Գրիգորյանը մանրամասներ է հայտնել խաղաղության պայմանագրի բանակցություններից
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին՝ նշելով, որ դրանում դիտորդական առաքելության մասին խոսք չկա, այլ ընդհանուր ձևակերպում է երրորդ ուժերի ներկայության մասին․
«Սա կարող է վերաբերել նաև Եվրամիությանը, բայց կոնկրետ ԵՄ դիտորդական առաքելության մասին որևէ խոսք չկա խաղաղության պայմանագրում»,- ասել է նա։
Գրիգորյանը շեշտել է, որ 15 հոդվածները կարողացել են համաձայնեցնել երկար տարիների աշխատանքի արդյունքում․
«Վերջին երկուսը դեռևս չի հաջողում, բայց Հայաստանը շարունակելու աշխատել այն ուղղությամբ, որ կարողանանք վերջնականացնել այս երկու հոդվածը ևս: Հիմա մենք քննարկումներ ենք իրականացնում, և երբ պատրաստ լինենք, կուղարկենք մեր պատասխանը»։
Նա նշել է, որ այդ երկու հարցերի շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի մոտեցումները «դեռևս համաձայնություն չեն գտել բանակցային գործընթացում»․ «Եվ մենք, և ադրբեջանական կողմը հրապարակային խոսել ենք․ հարցերից մեկը վերաբերում է երրորդ ուժերի ներկայությանը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, ինչպես նաև, այսպես կոչված, դիվանագիտական պատերազմի ավարտին»։
Հարցին՝ ի՞նչ է պահանջում Ադրբեջանը, Գրիգորյանը պատասխանել է. «Այստեղ պահանջի հարց չէ, այստեղ մոտեցումները, ինչպես բանակցություններում լինում է հաճախ, տարբեր են և լուծում չեն գտել մինչև այս պահը»:

Grigoryan revealed details from the peace treaty negotiations
At a briefing with reporters, Security Council Secretary Armen Grigoryan discussed the negotiations on the peace treaty, noting that it does not mention an observation mission but rather a general formulation about the presence of third forces.
"This may also apply to the European Union, but there is no mention of a specific EU observation mission in the peace treaty," he said.
Grigoryan emphasized that 15 articles were agreed upon due to many years of work.
"The last two are still unsuccessful, but Armenia will continue to work towards finalizing these two articles. We are currently conducting discussions, and when we are ready, we will send our response."
He noted that the approaches of Armenia and Azerbaijan on these two issues "have not yet found agreement in the negotiation process." "Both we and the Azerbaijani side have spoken publicly. One of the issues concerns the presence of third forces on the Armenia-Azerbaijan border and the end of the so-called diplomatic war."
When asked what Azerbaijan demands, Grigoryan replied: "It's not a question of demands here; the approaches here, as is often the case in negotiations, are different and have not found a solution so far."