Շրջանառության է դրվել Նորարարության հայկական հիմնադրամի հայեցակարգը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի երրորդ նիստը:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, խորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է նախորդ նիստի արդյունքներով կատարված աշխատանքները: Նախանշվել են 5 ուղղություններ՝ Արհեստական բանականություն, Ռոբոտատեխնիկա, ավիատիեզերական տեխնոլոգիաներ, Միկրոէլեկտրոնիկա, կիսահաղորդիչներ, Քվանտային տեխնոլոգիաներ, Բիոտեխնոլոգիա, կյանքի գիտություն: Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ են գործիքներ նախանշված ուղղություններով ռազմավարական ծրագրերի կազմման և պետական ընթացակարգերին համապատասխանեցման մեխանիզմ ունենալու համար: Ըստ այդմ՝ աշխատանքային խմբի կողմից կազմվել և շրջանառության է դրվել Նորարարության հայկական հիմնադրամի հայեցակարգը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են հիմնադրամի կանոնադրական նպատակները, ինչպես նաև գործառույթներն ու կառավարման կարգը: Անդրադարձ է կատարվել հիմնադրամի կառավարման խորհրդի՝ պետություն-մասնավոր համամասնությանն ու ձևաչափին, հիմնադրամի աշխատանքին և հաշվետվության մեխանիզմներին: Ներկայացված հարցերի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հիմնադրամի աշխատանքի արդյունավետ կազմակերպումը և այդ համատեքստում ընդգծել շահագրգիռ կողմերի ինտենսիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось третье заседание Совета по развитию науки и технологий Армении при премьер-министре РА.
Заместитель председателя Национального собрания, председатель исполнительного комитета совета Акоп Аршакян представил результаты работы, выполненной по итогам предыдущего заседания. Были обозначены 5 направлений: искусственный интеллект, робототехника, аэрокосмические технологии, микроэлектроника и полупроводники, квантовые технологии, биотехнологии и науки о жизни. Акоп Аршакян подчеркнул необходимость наличия инструментов для разработки стратегических программ по обозначенным направлениям и создания механизма их соответствия государственным процедурам. В связи с этим рабочая группа разработала и ввела в оборот концепцию Армянского фонда инноваций.
В ходе заседания были обсуждены уставные цели фонда, а также его функции и порядок управления. Были затронуты вопросы пропорции государственного и частного участия в совете управления фондом и его формата, механизмов работы фонда и отчетности. По представленным вопросам состоялся обмен мнениями, были высказаны различные замечания и предложения.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность эффективной организации работы фонда и в этом контексте отметил необходимость интенсивного сотрудничества заинтересованных сторон.