Մտքեր են փոխանակվել 2026թ. Երևանում հյուրընկալվելիք համաժողովի վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ փետրվարի 25-ին Ժնևում՝ ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել Նորվեգիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Անդրեաս Մոցֆելդ Կրավիկի հետ:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների գործընթացը՝ այս համատեքստում կարևորելով Նորվեգիայի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտներին ցուցաբերվող աջակցությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Նորդիկ-Բալթյան երկրների միջև ձևավորված համագործակցությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի հետաքրքրությունն ամրապնդելու և էլ ավելի խորացնելու առկա կապերը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև 2026թ. Երևանում հյուրընկալվելիք ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումները, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ տեսլականը:

Thoughts were exchanged on the conference to be hosted in Yerevan in 2026
The RA Ministry of Foreign Affairs reports that on February 25, in Geneva, within the framework of the 58th UN Human Rights Council session, RA Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan met with Norwegian State Secretary Andreas Motzfeldt Kravik.
Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan presented to his interlocutor the ongoing reform process in Armenia, emphasizing the support Norway provides to Armenia's democratic institutions.
The RA Deputy Foreign Minister highly appreciated the cooperation between Armenia and the Nordic-Baltic countries, emphasizing Armenia's interest in strengthening and further deepening existing ties.
During the meeting, thoughts were exchanged on the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity, to be hosted in Yerevan in 2026.
The Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia presented to his counterpart the latest developments in the South Caucasus, the Republic of Armenia's vision for normalizing Armenia-Azerbaijan relations, and the unblocking of regional communications.