Միրզոյանը ներկայացրել է կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ ջանքերը
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ փետրվարի 25-ին Ժնև աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորգերդուր Կատրին Գուննարսդոտիրի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ քաղաքական երկխոսության ընդլայնման, տարբեր ձևաչափերով և հարթակներում Հայաստանի և Իսլանդիայի միջև փոխգործակցության հեռանկարները։ Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա հնարավոր այցելություններին։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է. «Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ համագործակցության խորացման ակտիվ դինամիկան վկայում է մեր կողմից այս ձևաչափով փոխգործակցությանը տրվող կարևորության մասին, և մենք պատրաստակամ ենք համատեղ ջանքերով առավելագույնս օգտագործել առկա հնարավորությունները՝ թե՛ երկկողմ ոլորտային համագործակցության, թե՛ տարածաշրջանային փոխգործակցության համատեքստում»։
Արարատ Միրզոյանը Իսլանդայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող ջանքերը՝ կարևորելով Իսլանդիայի՝ որպես ԵՄ-ի մերձավոր գործընկերոջ հետ փորձի փոխանակումն ու կոնկրետ ուղղություններով կարողությունների ամրապնդումը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումներին։ Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի հարգման և միավորող արժեքային համակարգի հիման վրա փոխգործակցության կարևորությունը։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը և կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ ջանքերը։

The Ministry of Foreign Affairs reports that on February 25, during a working visit to Geneva, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Icelandic Foreign Minister Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir.
The interlocutors discussed the prospects for expanding bilateral political dialogue and cooperation between Armenia and Iceland in various formats and platforms, including possible upcoming visits.
Minister Mirzoyan emphasized: “The active dynamics of deepening cooperation with the Nordic-Baltic countries testifies to the importance we attach to cooperation in this format, and we are ready to make maximum use of the existing opportunities through joint efforts, both in the context of bilateral sectoral cooperation and regional cooperation.”
Ararat Mirzoyan presented the Icelandic Foreign Minister with the efforts to deepen the Armenia-EU partnership, emphasizing the importance of exchanging experiences with Iceland as a close EU partner and strengthening its capabilities in specific areas.
The meeting touched upon international and regional developments. Both sides emphasized the importance of respecting the fundamental norms of international law and cooperation based on a unifying value system. Minister Mirzoyan also presented the security situation in the South Caucasus and Armenia’s efforts to establish sustainable peace.