«Միջազգային մարդասիրական իրավունքը Լեռնային Ղարաբաղում պարտվեց». Ալեն Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ուրախ եմ, որ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր թափ ստացած օրակարգի շրջանակներում հնարավորություն կունենանք քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր», - ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի մեկնարկին հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց եվրոպական գործընկերներին տարածաշրջանում և Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին հետևելու և արձագանքելու համար՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում սանձազերծած պատերազմի, տեղահանության և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացիայի մասին։
«Միջազգային մարդասիրական իրավունքը Լեռնային Ղարաբաղում պարտվեց։ Հարգելի գործընկերներ, մենք նոր էջ ենք բացել մեր պատմության մեջ։ Հայաստանն ընտրել է ժողովրդավարական ուղով զարգանալու ճանապարհը», - ասաց ԱԺ նախագահը։

"International humanitarian law was defeated in Nagorno-Karabakh." Alen Simonyan (VIDEO)
“I am glad that within the framework of the renewed agenda of the Armenia-EU partnership, we will have the opportunity to discuss several issues of mutual interest,” said NA Speaker Alen Simonyan at the start of the 4th session of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee.
Alen Simonyan thanked European partners for following and responding to the developments taking place in the region and around Armenia, recalling the war, displacement, and occupation of sovereign territories of Armenia unleashed by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh.
“International humanitarian law was defeated in Nagorno-Karabakh. Dear colleagues, we have opened a new page in our history. Armenia has chosen the path of democratic development,” said the NA Speaker.