Բռնության քաղաքականության շրջափուլերը շարունակվեցին ընդհուպ մինչև 2023 թ սեպտեմբեր. ԱԳՆ
«1988թ. այս օրերին՝ փետրվարի 27-29-ը, Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում իրականացվեց ոճրագործությունների շարք, որը նախանշեց այդ պետության տարածքում պետական անթաքույց հովանավորությամբ և ուղղորդմամբ հայերի դեմ լայնածավալ ջարդերի սկիզբը՝ տասնամյակներ շարունակվող ճնշումներն ու հետապնդումները վերածելով բացահայտ և զանգվածային բռնության։
Սումագայիթում հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների զանգվածային սպանությունները և խոշտանգումները շարունակվեցին Բաքվում, Կիրովաբադում և Մարաղայում՝ նույն օրինաչափություններով և զարհուրելի դաժանությամբ։ Այդ իրադարձությունների հետևանքով հարյուրավոր հայեր սպանվեցին, շուրջ կես միլիոն հայ ենթարկվեց բռնի տեղահանության:
Բռնության քաղաքականության շրջափուլերը շարունակվեցին ընդհուպ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, երբ ամբողջությամբ էթնիկ զտման ենթարկվեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը:
Վերհիշելով այս իրադարձությունները՝ մենք ամեն տարի հարգանքի տուրք ենք մատուցում դրանց անմեղ զոհերի հիշատակին: Միաժամանակ հավատում ենք, որ այս իրադարձությունները միայն ոգեկոչման ամսաթվեր չեն, այլ պահեր` արժևորելու թշնամանքի հաղթահարման անհրաժեշտությունն՝ ապագայում դրա դրսևորումների կրկնությունը բացառելու նպատակով»,- ասված է հայտարարության մեջ։

The cycles of violent politics continued until September 2023. MFA
“On these days of 1988, on February 27-29, a series of crimes were committed in the city of Sumgait, Azerbaijan, which marked the beginning of large-scale massacres against Armenians in that country with the undisguised state sponsorship and direction, turning decades of oppression and persecution into open and mass violence.
The mass murders and torture of citizens of Armenian origin in Sumgait continued in Baku, Kirovabad, and Maragha with the same regularities and horrific cruelty. As a result of these events, hundreds of Armenians were killed, and about half a million Armenians were forcibly displaced.
The cycles of the policy of violence continued until September 2023, when the Armenian population of Nagorno-Karabakh was completely ethnically cleansed.
We pay tribute to the memory of their innocent victims every year by recalling these events. At the same time, we believe that these events are not just dates of commemoration but moments to appreciate the need to overcome hostility in order to exclude its recurrence in the future,” the statement said.