Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը հետևում է Բաքվի դատավարություններին
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են. «Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում նաև Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործերով դատաքննության ընթացքի առնչությամբ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը հիշեցման կարգով հայտնում է, որ դեռևս 2021-2024 թվականներին Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար մեղադրվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց կյանքի իրավունքի, խոշտանգումից և այլ դաժան և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու,  արդար դատաքննության, ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների, ինչպես նաև մի շարք այլ իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված միջպետական գանգատներ են ներկայացվել և՛ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, և՛ Արդարադատության միջազգային դատարան։
2025 թվականի հունվար ամսին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջոցով ստացվել են վերը նշված անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ և լուսանկարներ, որոնք փոխանցվել են հարազատներին: Ի պատասխան՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ս.թ. փետրվարի 27-ին ներկայացրել է իր դիտարկումները ադրբեջանական կողմից ներկայացված դիրքորոշումների և տեղեկությունների վերաբերյալ՝ պահանջելով Ադրբեջանին պարտավորեցնել առավել մանրամասն տեղեկատվության տրամադրում: Միաժամանակ, Դատարանի ուշադրությունն է հրավիրվել Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ իրականացվող դատավարությունում տեղ գտնող խախտումների և նրա առողջական վիճակի վատթարացման վրա, և պահանջվել է լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Վերոնշյալի համատեքստում հիշեցնում ենք, որ այս պաՌահին ուժի մեջ են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի, նոյեմբերի 3-ի,  դեկտեմբերի 11-ի և 23-ի, 2021 թվականի փետրվարի 17-ի, 2023 թվականի նոյեմբերի 21-ի և 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ի որոշումները, որոնք ընդունվել են միջանկյալ միջոցի կիրառման ընթացակարգի շրջանակում և վերաբերում են, ի թիվս այլնի, գերեվարված անձանց, այդ թվում այս պահին Ադրբեջանում գտնվող աձանց իրավունքների պաշտպանությանը:
Շարունակում է նաև ուժի մեջ մնալ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, որով Դատարանը, Ադրբեջանի դեմ կիրառելով ժամանակային միջոցներ, ի թիվս այլնի, սահմանել է, որ Ադրբեջանը պարտավոր է 2020թ. պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված և Ադրբեջանում պահվող բոլոր անձանց պաշտպանել բռնությունից և մարմնական վնասվածքներից, ինչպես նաև ապահովել նրանց անվտանգությունը և օրենքի առջև հավասարությունը։ Միաժամանակ, իր 2022թ. հոկտեմբերի 12-ի որոշմամբ Դատարանն արձանագրել և ի գիտություն է ընդունել Ադրբեջանի հանձնառությունն՝ ապահովելու 2021թ․ դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ սահմանված վերոնշյալ պարտավորությունների կատարումը Ադրբեջանում պահվող ցանկացած հայազգի անձի նկատմամբ:
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը հետևում է այս օրերին Ադրբեջանում ընթացող դատավարություններին։ Տեղեկացնում ենք, որ ըստ սահմանված ընթացակարգի Եվրոպական դատարան և Արդարադատության միջազգային դատարան կներկայացվեն անհրաժեշտ լրացուցիչ ապացույցներ և պահանջներ»։

The Office of the Representative for International Legal Affairs is following the trials in Baku
The Office of the Representative for International Legal Affairs reports: "Regarding the ongoing criminal proceedings against all Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan, including Ruben Vardanyan, the Office of the Representative for International Legal Affairs would like to remind you that as early as 2021-2024, the Republic of Armenia filed interstate complaints with both the European Court of Human Rights and the International Court of Justice to protect the rights to life, freedom from torture and other cruel and degrading treatment, fair trial, liberty and personal integrity, as well as several other rights of all Armenian prisoners of war and civilians illegally accused in Azerbaijan.
In January 2025, information and photographs regarding the persons mentioned above were received from the European Court of Human Rights, and they were rehired and transferred to their relatives. In response, the Republic of Armenia On February 27, the Court submitted its observations on the positions and information presented by the Azerbaijani side, demanding that Azerbaijan be obliged to provide more detailed information. At the same time, the Court was drawn to the violations in the trial of Ruben Vardanyan and the deterioration of his health, and additional information was requested.
In the context of the above, we recall that the decisions of the European Court of Human Rights of September 27, November 3, December 11 and 23, February 17, 2021, November 21, 2023, and November 6, 2024, which were adopted within the framework of the procedure for the application of an interim measure and relate, among other things, to the protection of the rights of captives, including those currently in Azerbaijan, are still in force.
The decisions of the International Court of Justice of The decision of December 7, 2021, by which the Court, applying interim measures against Azerbaijan, established, among other things, that Azerbaijan is obliged to protect all persons captured and held in Azerbaijan during and after the war in 2020 from violence and bodily harm, as well as to ensure their safety and equality before the law. At the same time, by its decision of October 12, 2022, the Court recorded and took note of Azerbaijan's commitment to ensure the fulfillment of the obligations mentioned above set out in the decision of December 7, 2021, in respect of any person of Armenian origin held in Azerbaijan.
The Office of the Representative for International Legal Affairs follows the ongoing trials in Azerbaijan. We inform you that the necessary additional evidence and claims will be submitted to the European and International Court of Justice by the established procedure.