Ընդգծվել է ՀՀ-ում անցկացվելիք COP17-ի առանձնահատուկ կարևորությունը
Մարտի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շումեյքերին։
Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է Աստրիդ Շումեյքերին Հռոմում Կոնվեցիայի կողմերի 16-րդ հանդիպման (COP16) հաջող անցկացման կապակցությամբ, որին ՀՀ պատվիրակությունը ևս ակտիվ ներգրավված էր: ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի համար մեծ պատասխանատվություն է հյուրընկալելու հաջորդ՝ COP17 համաժողովը՝ տեղեկացնելով, որ արդեն իսկ ձեռնարկվել են մի շարք քայլեր այն հաջողությամբ անցկացնելու համար:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է իրականացվող և ընթացիկ աշխատանքներն՝ ընդգծելով, որ դրանց համակարգումն իրականացվում է ՀՀ կառավարության մակարդակով՝ ներգրավելով շահագրգիռ բոլոր շրջանակներին: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է համաժողովի արդյունավետ և ներառական կազմակերպումը և այդ գործում միջազգային գործընկերների, այդ թվում նաև՝ Կոնվենցիայի քարտուղարության հետ սերտ փոխգործակցության կարևորությունը:
Աստրիդ Շումեյքերը նշել է. «Մեզ համար շատ կարևոր է տեսնել առաջիկա երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի՝ որպես կենսաբազմազանության առաջամարտիկ առաջխաղացումը համաշխարհային ասպարեզում: Այսօրվանից մենք մեկ թիմ ենք, պետք է ձեռք ձեռքի տված աշխատենք, որպեսզի COP17-ն իրապես հաջողություն ունենա: Մենք շատ լավատեսորեն ենք տրամադրված, որ այն կլինի հաջողված համաժողով, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանող մարդկանց համար հրաշալի հնարավորություն՝ բացահայտելու Հայաստանը և ծանոթանալու ձեր մշակույթին»:
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է COP17-ի առանձնահատուկ կարևորությունը՝ հաշվի առնելով, որ այն կլինի Կոնվենցիայի ներքո մշակված Կյունմինգ-Մոնրեալի կենսաբազմազանության համաշխարհային շրջանակի առաջին գլոբալ վերանայումը:
Զրուցակիցները քննարկել են COP17-ի օրակարգի, այդ թվում՝ բովանդակային առաջնահերությունների ձևավորման, ներառականության ապահովման, ինչպես նաև հանրային իրազեկվածության բարձրացման հարցեր:

The special importance of COP17 to be held in Armenia was emphasized
On March 3, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received Astrid Schumaker, Executive Secretary of the UN Convention on Biological Diversity.
Minister Mirzoyan congratulated Astrid Schumaker on successfully holding the 16th Meeting of the Parties (COP16) to the Convention in Rome, in which the RA delegation was also actively involved. The RA Foreign Minister noted that Armenia has a great responsibility to host the next COP17 conference and informed that a number of steps have already been taken to successfully hold it.
Ararat Mirzoyan presented the ongoing work, emphasizing that coordination is carried out at the RA Government level, involving all interested circles. The RA Foreign Minister emphasized the effective and inclusive organization of the conference and the importance of close cooperation with international partners, including the Convention Secretariat.
Astrid Schumaker noted: “It is essential for us to see Armenia’s advancement as a biodiversity pioneer on the global stage over the next two years. From today on, we are one team; we must work hand in hand to make COP17 a true success. We are very optimistic that it will be a successful conference and a wonderful opportunity for people from all over the world to discover Armenia and get to know your culture.”
At the meeting, both sides emphasized the special importance of COP17, considering that it will be the first global review of the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework developed under the Convention.
The interlocutors discussed the COP17 agenda, including the formation of substantive priorities, ensuring inclusiveness, and raising public awareness.