բերումով, շատ ամուր կապեր ունի Եվրոպայի հետ, եթե արևմուտք ասելով նկատի ունենք Եվրոպան, Հայաստանը նաև Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության անդամ է: Մյուս կողմից՝ մենք 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո որդեգրել ենք ժողովրդավարական բարեփոխումների մի օրակարգ, և այդ բարեփոխումների շուրջ բավականին ակտիվ համագործակցություն ենք ծավալում Եվրամիության, Եվրոպայի խորհրդի հետ և այլն, և այդպես շարունակ:
Բայց մյուս կողմից՝ մենք նաև շատ մեծ ուշադրություն ենք դարձնում մեր տարածաշրջանային քաղաքականությանը, ընդ որում՝ արձանագրելով, որ մեր տարածաշրջանի երկրներից յուրաքանչյուրը զարգացման իր տեսլականը, կառավարման իր մոդելը, քաղաքական իր հայացքը և գաղափարախոսությունն ունի, և մենք հարգանքով ենք վերաբերվում յուրաքանչյուր ժողովրդի և պետության ինքնիշխան իրավունքին՝ որոշելու իր զարգացման բովանդակության վերաբերյալ հարցերին։ Բայց մյուս կողմից՝ տարածաշրջանային այս բազմազանությունը նաև հնարավորություններ է ստեղծում մեզ ինտեգրված լինել ոչ միայն արևմուտքին, այլև ինտեգրված լինել արևելքին։ Մենք չենք ուզում, որպեսզի, պայմանական, արևելքի հետ մեր հարաբերությունները նվազեն կամ թուլանան, մենք ուզում ենք, որ այդ հարաբերությունները խորանան։ Մենք ուզում ենք, որ իսլամական աշխարհի հետ մեր հարաբերությունները շարունակեն խորանալ։ Եվ այս առումով՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերությունները շատ կարևոր են, որովհետև ինչպես ասացի, դա բխում է մեր բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունից։
Ես կարող եմ այդպիսի հավակնոտ պնդում անել, որ մեր այլ հարաբերություններում սպառնալիք չկա Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ, և ես հույս ունեմ և համոզված եմ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության այլ երրորդ կողմերի հետ հարաբերություններում սպառնալիք չկա Հայաստանի Հանրապետությանը: Այս ըմբռնումն է, որ բնականոն պայմաններ է ստեղծում մեր հարաբերությունների խորացման համար:
- Այս հարցն առաջացավ իմ մեջ, եթե արևմտյան երկրների կողմից ինչ-որ սպառնալիք հնչի Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ, որո՞նք են լինելու Ձեր գործողություններն այդ պարագայում:
– Պետք է ճշտել ի՞նչ նկատի ունեք սպառնալիք ասելով, բայց մենք ասել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի ներգրավվի Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ գործողության մեջ։ Այսինքն՝ մեր բնականոն և բնական շահերը հենց այն գործոնն են, որ մեզ փոխադարձաբար զգայուն են դարձնում միմյանց պետական շահերի նկատմամբ։ Իրանի կայունությունը չափազանց կարևոր է մեզ համար, Իրանի զարգացումը չափազանց կարևոր է մեզ համար և Իրանի անվտանգությունը չափազանց կարևոր է մեզ համար, և ես նույնիսկ չեմ կարծում, թե անհրաժեշտություն կա ասելու, թե ինչու, որովհետև դա այնքան ակնհայտ է։
Ասացի, որ մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ավելի ու ավելի շատ զբոսաշրջիկներ գան Հայաստանի Հանրապետություն։ Ես ամենապարզ օրինակն եմ բերում, որպեսզի լսարանին էլ հասկանալի լինի իմ ասածը, ավելի բարդ բովանդակությունների մեջ չեմ մտնում։ Մենք ուզում ենք, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ավելի շատ զբոսաշրջիկներ գան։ Ե՞րբ դա տեղի կունենա, երբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում լինի լավ բնական տնտեսական զարգացում, կայունություն և անվտանգություն։ Ես այս մի օրինակը բերեցի, որն իմ ասածի ընդամենը շատ փոքր հատվածն է, չնայած շատ կարևոր հատված, ես այս օրինակը բերեցի՝ ցույց տալու համար, թե ինչպիսի՞ն է մեր ընկալումը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերությունների նկատմամբ։
Բայց մյուս կողմից, ես ուզում եմ ասել նաև, որ մենք փոխադարձաբար պետք է նաև հնարավորությունները տեսնենք։ Դուք խոսեցիք չօգտագործված հնարավորությունների մասին, բայց նաև պետք է ընդգծել՝ որո՞նք են այդ չօգտագործված հնարավորությունները։ Մասնավորապես, Հյուսիս-հարավ առևտրատնտեսական ուղղությամբ, օրինակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը համագործակցելու շատ ավելի մեծ պոտենցիալ ունեն, և մենք աշխատում ենք հիմա դրա վրա։ Մյուս կողմից կարող ենք ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դեպի արևմուտք և դեպի հյուսիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար գուցե ամենակարճ, ամենավստահելի ճանապարհն է, և մենք այս թեմաների շուրջ էլ քննարկումներ ենք ունենում Իրան Իսլամական Հանրապետության մեր գործընկերների հետ: Սրանք հարցեր են, որոնք էլի կարող են արտահայտվել, եթե երկու երկրների և կառավարությունների միջև լինի վստահություն։ Եվ ես ուրախ եմ արձանագրել, որ մենք ամենաբարձր մակարդակով մեր շփումներում արձանագրում ենք, որ երկու երկրների կառավարությունների, երկու երկրների միջև կա վստահություն։ Վստահություն չի նշանակում, որ մենք բացարձակապես ամեն ինչին նայում ենք նույն կերպ, ամեն ինչի շուրջ ունենք նույն մեկնաբանությունը։ Ոչ, վստահություն նշանակում է, որ մենք փոխադարձաբար մեր և տարածաշրջանային հարաբերությունների մասով ծանոթ ենք միմյանց մտքերի ընթացքին, և այդ մտքերի ընթացքի նկատմամբ ունենք որոշակի ըմբռնում։
- Վերջերս ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր եք ստորագրել Միացյալ Նահանգների հետ: Նկատի ունենալով այն դառը փորձը, որ նման երկրների հետ ունեցել ենք, որքանո՞վ եք հույս հայտնում, որն այն կկիրառվի:
– Ինչպես արդեն ասացի, բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականության տրամաբանության ներքո մենք զարգացնում ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ հարաբերությունները: Միացյալ Նահանգների հետ էլ մեր հարաբերությունները նորություն չեն, և այո, մենք ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ փաստաթուղթ ենք ստորագրել, ընդ որում՝ բոլորովին վերջերս է ստորագրվել այդ փաստաթուղթը, և մենք պիտի այդ փաստաթուղթը որպես օրակարգ վերցնենք և փորձենք իրագործել։
Ընդ որում՝ շատ կարևոր է արձանագրել, որ դա հրապարակային փաստաթուղթ է, և ես կարևորում եմ դա, որպեսզի մեր հարևանների, գործընկերների, մեր տարածաշրջանի համար մեր մտադրությունները լինեն թափանցիկ։ Մենք հույս ունենք, որ այդ համաձայնությունը կիրագործվի, կյանքի կկոչվի և այդ համագործակցության համատեքստում մեր տարածաշրջանի համար ոչ թե սպառնալիքներ կձևավորվեն կամ կավելանան, այլ ընդհակառակը՝ հնարավորությունները, որոնք միշտ էլ գոյություն ունեն, ավելի կընդգծվեն։ Սա, իհարկե, հեշտ չէ, բայց ինչպես ասացի, երբեք էլ հեշտ չի եղել և երբեք էլ հեշտ չի լինելու, պետք է պարզապես գտնել ուղիներ, ճանապարհներ, կամք այդ հնարավորությունները ստեղծելու և օգտագործելու ուղղությամբ։
- Դժվարությունը, խնդիրը Հայաստանը չէ, այլ ԱՄՆ-ն է, որը չի կատարում իր հանձնառությունները:
- Մեր բոլոր հարաբերություններում փորձում ենք հաշվի առնել նաև մեր տարածաշրջանային շահերը և մենք շարունակելու ենք այս գործելակերպով առաջնորդվել։
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները Թրամփի իշխանության գալուց հետո:
- Դե գիտեք, Միացյալ Նահանգներում ընդամենը մի ամիս առաջ է նոր վարչակազմ ձևավորվել և նոր վարչակազմի ձևավորման ու նոր վարչակազմի հետ հարաբերություններում ադապտացման փուլ է բոլոր երկրների համար: Այդ ադապտացման փուլն անցնելուց հետո է, որ պետք է այդ հարաբերությունները գնահատվեն։
- Հաշվի առնելով Ադրբեջանից Նախիջևան տարանցիկ երթուղու հետ կապված մարտահրավերները՝ խնդրում եմ ասեք, թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի ընդհանուր քաղաքականությունն այս երթուղու առնչությամբ, ինչո՞ւ դեռևս չի ստորագրվել և ի՞նչ կարմիր գծեր գոյություն ունեն Հայաստանում:
- Տեղյակ եք, որ մենք ձևավորել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը մեծ հաշվով մեր տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային կապուղիները և տնտեսական կապերն ապաշրջափակելու մասին է: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղու վերաբացումն այս համատեքստում շատ կարևոր թեմա է: Եվ, իհարկե, այս համատեքստում կարևոր են նաև Ադրբեջանից Ադրբեջան, այսինքն՝ կամ արևմտյան Ադրբեջանից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դեպի Նախիջևան և Հայաստանի Հանրապետությունից Ադրբեջանի, ավելի ճիշտ՝ Նախիջևանի տարածքով դեպի Հայաստան երկաթուղային կապի վերականգնումը։
Կարողացա՞ ներկայացնել՝ Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ Հայաստանի տարածքով և Հայաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով: Եվ մենք, բոլորովին վերջերս, շատ կոնկրետ առաջարկություն ենք արել Ադրբեջանին այս խնդիրը լուծելու համար, և խոսքն առաջին փուլում վերաբերում է երկաթուղային բեռնափոխադրումների իրականացմանը: Իհարկե, մենք կարծում ենք, որ այդ խնդիրը պետք է լուծվի երկրների տարածքային ամբողջականության, իրավազորության և ինքնիշխանության հարգմամբ: Եվ այն լուծումը, որ մենք առաջարկել ենք, կարծում ենք՝ լիարժեք բավարարում է այս պայմանին:
Բացի դա, շատ կարևոր է, որ ինքը բավարարում է նաև լիարժեք, լիաթոք, ամբողջական բեռնափոխադրումներ իրականացնելու պայմանին, այսինքն, որ այդ բեռնափոխադրումներն իրականանան, չլինեն խոչընդոտներ և այլն, և այդպես շարունակ։ Իհարկե, ինչն է այստեղ նրբությունը, որ այսօր Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան կապ կա Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով, և մենք ասում ենք նաև, որ ըստ էության, մեր պատկերացումներն այնպիսին են, որ այն պայմանները, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն առաջարկում է Ադրբեջանին, նույն պայմանները պատրաստ ենք նաև առաջարկել մենք, իհարկե՝ հաշվի առնելով առանձնահատկությունը, որ տվյալ դեպքում ոչ միայն Ադրբեջանից Հայաստանի տարածքով Ադրբեջան, այլև Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքով Նախիջևան երկաթուղային բեռնափոխադրումների մասին է:
Մենք պատրաստ ենք նաև որոշակի պարզեցումների գնալ՝ իհարկե, փոխադարձության սկզբունքով: Բայց այստեղ շատ կարևոր է արձանագրել նաև, թե ինչ տեղի կունենա այս նախագիծն իրագործելու պարագայում։ Սա շատ պոզիտիվ ազդեցություն կունենա նաև Հայաստան-Իրան հարաբերությունների վրա, որովհետև այս համատեքստում նշանակում է, որ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը կկարողանան միմյանց տարածքներն օգտագործել միջազգային երկաթուղային բեռնափոխադրումների համար։
Դուք գիտեք, որ մենք այս կապուղիները բացվելու պարագայում Հայաստան-Իրան երկաթուղի կունենանք, ինչն էականորեն կխորացնի մեր տնտեսական հարաբերությունները: Եվ միևնույն ժամանակ՝ Ադրբեջանը հնարավորություն կունենա Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դեպի Թուրքիա և հակառակ ուղղությամբ ունենալ երկաթուղային լիարժեք բեռնափոխադրումներ, ինչը նշանակում է, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը լիարժեք կերպով կինտեգրվեն միջազգային երկաթուղային ցանցին: Բայց սա միևնույն ժամանակ, նորից ուզում եմ ասել, էականորեն կխորացնի նաև առևտրատնտեսական հարաբերություններն Իրանի և Հայաստանի միջև։
Տեսեք, երբ ասում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դեպի արևմուտք Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար գուցե ամենակարճ և ամենահարմար ճանապարհներից է, բայց այսօրվա դրությամբ մենք երկաթուղային փոխադրումներ իրականացնելու հնարավորություն չունենք։ Շատ վաղուց է քննարկվում Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման հարցը, բայց ռելիեֆի բերումով նման երկաթուղին չափազանց մեծ ներդրումներ է պահանջում և այսօրվա պայմաններում դեռևս չկա հիմնավորում, որ հնարավոր բեռնափոխադրումները թեկուզ երկարաժամկետում կկոմպենսացնեն այդ ծախսը: Բայց իմ նշած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի իրագործման պարագայում և մենք երկաթուղային կապի հնարավորություն կունենանք դեպի Պարսից ծոց, դեպի Օմանի ծոց, նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը՝ Հայաստանի տարածքով դեպի Սև ծով և ապա նաև դեպի արևմուտք։
Սա շատ կարևոր նախագիծ է, բայց ուզում եմ ասել, որ մենք շատ ակտիվ և լուրջ ենք տրամադրված և ուզում ենք, որ այս նախագիծն իրականացվի, այո, այդ թվում՝ Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններից Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջևան և Հայաստանից՝ Երասխից դեպի Մեղրի, բայց միևնույն ժամանակ ես ուզում եմ ընդգծել միջազգային կարևորագույն համատեքստը։ Այսօր միջազգային փոխադրման գլոբալ ճգնաժամ կա, որը պայմանավորված է այդ թվում՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակով։ Եվ այսօր ահռելի մեծ ծավալի բեռներ սպասում են հնարավորության արևմուտքից արևելք, հյուսիսից հարավ հոսելու համար, և եթե մեր տարածաշրջանային այս տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունները բացվեն, այդ բեռնափոխադրումների ծավալն այնքան մեծ է, որ նույնիսկ և՛ Հայաստանի, և՛ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, և՛ Ադրբեջանի, և՛ Թուրքիայի տարածքով ենթակառուցվածքները չեն բավարարի այդ ամբողջ հոսքը սպասարկելու համար: Սա նաև տարածաշրջանային համագործակցության ենթակառուցվածքային նոր նախագծերի մասին մտածելու շատ մեծ հնարավորություն է տալիս:
- Որոշ երկրներ ինչ-որ տեսակետ են հայտնել, թե երրորդ երկրներն այս խաչմերուկի ճանապարհները հսկեն կամ ՄԱԿ-ի կողմից լինի: Ո՞րն է Ձեր տեսակետը, ինչպե՞ս եք գնահատում դա:
- Եթե թարգմանենք քիչ առաջ իմ ասած սկզբունքները՝ ինքնիշխանություն, իրավազորություն, տարածքային ամբողջականության լիարժեք հարգում, եթե սա այս թարգմանության միջոցով պատասխանենք Ձեր հարցին, պատասխանը հետևյալն է՝ երրորդ ուժերի մասին խոսակցությունը ներկայության…
- Այսինքն՝ նրանք որպես դիտորդներ ներկա լինեն այդտեղ երրորդ երկրի կողմից:
- Եթե թարգմանենք իմ ասածը, դա նշանակում է, որ երրորդ ուժերի մասին խոսակցությունն անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության համար։ Այսինքն՝ մենք նման անհրաժեշտություն չենք տեսնում և նման անհրաժեշտություն չկա բնականորեն: Ավելին ասեմ, տեսեք՝ շատ է խոսվում դրա մասին և որոշ շահարկումներ կան, բայց ուզում եմ նորից ընդգծել՝ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք ոչ գրավոր, ոչ բանավոր, երբեք որևէ պարտավորություն չի ստանձնել կամ բանավոր պայմանավորվածություն ձեռք չի բերել և չի համաձայնվել, որ կամ տրանսպորտային երթուղիների տրամաբանությամբ, կամ որևէ այլ տրամաբանության մեջ մեր տարածքում մեր ինքնիշխանությունը, իրավազորությունը, տարածքային ամբողջականությունը որևէ ձևով սահմանափակվի։ Եթե նույնիսկ դրա մասին որոշ պնդումներ կան, այդ պնդումները չունեն որևէ հիմք և իրականության հետ որևէ աղերս չունեն։
- Դուք հայտարարել եք, որ խաղաղության պայմանագիր կստորագրեք Ադրբեջանի հետ: Ինչո՞ւ մինչև հիմա չի ստորագրվել:
– Որովհետև խաղաղության պայմանագրի նախագծում դեռ կան երկու հոդվածներ, որոնց շուրջ դեռ չի հաջողվել գալ համաձայնության, և մենք շարունակում ենք աշխատել այդ ուղղությամբ:
- Նոուրուզի՝ իրանական Նոր տարվա շեմին ենք կանգնած: Ո՞րն է Ձեր պատգամը այդ առիթով Իրանի ժողովրդին:
- Իրանի ժողովրդին ցանկանում եմ բարեկեցություն, զարգացում, խաղաղություն, երջանկություն, ինչը և ցանկանում եմ Հայաստանի ժողովրդին և Հայաստանի Հանրապետությանը: Այսինքն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը և Իրանի ժողովրդին, բարեկամ եղբայրական ժողովրդին ցանկանում եմ այն նույնը, ինչ ցանկանում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը և նրա ժողովրդին։ Եվ իհարկե, առիթից օգտվելով ուզում եմ շնորհավորել Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, նրա բարեկամ ժողովրդին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության իմ գործընկերներին այդ կարևոր տոնի առիթով:

"Armenia will not be involved in action against Iran." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan gave an interview on state television in the Islamic Republic of Iran.
- For the sake of God Almighty, esteemed Prime Minister, I would like to thank you for accepting the request of the State Television of the Islamic Republic of Iran to conduct this interview. With your permission, let us begin our conversation with bilateral relations. The friendly relations between Iran and Armenia are more than 1000 years old and have always been considered unique. At the same time, both countries have significant potentials that have not been fully realized. How is the development of relations with the Islamic Republic of Iran defined in Armenia's foreign policy?
- I am grateful and happy for this opportunity. I always emphasize that the relations between the Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia are based on natural interests. This guarantees that the relations between the two countries are within the strategic logic of development. We are happy to note that our relations are developing at both the level of political dialogue and economic cooperation. We are pleased to see more tourists from the Islamic Republic of Iran visiting the Republic of Armenia. The number of visitors from the Republic to the Islamic Republic of Iran and our trade turnover is also growing naturally.
Of course, there are also problems and obstacles without which these relations, particularly in the trade and economic sphere, would be more significant. Still, we can have a pretty good growth rate thanks to cooperation with the Government of the Islamic Republic of Iran. The growth of our trade turnover is equivalent to our relatively high economic growth. In this regard, let's be satisfied with our relationship level and work to make these relations more effective.
- You said that Iran should take some steps to develop relations. What should it do?
- Look, I said that our relations are in the circle and orbit of natural development, and I think that both the Government of Armenia and the Government of the Islamic Republic of Iran are implementing everything necessary to ensure the development of relations and the evidence of this is the growth of our trade turnover. And I must also emphasize with joy that Iranian companies are widely represented in the Republic of Armenia. In particular, today, a company from the Islamic Republic of Iran is involved in the construction of a new customs checkpoint between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran; the Agarak-Qajaran section of the North-South highway is now being successfully implemented by a company representing the Islamic Republic of Iran. There is a will on the part of the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Islamic Republic of Iran to keep the development of relations based on natural interests on a natural orbit.
- As you know, Iran-Armenia relations have serious adversaries, but the important thing is the national interests of both countries. In your opinion, how should these relations be protected?
The formula I mentioned is relations based on the natural interests of both countries; this formula creates a specific protection for developing relations. International relations have always been complex; we cannot single out a period in human history to say, "You know what, relations were elementary." Relations are always complex. There is always a desire to do more, and it is this desire to do more that leads to development and growth.
It is essential to note that we are sensitive to the interests of the Islamic Republic of Iran, which are also sensitive to our own. We should focus on the fact that relations are based on natural interests, which makes our relations organic and alive and living and developing. In this sense, I tend to focus on positive factors in our relations with the Islamic Republic of Iran because if we focus on negative aspects, which… As you note, some factors have a negative impact; these factors are no secret, including the complex relations between the Islamic Republic of Iran and several Western countries with which we also have good relations. We try to consider these sensitive interests of the Islamic Republic of Iran and not create contradictions in our processes because the development of our relations with Iran stems from our natural interests.
- They say that your government is pro-Western. Does this policy not contradict... There is a concern that this process, pro-Westernism, will affect your relations with the Islamic Republic of Iran.
Our government has adopted and is implementing a balanced foreign policy, and this formulation does not imply or even exclude any policy of bias in the field of foreign policy. Therefore, the foreign policy of the Republic of Armenia is based and should be based more and more on the state interests of our country, and this is our general approach.
After the People's nonviolent velvet revolution in Armenia in 2018, these assessments sounded sharper and more frequent. But if we look back at the dynamics of relations between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran since 2018, let there be no immodesty. Still, the dynamics of the development of relations over the last seven years are not inferior to any previous seven years.
On the other hand, it should be noted that the Republic of Armenia has been a member state of the Council of Europe since 2000, for example. The Republic of Armenia, also by this organization, has robust ties with Europe; if by the West we mean Europe, Armenia is also a member of the Organization for Security and Cooperation in Europe. On the other hand, after the People's nonviolent Velvet Revolution of 2018, we have adopted an agenda of democratic reforms, and we are actively cooperating with the European Union, the Council of Europe, etc., on these reforms, and so on.
On the other hand, we also pay great attention to our regional policy, noting that each of the countries in our region has its vision of development, its model of governance, its political outlook and ideology, and we respect the sovereign right of each people and state to determine the content of its development. On the other hand, this regional diversity also creates opportunities for us to be integrated with the West and the East. We do not want our relations with the East to diminish or weaken; we want those relations to deepen. We want our relations with the Islamic world to continue to deepen. In this regard, our relations with the Islamic Republic of Iran are significant because, as I said, they stem from our balanced and balanced foreign policy.
I can ambitiously claim that the Islamic Republic of Iran is not threatened in our other relations. I hope and am sure that the Republic of Armenia is not threatened in the Islamic Republic of Iran's relations with other third parties. This understanding creates natural conditions for deepening our relations.
- I was asked, "If Western countries threaten the Islamic Republic of Iran, what will be your actions in that case?"
- It is necessary to clarify what you mean by threat. Still, we have said that the Republic of Armenia will not be involved in any action against the Islamic Republic of Iran. In other words, our natural and natural interests are precisely the factor that makes us mutually sensitive to each other's state interests. Iran's stability is essential to us, Iran's development is significant to us, and Iran's security is critical to us. There is no need to say why because it is so apparent.
I said that we are interested in more and more tourists from the Islamic Republic of Iran coming to the Republic of Armenia. I give the most straightforward example so that the audience can understand what I am saying, and I am not going into more complex content. We want more tourists from the Islamic Republic of Iran to come. When will this happen, when there is good natural economic development, stability, and security in the Islamic Republic of Iran? I gave this example, which is only a tiny part of what I said, although an essential part; I gave this example to show our perception of our relations with the Islamic Republic of Iran.
But on the other hand, we should also see the opportunities in each other. You spoke about unused opportunities, but it is also necessary to emphasize what these unused opportunities are. In particular, in the North-South trade and economic direction, for example, the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran have much greater potential for cooperation, and we are working on it now. On the other hand, the Republic of Armenia to the West and Iran to the north. This is the shortest, most reliable path for the Islamic Republic, and we are also discussing these topics with our partners in the Islamic Republic of Iran. These are issues that can be expressed if there is trust between the two countries and governments. And I am happy to state that we are recording at the highest level in our contacts that there is trust between the two countries' governments. Trust does not mean that we look at everything the same way or have the same interpretation of everything. No, trust means that we are mutually familiar with each other's thoughts regarding our and regional relations and have a particular understanding of those thoughts.
- You recently signed a strategic partnership agreement with the United States. Considering our bitter experience with such countries, how much hope do you express that it will be implemented?
As I have already said, within the logic of a balanced foreign policy, we are developing relations with all our partners. Our relations with the United States are also not new. Yes, we have signed a document on strategic partnership, which was signed quite recently. We must take this document as an agenda and try to implement it.
Moreover, it is essential to note that this is a public document, and I attach importance to this so that our intentions for our neighbors, partners, and region are transparent. We hope that this agreement will be implemented and brought to life. In the context of this cooperation, no threats will be created or increased for our region, but, on the contrary, the opportunities that have always existed will be emphasized more. This is, of course, not easy, but as I said, it has never been easy, and it will never be easy; you need to find ways, paths, and the will to create and use these opportunities.
The problem is not Armenia but the US, which is not fulfilling its commitments.
We consider our regional interests in all our relations and will continue to follow this approach.
- How do you assess European and US relations after Trump came to power?
A new administration was formed in the United States just a month ago. All countries are in an adaptation phase when creating a new administration and establishing relations with it. Relations with the new administration should be assessed only after this phase.
- Considering the challenges associated with the transit route from Azerbaijan to Nakhichevan, please tell us Armenia's general policy regarding this route, why it has not been signed yet, and what red lines exist in Armenia.
- Are you aware that we have developed the "Crossroads of Peace" project, mainly about unblocking all transport routes and economic ties in our region? Reopening the railway between Armenia and Azerbaijan is critical in this context. And, of course, in this context, the restoration of the railway connection from Azerbaijan to Azerbaijan, that is, or from Western Azerbaijan through the territory of the Republic of Armenia to Nakhichevan, and from the Republic of Armenia to Azerbaijan, or rather, through the territory of Nakhichevan to Armenia, is also essential.
Could I present a solution from Azerbaijan to Azerbaijan through the territory of Armenia and from Armenia to Armenia through Azerbaijan? We recently proposed that Azerbaijan solve this problem, and the first stage concerns the implementation of railway freight transportation. Of course, this problem should be solved regarding countries' territorial integrity, jurisdiction, and sovereignty. The solution that we have proposed fully satisfies this condition.
In addition, it is essential to satisfy the condition of implementing full, complete freight transportation, that is, these freight transportations are implemented, there are no obstacles, etc., and so on. Of course, the nuance here is that today, there is a connection from Azerbaijan to Nakhichevan through the territory of the Islamic Republic of Iran. We also say that, in essence, our ideas are such that the conditions that the Islamic Republic of Iran offers to Azerbaijan, we are also ready to provide the same conditions, of course, taking into account the peculiarity that, in this case, it is not only about railway freight transportation from Azerbaijan through the territory of Armenia to Azerbaijan but also from Armenia through the territory of Azerbaijan to Nakhichevan.
Of course, we are also ready to make certain simplifications based on reciprocity. However, it is essential to record what will happen if this project is implemented. This will also have a very positive impact on Armenia-Iran relations because, in this context, it means that both Azerbaijan and Armenia will be able to use each other's territories for international rail freight transportation.
If these channels are opened, we will have an Armenia-Iran railway, significantly strengthening our economic relations. At the same time, Azerbaijan will have the opportunity to have full-fledged rail freight transportation through the territory of the Republic of Armenia to Turkey and vice versa, which means that both Armenia and Azerbaijan will be fully integrated into the international rail network. But I want to say again that this will also significantly deepen trade and economic relations between Iran and Armenia.
Look when I say that the Republic of Armenia may be one of the shortest and most convenient routes to the West for the Islamic Republic of Iran. Still, today, we do not have the opportunity to carry out rail transportation. The issue of building an Armenia-Iran railway has been discussed for a long time. Still, due to the relief, such a railway requires enormous investments. In today's conditions, there is still no justification for the possible cargo transportation to compensate for this cost, even in the long term. But in the event of the implementation of the "Crossroads of Peace" project I mentioned, we will also have the opportunity to have a railway connection to the Persian Gulf, the Gulf of Oman, as well as to the Islamic Republic of Iran, through the territory of Armenia to the Black Sea, and then to the West.
This is a significant project, but we are very active and profound; we want this project to be implemented, yes, including from the western regions of Azerbaijan through the territory of Armenia to Nakhichevan and from Armenia, from Yeraskh to Meghri. Still, at the same time, I want to emphasize the critical international context. Today, there is a global crisis in international transportation, which is conditioned, among other things, by the situation around Ukraine. Today, considerable cargo awaits an opportunity to flow from West to East, from north to south. Suppose our regional transport and economic communications are opened. In that case, the volume of this cargo transportation will be so large that even the infrastructures of Armenia, the Islamic Republic of Iran, Azerbaijan, and Turkey will not be enough to serve this entire flow. This also provides an excellent opportunity to think about new infrastructure projects for regional cooperation.
- Some countries have expressed a particular opinion that third countries should control the roads at this crossroads or that it should be on the part of the UN. What is your opinion, and how do you assess it?
Suppose we translate the principles I mentioned a moment ago—sovereignty, jurisdiction, full respect for territorial integrity—and answer your question through this translation. In that case, the answer is as follows: the talk about third forces means the presence of...
- That is, they should be present there as observers on behalf of a third country.
- If we translate what I said, the talk about third forces is unacceptable for the Republic of Armenia. We do not see such a need; there is naturally no such need. Moreover, there is a lot of talk about it and some speculations. Still, I want to emphasize again that the Republic of Armenia has never undertaken any obligation, neither in writing nor orally, nor made any verbal agreement or agreed that our sovereignty, jurisdiction, or territorial integrity in our territory would be limited in any way, either by the logic of transport routes or in any other logic. Even if there are some allegations, they have no basis or relation to reality.
- You have announced that you will sign a peace treaty with Azerbaijan. Why has it not been signed yet?
We continue to work in that direction because we have yet to reach an agreement on two articles of the draft peace treaty.
- We are standing on the threshold of Nowruz, the Iranian New Year. What is your message to the people of Iran on this occasion?
- I wish the people of Iran prosperity, development, peace, and happiness, which I want for the people of Armenia and the Republic of Armenia. In other words, I wish the Islamic Republic of Iran and the people of Iran friendly, brotherly people, the same as I want for the Republic of Armenia and its people. And, of course, taking this opportunity, I would like to congratulate the Islamic Republic of Iran, its friendly people, and my colleagues from the Islamic Republic of Iran on this important holiday.