ՀՀ և Լիտվայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Փետրվարի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիտվայի ԱԳ նախարար Կեստուտիս Բուդրիսի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակ:
Ձևավորված արդյունավետ համագործակցության հետագա խորացման համատեքստում ընդգծվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ տարբեր ոլորտային ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունների առավելագույնս իրացման կարևորությունը:
Հայաստանի և Լիտվայի ԱԳ նախարարները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ երկրների հետ շարունակական ակտիվ երկխոսության միջոցով: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով՝ սկսած ժողովրդավարական բարեփոխումներից մինչև ենթակառուցվածների զարգացում ու դիմակայունության ամրապնդում, փոխգործակցության և ծրագրերի կյանքի կոչման կարևորությունը:
Տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության ընդլայնման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Կեստուտիս Բուդրիսը գոհունակությամբ ընդգծել են Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ Հայաստանի համագործակցության զարգացման ակտիվ դինամիկան և մտքեր փոխանակել հետագա ծրագրերի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների: ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման հարցում Հայաստանի ամուր քաղաքական կամքը:

On February 21, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan telephoned Lithuanian Foreign Minister Kestutis Budris. The interlocutors discussed a wide range of cooperation issues between the two countries.
To further deepen the established practical cooperation, the emphasis was on maximizing the opportunities for collaboration in various sectors in parallel with the high-level political dialogue.
The foreign ministers of Armenia and Lithuania discussed deepening the RA-EU partnership through continuous, active dialogue with EU member states. Minister Mirzoyan emphasized the importance of implementing cooperation and programs in areas of mutual interest, such as democratic reforms, infrastructure development, and resilience strengthening.
In the context of expanding cooperation in various formats, Ararat Mirzoyan and Kestutis Budris noted with satisfaction the active dynamics of developing Armenia's partnership with the Nordic and Baltic countries and the exchange of ideas on future programs.
International and regional developments were also discussed. The RA Foreign Minister emphasized Armenia's strong political will to establish stable peace in the South Caucasus.