«Անհրաժեշտ է միայն Ադրբեջանի համաձայնությունը». վարչապետ
«Ադրբեջանի կողմից ամենահաճախ շահարկվողը կամ էսկալացվողը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հարցն է: Ադրբեջանն ասում է, թե Հայաստանը չի կատարում իր պարտավորությունները, հղում անելով այն ակնհայտ փաստի վրա, որ հաղորդակցության ուղիները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փակ են:
Նախ հարկավոր է ընդգծել, որ Հայաստանը ոչ մի միակողմանի պարտավորություն չունի: Երկու կողմերն են պարտավորվել միմյանց համար բացել բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունները: Այսօր Ադրբեջանի ոչ մի տրանսպորտային կամ տնտեսական կոմունիկացիա բաց չէ Հայաստանի կամ Հայաստանով անցնողների համար, ո՛չ ճանապարհ, ո՛չ երկաթուղի, ո՛չ խողովակաշար, ո՛չ էլեկտրահաղորդակցության գիծ, ո՛չ մալուխ:
Հայաստանի բոլոր ճանապարհները բաց են Ադրբեջանի համար: Դեռ 2022 թվականին Կառավարությունը շրջանառության մեջ է դրել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին սահմանային երեք կետ բացելու մասին որոշման նախագիծը, որն Ադրբեջանի բեռնատար և մարդատար ավտոմեքենաներին ՀՀ տարածք մուտք գործելու և ասենք՝ դեպի Նախիջևան և Թուրքիա երթևեկելու հնարավորություն տալու մասին է:
Այդ որոշումները չեն ընդունվել միայն Ադրբեջանի մերժողական դիրքորոշման պատճառով և ՀՀ Կառավարության կողմից կարող են ընդունվել մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում: Իհարկե, դեպի Նախիջևան մուտքի ենթակառուցվածքներ չկան և պետք է կառուցվեն, բայց դա նույնպես կարելի է բավական արագ անել:
Բայց հենց հիմա, զուտ ֆիզիկական ենթակառուցվածքի պատրաստության առումով, օրինակ, բեռնատարները կարող են Լաչին-Կոռնիձոր հատվածով Կոռնիձոր անցակետով մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետության տարածք, մեր ճանապարհներով երթևեկել մինչև Հայաստան-Թուրքիա սահման և Մարգարա անցակետով մուտք գործել Թուրքիա: Նույնը և հակառակ ուղղությամբ: Նման տարանցիկ բեռնափոխադրման համար անհրաժեշտ ֆիզիկական ենթակառուցվածքը հիմա էլ պատրաստ է, մնում է դե յուրե որոշում կայացնել: Մենք պատրաստ ենք նման որոշում կայացնել, եթե Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից կա հետաքրքրվածություն:
Մենք կապահովենք բեռնափոխադրումների անվտանգությունը, բայց եթե ադրբեջանցի վարորդների և բեռնատարների համար կա հոգեբանական բարդություն, այդ բեռնափոխադրումը կարող են կազմակերպել թուրքական բեռնատարները, որոնք մշտապես երթևեկել են և այսօր էլ ակտիվ երթևեկում են Հայաստանի ճանապարհներով: Դա կարող են անել նաև այլ երկրների բեռնատարներ:
Բայց ևս մեկ անգամ ուզում եմ պաշտոնապես արձանագրել, որ Հայաստանը երբեք, գրավոր կամ բանավոր որևէ պարտավորություն չի ստանձնել, չի համաձայնվել, նույնիսկ չի ակնարկել, որ սեփական տարածքում անվտանգության ապահովումը, այդ թվում՝ միջազգային կամ ադրբեջանական ուղևորափոխադրումների կամ բեռնափոխադրումների, պետք է կամ կարող է արտապատվիրակել այլ երկրի: Նման բան չի եղել, չկա պարզապես: Ընդհակառակը, Հայաստանը պարտավորվել է երաշխավորել անցման անվտանգությունը, ինչը և պատրաստ ենք անել:
Հայաստանը երբեք, գրավոր կամ բանավոր որևէ պարտավորություն չի ստանձնել, չի համաձայնվել, նույնիսկ չի ակնարկել, որ կարող է համաձայնվել իր ինքնիշխանության, իրավազորության կամ տարածքային ամբողջականության որևէ սահմանափակման, ներառյալ Արևմտյան Ադրբեջանից ՀՀ տարածքով Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն հաղորդակցության հարցում:
Արևմտյան Ադրբեջանից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն հաղորդակցությունը տարածաշրջանի հաղորդուղիների թեմայի մեջ ենթաթեմա է, և այստեղ էլ Հայաստանը երբեք խոչընդոտ չի հարուցել:
Ավելին, այս հարցում էլ մաքսիմալ կրեատիվ ու ճկուն ենք եղել և շարունակում ենք լինել: 2022 թվականին, հասցեագրելով Ադրբեջանի մտահոգությունները, առաջարկել ենք փոխադարձության սկզբունքով միջազգային մասնագիտացված կազմակերպության արտապատվիրակել սահմանի անցման ժամանակ քաղաքացիների անձնագրային և բեռների մաքսային և այլ հսկողության front գործառույթը: Ադրբեջանը չի համաձայնել:
Հիմա էլ, հաշվի առնելով Ադրբեջանի պնդումը, թե երկարատև հակամարտության պատճառով Ադրբեջանի քաղաքացիները կխուսափեն ՀՀ սահմանային և մաքսային հսկողությունն անցնել, առաջարկել ենք այս փուլում Զանգելան-Մեղրի-Օրդուբադ և հակառակ ուղղությամբ, Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի և հակառակ ուղղությամբ հաղորդակցության բացումը սկսել երկաթուղային բեռնափոխադրումներից: Ընդ որում, գրավոր առաջարկել ենք տարբերակ, որ չի նսեմացնում կողմերից ոչ մեկի ինքնիշխանությունը, իրավազորությունը և տարածքային ամբողջականությունը: Եթե Բաքվի մտահոգությունը Նախիջևանի հետ և հակառակ ուղղությամբ հուսալի բեռնափոխադրումներ ապահովելն է, այդ հարցը լուծված է: Մնում է Ադրբեջանը ասի՝ այո: Որոշ ժամանակ էլ կտևի ՀՀ տարածքում Նռնաձոր-Կարճևան երկաթուղու կառուցումը: Երասխ-Նախիջևանի հետ սահման հատվածում նույնպես երկաթուղու մի կարճ կտոր պետք է կառուցվի, բայց սա Հայաստան-Հայաստան և Ադրբեջան-Թուրքիա երկաթուղային կապի համար է անհրաժեշտ, և այս աշխատանքն էլ կարելի է արագ անել:
Նույն սկզբունքով պատրաստ ենք Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի, մալուխների տարանցում տրամադրել: Անհասկանալի է, թե ինչու են այս առաջարկները մերժվում Ադրբեջանի կողմից: Հույս ունեմ՝ ոչ էսկալացիայի կեղծ առիթ կառուցելու համար:
Ադրբեջանը նաև հայտարարում է, որ եթե Հայաստանը դեպի Նախիջևան ճանապարհ չտրամադրի, իրենք Արևմտյան Ադրբեջան-Նախիջևան կապը կապահովեն Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով: Քավ լիցի, մենք դեմ չենք, դա ԻԻՀ և Ադրբեջանի հարաբերությունների և իրենց որոշման հարցն է:
Բայց նաև հստակ լինելու համար արձանագրում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է այն նույն իրավական պայմաններով Արևմտյան Ադրբեջանից դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն անցում տրամադրել, ինչ պայմաններով Իրանն է առաջարկում:
Ադրբեջանը սրան ի պատասխան ասում է, թե անցումը անխոչընդոտ պետք է լինի: Այսինքն, Իրանով անցումը խոչընդոտվա՞ծ է, չէ՞ որ մենք ասում ենք նույն իրավական պայմաններով պատրաստ ենք տրամադրել նույն անցումը:
Փոխադարձության սկզբունքով պատրաստ ենք անցման ընթացակարգերի որոշ պարզեցումներ և ինքնաշխատ մեխանիզմների ներդրում իրականացնել: Ինչու՞ է ուրեմն Ադրբեջանը մերժում մեր այս կառուցողական առաջարկները:
Իմ համոզմունքը հստակ է. տարածաշրջանային բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների բացումը, ներառյալ նաև Արևմտյան Ադրբեջանից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ, Հայաստանի Հանրապետության Մեղրիից-Երասխ Ադրբեջանի (Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության) տարածքով և հակառակ ուղղությամբ, ամբողջությամբ նախապատրաստված է և դրա իրագործման համար անհրաժեշտ է միայն Ադրբեջանի համաձայնությունը»,- գրել է նա։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan published an article in Armenpress.
"The most frequently exploited or escalated issue by Azerbaijan is the issue of regional communications. Azerbaijan says that Armenia is not fulfilling its obligations, indicating that the communication routes between Armenia and Azerbaijan are closed.
First of all, it should be emphasized that Armenia does not have any unilateral obligations. Both sides have committed to opening all transport and economic communications for each other. Today, no transport or economic communication in Azerbaijan is open to Armenia or those passing through Armenia, nor is there a road, railway, pipeline, power line, or cable.
All roads in Armenia are open to Azerbaijan. Back in 2022, the Government circulated a draft decision on opening three border points on the Armenia-Azerbaijan border, which would allow Azerbaijani trucks and passenger cars to enter the territory of Armenia and, say, travel to Nakhichevan and Turkey.
These decisions were not made only because of Azerbaijan's refusal; the Government of Armenia may adopt them in a week or two. Of course, there is no infrastructure for entering Nakhichevan, and it needs to be built, but that can also be done quite quickly.
But right now, in terms of the readiness of the physical infrastructure, for example, trucks can enter the territory of the Republic of Armenia through the Lachin-Kornidzor section through the Kornidzor checkpoint, travel along our roads to the Armenia-Turkey border and enter Turkey through the Margara checkpoint—the same in the opposite direction. The physical infrastructure necessary for such transit cargo transportation is ready now, but it remains to make a de jure decision. We are prepared to make such a decision if there is interest from Azerbaijan and Turkey.
We will ensure cargo transportation safety, but if there is a psychological complication for Azerbaijani drivers and trucks, Turkish lorries can organize such transportation. These lorries have always traveled and are still actively traveling on Armenian roads today. Trucks from other countries can also do this.
But once again, I want to officially record that Armenia has never, in writing or orally, undertaken any obligation, agreed, or even hinted that ensuring security in its own territory, including international or Azerbaijani passenger or cargo transportation, should or could be outsourced to another country. There has been no such thing; there simply is no such thing. On the contrary, Armenia has undertaken to guarantee the security of the passage, which we are ready to do.
Armenia has never undertaken any obligation, written or oral, has not agreed, and has not even hinted that it could agree to any limitation of its sovereignty, jurisdiction, or territorial integrity, including on the issue of communication from Western Azerbaijan through the territory of the Republic of Armenia to the Autonomous Republic of Nakhichevan.
Communication from Western Azerbaijan through the territory of the Republic of Armenia to the Autonomous Republic of Nakhichevan is a sub-topic in the topic of regional communication routes. Armenia has never posed an obstacle here, either.
Moreover, we have been and continue to be maximally creative and flexible in this issue. In 2022, addressing Azerbaijan's concerns, we proposed the establishment of an international specialized organization on the principle of reciprocity to outsource the front function of passport, customs, and other control of citizens and cargo during border crossing. Azerbaijan disagreed.
Now, taking into account Azerbaijan's claim that due to the long-standing conflict, Azerbaijani citizens will avoid passing through the RA border and customs control, we have proposed at this stage to start opening the communication in the Zangelan-Meghri-Ordubad and vice versa, and in the Yeraskh-Ordubad-Meghri and vice versa directions with railway freight transportation. Moreover, we have proposed an option that does not undermine any parties' sovereignty, jurisdiction, and territorial integrity. If Baku's concern is to ensure reliable cargo transportation to and from Nakhichevan, that issue is resolved. All that remains is for Azerbaijan to say yes. The construction of the Nrnadzor-Karchhevan railway on the territory of the Republic of Armenia will take some time. A short section of the railway should also be built on the border with Yeraskh-Nakhichevan, but this is Armenia-Armenia and Azerbaijan-Turkey. It is necessary for the railway connection, and this work can be done quickly.
On the same principle, we are ready to provide transit for pipelines, power lines, and cables from Azerbaijan to Nakhichevan. It is unclear why Azerbaijan rejected these proposals. I hope not to create a false pretext for escalation.
Azerbaijan also declares that if Armenia does not provide a road to Nakhichevan, it will provide the Western Azerbaijan-Nakhichevan connection through the territory of the Islamic Republic of Iran. This is no problem; we are not against it. It is a matter of relations between Iran and Azerbaijan and their decision.
However, to be clear, the Republic of Armenia is ready to provide passage from Western Azerbaijan to the Nakhichevan Autonomous Republic under the same legal conditions Iran offers.
In response, Azerbaijan says that the passage should be unhindered. In other words, is the passage through Iran hindered? After all, we say that we are ready to provide the same passage under the same legal conditions.
On the principle of reciprocity, we are ready to implement some simplifications of the passage procedures and the introduction of automated mechanisms. Why does Azerbaijan reject these constructive proposals?
My conviction is clear: the opening of all regional economic and transport communications, including from Western Azerbaijan through the territory of the Republic of Armenia to the Nakhichevan Autonomous Republic and vice versa, from the Republic of Armenia to Meghri-Yeraskh through the territory of Azerbaijan (Nakhichevan Autonomous Republic) and vice versa, is fully prepared and only Azerbaijan's consent is necessary for its implementation," he wrote.