Միրզոյանը և Տյուրկը մտքեր են փոխանակել անվտանգային իրավիճակի շուրջ
Փետրվարի 25-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի առջև ծառացած մարտահրավերները, տարածաշրջանային զարգացումները և Հայաստանի ու ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի միջև փոխգործակցության հարցեր։
ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և վերջինիս տարբեր բաղադրիչների նկատմամբ ՀՀ մոտեցումներն ու ներկայացված կառուցողական առաջարկները։
Ամբողջական կարգավորման համատեքստում նախարար Միրզոյանը նշել է հումանիտար բնույթի հարցերի, այդ թվում՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման խնդրի հասցեագրման կարևորությունը։
Հաշտեցման ջանքերն առաջ մղելու համատեքստում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքագրելու նպատակով Բարձր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից նախորդ տարի Հայաստան գործուղված երկու առաքելությունների արդյունքները կարող են կարևոր ներդրում ունենալ։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Վոլկեր Տյուրկը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի շուրջ։

Mirzoyan and Turk exchanged views on the security situation
On February 25, in Geneva, within the UN Human Rights Council session framework, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk.
The meeting discussed the challenges facing the international human rights system, regional developments, and cooperation issues between Armenia and the Office of the UN High Commissioner for Human Rights.
RA Foreign Minister Mirzoyan presented the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan, the RA’s approaches to its various components, and the constructive proposals presented.
In the context of a comprehensive normalization, Minister Mirzoyan noted the importance of addressing humanitarian issues, including the release of Armenian prisoners of war and hostages illegally held in Azerbaijan.
In advancing reconciliation efforts, the RA Foreign Minister emphasized that the results of two missions sent to Armenia last year by the Office of the High Commissioner to collect information on the situation of Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh could have a significant contribution.
During the meeting, Ararat Mirzoyan and Volker Türk exchanged views on the security situation in the South Caucasus.