ԱԺ պատգամավորները կգործուղվեն Փարիզ
Հայաստանի Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ կգործուղվեն Ֆրանսիայի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստերին․ այս մասին տեղեկացնում ենք ԱԺ նախագահի կարգադրությունից:
«Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին օրենքի 5-րդ հոդվածի 5-րդ մասով` կարգադրում եմ.
1. Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Մոնիտորինգի, ինչպես նաեւ Քաղաքական եւ ժողովրդավարության հարցերի հանձնաժողովների նիստերի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2025 թվականի մարտի 3-6-ը Փարիզ (Ֆրանսիայի Հանրապետություն) գործուղել ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն ՌՈՒԲԻՆՅԱՆԻՆ:
2. Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ)  Իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2025 թվականի մարտի 2-4-ը Փարիզ (Ֆրանսիայի Հանրապետություն) գործուղել ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ, Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր ՎԱՐԴԱՆՅԱՆԻՆ:
3. Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Միգրացիայի, փախստականների եւ տեղահանված անձանց հարցերի հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2025 թվականի մարտի 10-12-ը Փարիզ (Ֆրանսիայի Հանրապետություն) գործուղել ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Արուսյակ ՋՈՒԼՀԱԿՅԱՆԻՆ:
4. Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Մշակույթի, գիտության, կրթության եւ լրատվամիջոցների հարցերի հանձնաժողովի նիստի  աշխատանքներին մասնակցելու համար 2025 թվականի մարտի 11-13-ը Փարիզ (Ֆրանսիայի Հանրապետություն) գործուղել ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ Արմեն ՌՈՒՍՏԱՄՅԱՆԻՆ եւ Սոնա ՂԱԶԱՐՅԱՆԻՆ:
5. Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դ. ԱՌԱՔԵԼՅԱՆԻՆ՝  գործուղման հետ կապված ճանապարհածախսի, օրապահիկի, ինչպես նաեւ  գիշերավարձի՝ ըստ փաստացի  կատարած ծախսերը հավաստող փաստաթղթերի վճարումը կատարել Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեով Ազգային ժողովին այդ նպատակի համար հատկացված միջոցների հաշվին՝ հաշվի առնելով Ազգային ժողովի նախագահի 2024 թվականի դեկտեմբերի 23-ի «Ազգային ժողովի պատգամավորների եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմի աշխատողների՝ օտարերկրյա պետություններ գործուղումների կազմակերպման եւ գործուղման ծախսերի հատուցման կարգը հաստատելու մասին եւ Ազգային ժողովի նախագահի 2018 թվականի մայիսի 1-ի Կ-127-Ա կարգադրությունն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» Կ-364-Ա կարգադրության պահանջները:

Депутаты НС будут командированы в Париж
Группа депутатов Национального собрания Республики Армения будет командирована во Французскую Республику для участия в заседаниях Парламентской ассамблеи Совета Европы. Об этом сообщается в распоряжении председателя Национального собрания:
«Руководствуясь частью 5 статьи 5 Закона Республики Армения «О гарантиях деятельности депутата Национального собрания», постановляю:
Для участия в работе заседаний Комитета по мониторингу, а также Комитета по политическим вопросам и демократии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) командировать с 3 по 6 марта 2025 года в Париж (Французская Республика) руководителя делегации Национального собрания в ПАСЕ, заместителя председателя Национального собрания Рубена Рубиняна.
Для участия в работе заседания Комитета по правовым вопросам и правам человека Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) командировать с 2 по 4 марта 2025 года в Париж (Французская Республика) члена делегации Национального собрания в ПАСЕ, председателя Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания Владимира Варданяна.
Для участия в работе заседания Комитета по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) командировать с 10 по 12 марта 2025 года в Париж (Французская Республика) члена делегации Национального собрания в ПАСЕ, депутата Национального собрания Арусяк Джулхакян.
Для участия в работе заседания Комитета по вопросам культуры, науки, образования и СМИ Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) командировать с 11 по 13 марта 2025 года в Париж (Французская Республика) членов делегации Национального собрания в ПАСЕ, депутатов Национального собрания Армена Рустамяна и Сону Казарян.
Руководителю аппарата Национального собрания — генеральному секретарю Д. Аракеляну: оплатить расходы, связанных с командировкой, включая транспортные расходы, суточные и стоимость проживания на основании документов, подтверждающих фактически понесенные расходы, произвести за счет средств, выделенных Национальному собранию на эти цели в государственном бюджете Республики Армения на 2025 год, с учетом требований Распоряжения Председателя Национального собрания от 23 декабря 2024 года № К-364-А «Об утверждении порядка организации командировок депутатов Национального собрания и работников аппарата Национального собрания в иностранные государства и возмещения расходов на командировки, а также о признании утратившим силу Распоряжения Председателя Национального собрания от 1 мая 2018 года № К-127-А».