«Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն էականորեն զարգացել են». Խաչատուրյան
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն էականորեն զարգացել են՝ ընդգրկելով գործընկերության օրակարգի գրեթե բոլոր ուղղությունները։
«Ցանկանում եմ ընդգծել Եվրոպական խորհրդարանի դերը, որն իր մշտական աջակցությունն է ցուցաբերել Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար առաջնային կարևորություն ներկայացնող հարցերում:
Ցանկանում եմ նաև վստահեցնել, որ մեր տրամադրվածությունը Եվրոպական միության բոլոր նախաձեռնություններին դրական է, և մենք հակված ենք ավելի խորացնել մեր հարաբերությունները: Վստահ եմ նաև, որ հետագայում մեր համագործակցությունն ավելի ընդգրկուն կդառնա»,- ասել է նախագահը:
Նիլս Ուշակովսը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և գնահատանքի համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ սերտ համագործակցության շարունակական խթանման վերաբերյալ հարցեր: Առանձնահատուկ կարևորվել են պաշտպանական և անվտանգային ոլորտում Հայաստան-ԵՄ սկզբունքային գործակցության շարունակական առաջմղումը: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելության կողմից իրականցվող մշտադիտարկման ու հերթապահության կարևոր դերակատարությանը: Երկուստեք բարձր են գնահատվել Հայաստանի և Եվրամիության համատեղ իրականացվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
Զրույցին ընդգծվել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման անխափան ընթացքին աջակցության կարևորությունը: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն շեշտել է, որ Հայաստանն անշեղորեն որդեգրել է երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման և ամրապնդման քաղաքականություն, որից չի նահանջելու:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային իրողություններին և զարգացումներին: Իր խոսքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վերահաստատել է կայուն և տևական խաղաղության հասնելու Հայաստանի միանշանակ դիրքորոշումը: Նախագահը շեշտել է, որ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության առկայությունը ժողովրդավարության ամրապնդման կարևոր նախապայմաններից է:

President Vahagn Khachaturyan received a delegation led by Nils Ushakovs, the co-chair of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee.
President Vahagn Khachaturyan welcomed the guests and emphasized that Armenia-EU relations have developed significantly in recent years and cover almost all areas of the partnership agenda.
"I would like to emphasize the role of the European Parliament, which has shown its constant support in issues of primary importance for Armenia and the Armenian people.
I assure you that our attitude toward all European Union initiatives is positive, and we are inclined to deepen our relations further. I am also confident our cooperation will become more comprehensive," the President said.
Nils Ushakovs expressed his gratitude for the warm welcome and appreciation.
The meeting discussed issues related to the continuous promotion of close cooperation between the Republic of Armenia and the EU. Particular importance was attached to continuously promoting the Armenia-EU principled partnership in the defense and security sectors. In this context, the critical role of the monitoring and duty-keeping carried out by the European Union Civilian Monitoring Mission was touched upon. Both sides highly appreciated the joint programs and initiatives implemented by Armenia and the European Union.
During the conversation, the importance of supporting the smooth implementation of democratic reforms in Armenia was emphasized. In this context, the Republic of the President stressed that Armenia has steadfastly adopted a policy of establishing and strengthening democratic institutions in the country, from which it will not retreat.
The meeting touched upon regional realities and developments. President Vahagn Khachaturyan reaffirmed Armenia's unequivocal position on achieving stable and lasting peace in his speech. The President stressed that stable peace in the region is one of the important prerequisites for strengthening democracy.