«Չորս տարվա ընթացքում 150-ից ավելի գերի հետ ենք բերել». Ալեն Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, թե 152 հաստատված գերի է եղել, և նրանց բանակցությունների, տարբեր միջնորդների միջամտությամբ վերադարձրել են։
«Չորս տարվա ընթացքում 150-ից ավելի գերի հետ ենք բերել, հիմա մնացել է հաստատված 23 հոգի, որոնցից 11-12-ը Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներն են»,- ասել է նա։
Ըստ ԱԺ նախագահի, մնացած գերիների վերադարձի խնդիրը Հայաստանի համար առաջնային է, և այդ հարցերը քննարկվում են բոլոր հնարավոր հարթակներում. «Իրենք մեր հայրենակիցներն են, և իրենց վերադարձի հետ կապված բոլոր քայլերն արվել են ու արվելու են»։ Նա նշել է, թե հաշվի առնելով, թե ինչ հեռահար նպատակներ կան այդ դատավարություններն իրականացնելով, «Այս փուլում շատ դժվար է լինելու, բայց դա չի նշանակում, որ փորձերն ու աշխատանքներն այդ ուղղությամբ չեն շարունակվելու»։
Սիմոնյանը նաև նշել է, թե Բաքուն գերիների «լծակն» օգտագործել և շարունակելու է օգտագործել «քաղաքական առևտուր անելու համար, ինչն արվեց COP-29-ի ժամանակ»։ «Կարելի է անընդհատ մանիֆեստային, կենացային, լավը թվալու համար տեսախցիկների առաջ ասել բացարձակ ճշմարտություններ, բայց դրանք գործնական բան չունեն»,- շեշտել է նա։

"We have brought back more than 150 prisoners in four years." Alen Simonyan
NA Speaker Alen Simonyan announced that 152 confirmed captives were returned through negotiations and the intervention of various mediators.
"Over the past four years, we have brought back more than 150 captives; now there are 23 confirmed ones left, 11-12 of whom are former leaders of Karabakh," he said.
According to the NA Speaker, Armenia prioritizes the return of the remaining captives and is discussing this issue on all possible platforms. "They are our compatriots, and all steps related to their return have been taken and will be taken." He noted that considering the long-term goals of conducting these trials, "It will be tough at this stage, but that does not mean that attempts and work in that direction will not continue."
Simonyan also noted that Baku has used and will continue to use the "lever" of captives "to make political bargains, as it did during COP-29. "You can constantly state manifestos, toasts, and utter absolute truths in front of cameras to seem good, but they have no practical value," he emphasized.