Նիկոլ Փաշինյանն ու Վլադիմիր Պուտինը երկու հանդիպում և երկու հեռախոսազրույց են ունեցել
Նշված է, որ 2024թ ընթացքում շարունակվել է ՌԴ-ի հետ բարձրագույն և բարձր մակարդակներով երկխոսությունը: «Տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի 2 հանդիպում և 2 հեռախոսազրույց։ Տեղի է ունեցել նաև ՀՀ վարչապետի և ՌԴ կառավարության նախագահի 1 հանդիպում»,- ասված է հաշվետվության մեջ:
Նշված է, որ վարչապետ Փաշինյանը Կազանում մասնակցել է ԲՐԻԿՍ անդամ պետությունների ղեկավարների «АУТРИЧ»/«БРИКС ПЛЮС» ընդլայնված ձևաչափով հանդիպմանը.
«Հայաստանը և Ռուսաստանը ակտիվ գործակցել են ԵԱՏՄ և ԱՊՀ շրջանակներում: 2024 թվականի արդյունքներով ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 12,4 մլրդ ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար՝ 2023 թվականի համեմատ աճելով 56,5%-ով»,- նշված է փաստաթղթում:

Nikol Pashinyan and Vladimir Putin had two meetings and two phone conversations
It is noted that during 2024, the dialogue with Russia at the highest levels continued. "Two meetings and two telephone conversations took place between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin. One meeting also took place between the Prime Minister of the Republic of Armenia and the Prime Minister of the Russian Federation," the report says.
It is noted that Prime Minister Pashinyan participated in the expanded meeting of the heads of the BRICS member states in Kazan in the "OUTREACH"/"BRICS PLUS" format.
"Armenia and Russia have actively cooperated within the EAEU and the CIS framework. According to the results of 2024, the trade turnover between the Republic of Armenia and the Russian Federation amounted to about 12.4 billion US dollars, increasing by 56.5% compared to 2023," the document states.